| valentin_7214 a întrebat:

VA ROG SA-MI DATI UN SFAT am o mare durere in suflet de care ma urmareste si nu imi gasesc liniste anul trecut am divortat de femeia care am trait 6 ani si pe care am iubit-o enorm, a trecut mult timp de atunci si nu am reusit sa trec peste lovitura care am primit-o NU O POT UITA, astazi am aflat de la rude ca este internata in spital are o sarcina in luna 3, imi doresc din suflet sa-mi iau sotia inapoi si chiar sa accept copilu care nu este al meu, daca aveti un sfat va rog sa ma ajutati

17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Daca este implicata in alta relatie nu ai de ce interveni, poti sa-i faci mai mult rau si nu cred ca iti doresti asta!

| fabiola a răspuns:

Este clar ca este implicata intr-o relatie, asteapta un copil si nu cred ca are rost sa insisti. Daca aceasta sufera si nu se intelege cu partenerul, sunt convinsa ca iti va cere ajutorul.In rest trebuie sa constientizezi ca dragoste cu sila sau cu mila nu se face!

| Anca a răspuns:

Ati divortat de 1 an si ati fost 6 ani casatoriti?
Motivul divortului este?!

Caut-o si vorbeste cu ea.
Dar sper sa nu te accepte inapoi doar din cauza ca-i neajutorata.

| morena a răspuns:

Orice sut in cur, e un pas inainte! De ce nu i-ti vezi de viata ta, fara sa mai privesti in urma? Chiar nu crezi ca ti-a ajuns, sau mai vrei sa dai de refuzurule ei, care vezi bine ca te ranesc!? Acum ca e pe cale sa faca un copil, e cazul sa o lasi sa-si vada de drum, iar tu sa-i urmezi exemplul! Ar fi cazul sa iesi din,, durerea"ta si sa nu-ti mai plangi de mila! Viata poate fi frumoasa, si in alte moduri, decat intoarcerile in timp! Ridica privirea sus si incearca sa vezi si ce ai inainte, nu numai ce ai avut in urma! Nu astepta ca cineva sa-ti spuna ca e bine sa recuperezi iluziile pierdute! Viata nu se cladeste pe regrete tarzii, si recuperari! Noile cai, poate te va face sa dai de persoane, care te vor face sa vezi viata mai frumoasa, si sa traiesti senzatii noi si diferite de ce ai cunoscut pana acum! Nu te lasa batut de soarta, doar nu esti de mamaliga! Loviturile vietii toti le primim, depinde de fiecare cum reusim sa le infruntam! Las-o sa-si traiasca viata, doar asa vei reusii sa ti-o traiesti si tu pe a ta! Mult succes si noroc!

| pisoias a răspuns:

Daca e insarcinata inseamna ca are un partener(sot, prieten)si ca poate si_a refacut viata alaturi de altcineva.Mai bine las-o in pace, n-o mai cauta.Sunt sase ani, in tot acest timp de ce n-ai cautat-o? Dar cel mai important e ca nu ne_ai spus motivul pentru care v-ati despartit.

| pisoias a răspuns:

Scuze am inteles gresit, si anume ca v-ti despartit de sase ani. Oricum raman la parerea mea:ea a plecat pe un drum, mergi si tu pe al tau.

| Amelie_2576 a răspuns:

Daca i-ai facut vizita la spital iar ea ti-a spus cuvinte grele, de ce te mai framanti? Ea nu te vrea si ti-a aratat clar asta. Ba chiar se pare ca se simte agasata de tine.
Inteleg ca inca mai ai sentimente pentru ea, dar trebuie sa accepti realitatea. Cu siguranta s-ar gasi o femeie potrivita pentru tine daca ai incepe sa privesti spre viitor, nu spre trecut.
Nu-ti mai irosi viata sperand la refacerea unei relatii complet incheiate (mai ales daca ea e hotarata ca nu te mai vrea). Ce-i trecut sa ramana trecut. Neaparat trebuie sa incerci din rasputeri sa mergi mai departe, chiar daca acum ti-e greu.

| noktambul a răspuns:

