| anonim_4396 a întrebat:

Urasc singuratatea. Am momente cand vreau sa petrec timp pentru mine dar imi urasc sentimentul de singuratate. In ultima reme nu am prieteni, ma plimb singura, fac o parte din lucrurile care le faceam cu prietenii singura. Cred ca trebuie ceva timp si sa iau atitudine sa imi gasesc noi prieteni. Urasc acest sentiment pentru ca asa am fost o vreme dupa ce m-am despartit de un iubit- singura - fara prieteni. Ma scuzati pentru acest monolog.

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Noi suntem prietenii tăi virtuali!
În viața reală, trebuie să iei atitudine!
Pa, pa.

| 0PopaPorno a răspuns:

Cum adica in ultima vreme nu ai prieteni? Adica cum,azi ai prieteni,maine nu ai,poimaine ai? Si de ce vrei sa-ti gasesti alti prieteni? Cei vechi ce au? Si eu urasc singuratatea,dar nu prea am parte de ea, am prieteni si tot ce fac fac cu ei, urasc sa fac ceva singur. Scuze, poate is mai prost, dar nu prea te inteleg laughing

| xClementine a răspuns:

Hei. Incep prin a spune ca nu esti singura in postura asta. Si eu am de multe ori sentimentul de tristete si singuratate, cine nu-l are? Cu prieteni foarte buni nu ma pot lauda, raman la stadiul de prieteni si atat, poate... bunicei. Cea mai mare greseala a mea de-a lungul vietii a fost sa-mi pun bazele in prietenii mei, in grupul de prieteni in special, in oamenii care ma inconjoara, nu m-a preocupat persoana mea deloc si nu m-am pus niciodata pe primul loc. Deci, din punctul asta de vedere, esti o norocoasa ca ai posibilitatea si esti capabila sa petreci timp singura si sa fii pe picioarele tale cum ar veni. Eu, spre exemplu, ma simt cel mai trista cand sunt singura si nu am persoane langa mine, pentru c-atunci ma macina cele mai aprige ganduri care ajung sa ma termine. Dar, in orice caz, este indicat sa-ti faci prieteni, oricat de rea ar fi lumea in zilele de azi si oricat ai crede ca nu mai poti avea incredere in nimeni, poate cu mici exceptii, pentru ca intr-adevar asa e. Chiar nu e nimeni care sa te-ajute, sa te introduca intr-un grup nou? Asta cred ca te-ar mai ajuta si ti-ar mai ridica putin moralul. Si-ti mai dau un mic sfat, nu-ti da niciodata prietenii deoparte pentru iubit! Iubitul respectiv te va parasi la un moment dat, iar atunci vei avea cea mai mare nevoie de prietenii tai ca sa-ti fie sprijin, dar atata timp cat ii vei ignora si ii vei acorda timpul tau doar respectivului, vor pleca incetul cu incetul si unul cate unul. Chiar daca nici prietenii nu sunt pentru totdeauna, vin si pleaca la fel de repede, trebuie sa reusesti sa-i tii cat e posibil in viata ta, pentru ca, ma gandesc, sau cel putin eu nu-i pot spune chiar toate problemele mamei, decat chestiile generale, pentru cele personale pe care nu le poti discuta cu oricine, trebuie sa fie un prieten destul de bun a carui incredere s-o capeti inainte de a incepe sa-i povestesti de toate, pentru ca nu sti niciodata cand se va intoarce totul impotriva ta. Eu iti urez multa bafta si capul sus, ca nu ai tu toate problemele din lumea asta! happy Daca ai nevoie de ajutor, imi poti da mesaj, iti las adresa de mail si te pot sustine oricand. Te pup!

| suffarstar a răspuns:

Esti foarte draguta(daca tu esti cea din avatar),si eu sunt mai singuratic,dar macar am motivlaughingNu te ambala prea tare sa-ti gasesti prieteni, stai si studiaza-i, observa-le comportamentul si daca sunt "cu carcater" poti sa "ii faci prietenii tai".Ai rabdare, putina singuratate e buna, pune-ti gandurile in ordine dupa care iti poti cauta prieteni.

