| Denise5543 a întrebat:

Hei TPU sad. Am o problema legată de viata mea.
Deci. Am 12 ani. Si pentru varsta asta, am facut multe idioțenii. Dar ma aflu in momentul acela in care ma tot intreb cine sunt de fapt.
Parintii mei muncesc in alta tara, dar imi petrec vacantele cu ei. Mama mea este bolnava si se va opera curand. Dar trebuie sa spun ca ei vor sa ma ia si pe mine sa locuiesc cu ei. Iar eu, ii vad mereu in vacante. Insa nu stiu daca sunt pregatita sa fac acest pas.
Problema a doua.
Ideea e ca, nu am nici-un prieten. Prietena mea cea mai buna s-a mutat de la scoala si nu prea mai tinem legatura. Sunt o fire retrasa, care s-a inchis in ea in ultima vreme. Pat ca stiu totul, dar nu si ce-i cu mine. Sunt genul de fata timida, care nu prea iese pe afara, fiindca nici nu prea am voie. Parintii mei s-au chinuit sa imi dea o buna creștere. Doamne Iarta-ma, nu ii fac pe cei care ies afara needucați, am zis asa ca fapt divers. As vrea sa am si eu prieteni, pe care sa ii pot chinui si ei bine. Sa iesim afara, sa ne plimbam.
Ideea e ca daca ma mut cu parintii ma voi simti Prea protejata. + ca trebuie sa stam toti intr-o camera. Iar daca nu, ei bine, ma simt mult prea singura. Imi petrec serile, noptile si mare parte din zi cand nu sunt la scoala pe net.
Intrebarea mea e.
De ce nu am prieteni?
Si a doua intrebare:
Cum scap de depresia provocată de singurătate? (P.s. Inainte ma faceam singura sa zambesc, acum nici asta nu mai merge).

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Pai ce idiotenii mari ai facut pana la 12 ani? Ai facut ceva ireparabil? Ai toata viata inainte.

Cat priveste problema ta cu singurateatea... asta e un pic mai complicat de rezolvat, dar nici asta nu e imposibil. Cu cine stai? Cu bunicii? Nu poti sa iesi afara dupa scoala, mai ales ca acum vine vara? Eventual sa te duci intr-o tabara, ceva?

| Cristal11 a răspuns:

Pai,daca vrei, ia-ti un animalut de companie ( un catel, iepuras mic-mic, de talie mica) poate te inveseleste. Daca vrei, intra pe ask.fm/SoniaMariaDragoi si poti sa imi scrii. :* sper ca te-am ajutat

| Rechin a răspuns:

Daca doresti imi poti lasa facebook-ul / mess tau si mai vorbim noi sa nu te simiti singura si poate rezolvam si aceasta problema

| DandelionInTheSpring a răspuns:

Bună! Să ştii că nici eu nu am prieteni. Am decât o prietenă foarte bună care este exact ca mine: mai retrasă. Eu citesc foarte mult, cărţile sunt prietenii mei. Cititul îmi ocupă foarte mult timpul şi mă înveseleşte atunci când sunt tristă. O glumă dintr-o carte îţi poate face ziua mai frumoasă, crede-mă! Şi zic asta din proprie experienţă. O să îţi scriu aici nişte cărţi frumoase, care merită citite : Jocurile Foamei, Harry Potter, Divergent, Instrumente Mortale, Hobbitul, cărţile Agathei Christie şi ale Rodicăi Ojog- Braşoveanu, etc.
Şi îţi poţi găsi un hobby. Eu desenez. Mă relaxează foarte mult. Tu poţi dansa, sau cânta, sau orice îţi place ţie să faci. Important este să te simţi bine şi să te înveseleşti. Dacă ai răbdare, poţi face puzzle-uri de 500- 1000 de piese. Durează destul de mult, dar merită să le faci. happy
Te pup!