| Eleanorelle a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Nu mai suport! Sunt distrusa! Parintii mei se cearta in fiecare seara din cauza magazinului familiei. De cand parintii meiau deschis magazinul tatal meu se cearta ca mama in fiecare seara. Cand greseste cineva ceva la magazin tatal meu incepe sa tipe sa urle si sa o injure pe mama. Mama este o fire mai sensibila insa ii tine piept tatei chiar daca ea nu are nici un cuvant de zis. Eu am 14 ani si incerc sa fac fata asa cum pot insa fratele meu de 7 ani care chiar daca nu manifesta inca nici un semn de stres ca mine, incepe sa se inchida in el. Devine mai sensibil, mai tacut, se joaca singur. Imi este frica pentru el pentru ca traieste intr-un mediu inchis fara prieteni si fara sa isi de-a seama cat de mult il afecteaza. Eu mai am cateva saptamani si dau tezele nationale de clasa a 8a, chiar daca nu sunt un copil exceptional dar nici unul prost, i-am note destul de bune. Firea mea e destul de distrata si copilaroasa putin imatura insa cu o copilarie pe care a trebuit sa o las cu mult timp in urma si care nu stiu cum sa mi-o recapat. Traiesc intr-un mediu bun cu lucruri materiale mai mult decat necesare insa ce n-as da sa am viata altui om. Fara certuri si plansete. Plang in fiecare seara. Chiar si in acest moment cand scriu aceste cuvinte. Nu sunt o fire foarte credincioasa insa ma rog din ultimul timp la Dumnezeu sa ma ierte daca am facut ceva rau cu care sa il supar pentru ca uneori simt ca ar fi mult mai usor daca as' muri.

Răspuns Câştigător
| amaranth a răspuns:

Si eu am trecut prin ce treci tu acum. este foarte dureros. la fel si parintii mei se certau zilnic, iar acest lucru m-a afectat. Acum ca sunt mare, am 16 ani, sunt o fire foarte retrasa, fara prieteni, nu stiu cum pot lega o prietenie cu cineva, am inceput sa fiu depresiva, sa plang zilnic, sa fumez, de foarte multe ori am vrut sa ma sinucid. Acum incerc din rasputeri sa ma schimb.
Trebuie sa fii puternica, incearca sa treci peste toate. Fii alaturi si de fratiorul tau, incearca sa il intelegi si sa comunici mai mult cu el. Discuta si cu parintii tai. Ti-as recomanda sa mergi si la psiholog, la scoala. Incearca sa te apropii si de mama ta, cu siguranta trece prin momente mai grele, cand are parte de vorbe urate de la tatal tau, in loc de cateva cuvinte frumoasa, o mangaiere, o alinare. Fii alaturi de ea, sprijin-o, ajut-o cu ce poti. Inveseleste-o sau macar incearca sa o faci, sa simta ca nu este singura.

Orice ar fi, tine capul sus. Ai o viata frumoasa inainte. Nu te lasa calcata in picioare. Fi puternica. Nu uita, tu poti schimba multe. Bafta si ai grija de tine.

ps. daca vrei sa vorbim, trimite-mi un mesaj.

12 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Asta e, mai ai 4 ani si dupa aia poti pleca de acasa si sa-ti faci drumul tau in viata. daca zici ca ai bunuri materiale mai mult decit ai nevoie inseamna ca-ti poti planifica viitorul, ceea ce e un avantaj. eventual poti avea grija si de fratele tau daca tu crezi ca e abuzat psihologic.
oricum ar fi insa si orice s-ar intimpla nu trebuie sa crezi ca ai facut tu ceva rau, nu e vina ta si trebuie sa respingi orice vinovatie si sa vezi ce poti face sa imbunatatesti situatia pe viitor, chiar daca mai sunt 4 ani pina cind vei avea sansa sa o faci in realitate.

| bobby_7474 a răspuns:

Esti un copil incercat,regret,si cunosc aceste sentimente.E bine ca te rogi, D-zeu o sa te ajute, sint convinsa.Regret ca sint parinti care nu-si dau seama,ce rau le poate produce copiilor,in goana nebuna dupa avere,stresindu-se,si stresindu-si familia,pacat! Tot ce ai scris tu,si ce au raspuns toti de aici,ar fi bine sa dai tatalui tau sa le citeasca,iar apoi ca un om matur sa traga concluzii,de fapt ce-si doreste mai mult:-avere? sau o fam intacta si sanatoasa? Parerea mea asta este, da-i sa citeasca intrbarea si raspunsurile, daca ti-e frica sa-i spui ce voi doi simptiti!

| mistikk a răspuns:

Toti spuneti.fi puternica! vorbest cu parintii tai! -ati trecut vreodata prin asa ceva? ca sa vorbiti? crezi ca poti intervenii tu ca si copil intre parinti atunci cand se cearta? va spun eu ca nu e asa de usor... Uite incearca, ca atunci cand ii auzi ca se cearta sa il iei pe fratele tau si sa il faci s anul auda nu stiu scoate`l afara sau jucati`va ceva ai grija de el pentru ca mai tarziu va fi foarte afectat iar asta iti va afce bine si tie sa iesi sa te mai plimbi sa uiti de probleme si de stres

| WestSid3 a răspuns:

Buna!
Si eu termin anul acesta clasa a 8a si te inteleg foarte bine, chiar daca nu am situatia ta. Poate ca ceea ce am simtit cand ti-am citit randurile nu e nici pe departe ceea ce simti tu, dar sincer, imi pare foarte rau ca de ce ti se intampla si la fel de rau imi pare ca aceste probleme nu se pot rezolva asa simplu sad
Fii optimista, trebuie sa tarie un suflet si nu-ti pierde credinta nici o secunda, pentru ca chiar daca acum traiesti in acest mod, caci cineva acolo sus te vede si pe tine si te vor intampina si bucurii in viata.
Tine capu' sus! Fa-ti o prietena foarte buna cu care sa-ti petreci din timp si care sa te faca sa uiti de probleme, sau fa o activitate extrascolara. Cat despre fratele tau, incearca sa ai tu grija. Da-i sfaturi caci inca e la o varsta frageda, iar daca ramane mereu izolat de restul, va avea foarte mult de pierdut.
Ai grija de tine!

| costis a răspuns:

Anii vor trece si vei avea si tu familia ta. Poate ce experimentezi acum o sa te ajute in viata ta de familie, poate iti vei alege cu multa grija partenerul de viata, si la randul tau, te vei purta bine cu cei din jur. Pana atunci gandeste-te ca il ai pe fratiorul tau si el te are pe tine. Cred ca crucea cea mai grea e a mamei voastre, care se poate sa aiba mai greu iesire din situatia in care este. Ofera-ti tie si fratelui mici satisfactii, eliberari : plimbari, poate o cofetarie. Cat despre credincioasa, poti intra in biserica si fara vreo diploma, ai sa cauti mai tarziu raspunsuri, acum priveste-o ca pe o posibila sursa de bunatate. Nu stiu daca te consoleaza, dar tot aici am intalnit si copii cu situatii mai grele. Si mai ajut-o pe mama cu magazinul, cu ordinea, asezatul marfurilor, vezi tu. Activitatea e mai buna decat melancolia si o mai scoti si pe ea din injuraturi.

| gabrielutzu a răspuns:

De multe ori asta este rasplata bogatiei.Suferinta ascunsa. Sfatul meu: Cauta-l pe Dumnezeu din ce in ce mai mult, apropiete-te de El din ce in ce mai intens, ASCULTA de El din ce in ce mai serios.Chiar daca pare, crede-ma, alta varianta nu exista.Si in primul rand, roaga-te.Cat poti tu de des.Si orice raspuns ai primi,chiar daca ti s-ar parea ca nu ai primit nici un raspuns, adevarul este ca ai primit, dar tu nu ai observat asta.Si nu uita: Orice s-ar intampla,oricat de rau s-ar parea ca este,nimic nu se intampla fara voia si aprobarea lui Dumnezeu,si spre binele nostru, daca nu cel prezent atunci pentru cel viitor, aici in lumea asta sau in Viata de Apoi.Cat despre moarte,nu iti fa grija ea va veni,cu sau fara voia ta. Misiunea ta,(ca si a oricaruia dintr-e noi) in viata asta este sa te lupti cu problemele si incercarile,oricat de dure ar fi ele, insa nu oricum, ci facand voia lui Dumnezeu si traind dupa cuvantul Sau.Asta este marele examen pe care trebuie sa il trecem...dar se poate.

| fearr a răspuns:

Heyy...aiurea situatia ta,incearca sa imi dai id de mess pe mesagerie, si vorbim acolo, n-ai ce pierdehappy

| ViiiiiiiiiD a răspuns:

Trebuiee sa ai maree grija de fratele tauu pentru ca el o sa suferee mult. fi alaturi de el incearca sa-l ti departe de parintii tai cand se ceartaa si stai mai mult timp cu el joacate cu el vorbiti pentru ca o sa-l ajute mult. cat despre tinee nu sta langa ei cand se ceartaa si fi alaturi de mama ta sustine-o si incurajeaz`o. nu i baga in seamaa. daca ai nevoie sa te descarci scrieteti gandurilee pe un carnetel sau pe calculator, telefon mobil, si aia cu muritu nu mai gandii asa roagatee mai mult mergi la bisericaa! iti zic din proprie experientee si fratele meu avea 7 ani cand erau probleme din astea si eu eram mai mica ca tine cu 2 ani si lucrurilee sau rezolvat eu zic ca datoritaa lui Dumnezeuustraight face. add yoana_yoyoo si mai vorbim. Funda?

| Gorillaz a răspuns:

Deci...spui ca mama ta e o fire mai sensibila, poti incerca pentru inceput sa vorbestu cu ea despre cum te simti, apoi sa aveti o discutie de familie si sa fie puse argumentele "pe masa ", regula va fi ca totuls a fie calm si frumos, fara tipete sau ceva, doar o discutie rationala, aduci daca e un argument ca poate inceputul magazinului, nimeni nu are experienta is deh, oamenii mai gresesc, dar le e ma greu daca nu sunt sustinuti si se tipa la ei, incerci sa ii arati tatalui tau cat iti pasa si sa i spui de fratele tau mai mic care sufera din cauza certurilor din casa, spune i sa nu uite ca este si tata in casa nu numai patron de magazin, sper mult de tot sa o duci la capat cu bine si sper ca ceea ce am spus sa nu para obraznic, mult mult mult succes iti doresc sad

| ionalexandru98 a răspuns:

Scuza-mi greselile de ortografie dar nu preaam mai vorbit romna de ceva timp si am o tastatura cam proasta

| Danika_9296 a răspuns:

Uite tu discta aceste probleme cu parintii tai si povestesle totul de la bun inceput fii mai curajoasa si salveazati familia de la niste certuri ce iti distrug viata ta si a fratelui tau.

| Undercover_8243 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru ca trebuie sa treci prin asa ceva incearca sa vb cu mama ta si sa i spui ce simti chiar daca ti-e greu pentru ca poate te gandesti ca are ea destule.E foarte important sa vb cu ea, impreuna trebuie sa gasiti o solutie.Si cu fratele tau incearca sa petreci mai mult timp,cand se cearta iesi in parc cu el, pentru ca nu e bine sa stea acolo sa auda certurile dintre ei, o sa il afecteze si pe el asa cum te-a afectat pe tine.Crede-ma stiu prin ce treci si eu am fost la fel sau mai rausad