Ia o floare si fa-i o vizita la spital, pur si simplu o vizita cam cum i-ai face-o unui prieten aflat internat.Vezi cum reactioneaza. Daca reactioneaza pozitiv, mai viziteaz-o. Apoi incearca sa ti-o apropii din nou, daca ea iti da de inteles ca s-ar putea sa reluati relatia. Nu fii prea direct sau prea insistent pana cand ea nu-si rezolva problemele de sanatate sau daca s-a remartitat cumva! Bafta!

| Anonim_4998 a răspuns:

Eu cred ca nu te merita. Ea a facut aceasta alegere. Te-a parasit pentru altcineva.Trebuie sa accepti realitatea si sa mergi mai departe, sa-ti vezi de viata ta.Parerea mea ea nu te-a iubit daca a renuntat la tine.Si sa inveti un singur lucru de la viata DACA DRAGOSTEA NU ESTE IMPARTASITA atunci acea relatie niciodata nu va merge si oricum se va ajunge la despartire. Ia-ti gandul si vezi-ti de viata ta pentru ca timpul le va rezolva pe toate.

| mekata a răspuns:

Eu zic sa te duci la ea si sa vorbesti cu ea. Daca o iubesti si ea este viata ta, nu conteaza nimic din ceea ce a facut, treci peste, accepta copilul si fii fericit cu ea.Stiu si eu ce inseamna sa iubesti atat de mult pe cineva.Orgoliul nu-si are rost in dragoste ex: nu ma intorc la ea pentru ca a ramas insarcinata cu altul si imi gasesc alta chiar daca nu o sa fiu fericit. Prietene, du-te la ea, implineste-ti destinul, ramai cu ea, esti barbatul ei si trebuie sa o protejezi, ai grija de ea... fa-o sa se simta iubita si in siguranta cu tine. e totul pentru tine, impliniti-va visele SUCCES

| Anddrea a răspuns:

Nu ne-ai spus din ce cauza v-ati despartit. Si nici daca ea are un alt partener.
Daca simti ca ai vreo sansa, intoarce-te la ea. Fa tot posibilu` sa o recuceresti. Depinde si care a fost motivul divortului.
Dar daca inima iti spune ca nu o poti uita, nu mai astepta. Vorbeste cu ea, explica-i ce simti, viziteaz-o la spital, arata-i ca inca o iubesti.

| kiddutssa a răspuns:

Valentin cred ca in situatia in care te aflii decizia nu poate fi doar a ta, avand in vedere ca ete implicat si un copil sotia ta va avea cel mai greu cuvant de spus. Tot ceea ce poti face este sa recunosti ca inca o iubesti, si daca o iubesti cu adevarat vei accepta orice decizie va lua ea, pentru ca o vorba spune ca "daca iubesti pe cineva atat de mult il poti lasa sa plece stiind ca este fericit cu alegerea facuta". Iti doresc numai bine.

| Roxanne_4260 a răspuns:

Omule, trezeşte-te şi mergi mai departe.
Dacă ea nu ţi-a cerut ajutorul...

| lolipop_5666 a răspuns:

In primul rand fa-i o vizita la spital, ca asa e frumos, incercati sa discutati despre vitile voastre si abia apoi poti trage niste concluzii si evident sa iei o hotarare in ceea ce o priveste

| valentin_7214 explică:

Am fost in spital si am vazut-o m-am bucurat mult imi era ft dor de ea, dar ea a avut o teama cand m-a vazut acolo ii era frica sa nu ma gaseasca parteneru ei acolo il stie de frica banuesc, sa ma explic mai clar la intrebarea pusa ea traeste aceasta aventura de ani buni erau colegi de serviciu la o brutarie, de aici si divortul si neintelegerile noastre SPER SA EXISTE UN DUMNEZEU PENTRU PALMA CARE MI-A DATO mi-am daruit pentru ea tot si nimic nu a apreciat mi-a calcat sufletu in picioare

| valentin_7214 explică:

Am mers si i-am facut o vizita m-am bucurat sa o revad dupa atata timp am auzit cuvinte grele de la ea care mau durut, traeste aceasta aventura de ani buni NU ARE FRICA DE DUMNEZEU PENTRU PALMA CARE MA LOVIT care eu o credeam cea mai cuminte fata si am respectato si am oferit tot dupa puterile mele