Răspuns utilizator avertizat
| mariukka a răspuns:

E trist incearca sa confrunti asta si sa-ti faci prieteni noi

Răspuns utilizator avertizat
| MrEvil89 a răspuns:

Sunt unele momente in viata in care consideri singuratatea prieten.nu poti trai asa o viata intreaga.incearca sa fii mai sociabila, sa discuti cu cei din jur, sa treci peste aceasta stare.

| RoxKnkK a răspuns:

Poi...cel mai bien ar fi sa petreci mult timp cu un bff.iar apoi incet sa fi mai atrasa de ceilanti si sa nu mai stai singura ci cu ei

| Alecsandra95 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru ca ai avut curajul sa marturisesti ceea ce simti. happy
Si... si eu urasc singuratatea!
Tot ceea ce trebuie sa faci este sa socializezi mai mult si sa gasesti persoane cu care sa poti schimba impresii. happy Sa-ti faci prieteni si sa te bucuri alaturi de ei de viata. happy
Succes! :*:*:*

| AdeVero12 a răspuns:

Este normal să te simți singură, să ai sentimentul ăsta. Trezește-te! Lasă singurătatea, fă-ți prieteni, zâmbește. Pace!

| ginadr a răspuns:

Si eu o urasc dar incearca sa socializezi cu mai multe persoane incearca sa iti faci prieteni noi si nu ai de ce sa iti ceri scuze nu multi au curajul sa marturiseasca asta in public
din partea mea tot respectulwinking

| ViktoriaGherman a răspuns:

Inscriete undeva, gasesteti ocupatie si acolo si prieteni noi happy

| Mamboo a răspuns:

Banuiesc ca a devenit obisnuinta sa faci monolog din moment ce iti petreci majoritatea timpului singura ...Glumesc,Pai nu-i foarte dificil sa-ti faci prieteni, ideea e sa ai o atitudine pozitiva si sa fi binedispusa ..sa comunici cu colegi ..colegele ..si nu numai, poti sa-ti faci si pe facebook daca consideri ca e un mediu unde te poti exprima mai liber, banuiesc ca esti la scoala ..ai multe colege cu care poti sa iesi la plimbari dupa ore bineinteles, nu te instig la prostii, ai multe oportunitati, in special ca esti tinerica si simpatica pe deasupra! succes, te-am pupat. sper ca ti-am fost oarecum de folos!

| MariiiaR a răspuns:

Cand treci peste o despartire cel mai important e sa nu treci singura! cu toate ca uneori singuratatea este cel mai bun remediu.Incearca sa-ti reieiei prieteniile trecute si sa legi alteele noi.Iesi cu colegii tai, prietenii orice, dar nu fa singura nimic! O sa ajungi la o despresie asa.

| Viatapepista a răspuns:

In primul rand sa nu faci greseala sa crezi ca prietenii care nu-ti mai sunt acum prieteni nu ti-au fost niciodata. Fiecare om care intra si iese din viata ta lasandu-ti macar un zambet pe buze este demn de toata pretuirea.In al doilea rand primul pas pentru a nu mai fi singur este sa-ti doresti (insa subtil) caci daca esti prea disperata ceilalti au tendinta de a te evita. Crede-ma, nu trebuie sa fii frumoasa sau bogata sau teribil de amuzanta ca sa ai prieteni langa tine, trebuie doar sa fii tu, sa dai dovada de atentie, afectiune si buna dispozitie, caci toti avem probleme iar atunci cand iesim cu prietenii de dorim sa uitam de elehappy. Iubitul si prietenii nu au nici o treaba unul cu celalat, te rog nu fii genul care daca isi gaseste un baiat uita de restul lumii, trebuie sa existe o balanta intre cele doua caci altfel risti sa le pierzi pe amandoua.Socializeaza, fa complimente, zambeste, razi la glumele celorlati, fii spontana si totul o sa fie super:*.

| BlackAngelEmO a răspuns:

Pai categoric trebuie sa-ti faci noi prieteni, sincer si eu as face la fel daca eram in situatia ta.Imi pare rau pentru tine