| sym0nyck a întrebat:

Varul meu are o relatie de 3 ani jumate cu o fata, in ultimul an relatia lor a mers din ce in ce mai prost. au programat totusi nunta pentru vara ce vine. de aproape jumatate de an a intalnit o alta fata, pentru care, spune el, ca are un sentiment puternic de iubire, pe care spune ca nu l-a avut vreodata pentru nimeni altcineva! pentru fericirea lui spune ca ar fi dispus sa renunte la relatia actuala, dar totodata nu poate face asta pentru ca are casa inceputa si masina cumparata impreuna cu fata ce urmeaza a-i fi sotie si pentru ca ii este teama de ce vor spune ceilalti(parintii lui si ai fetei)!

voi cum ati proceda daca ati fi in situatia lui? ce ati alege intre fericire, bani si ¨gura lumii¨? timpul trece repede...nunta se apropie si el nu este ferm convins ca vrea sa faca asta! ajutati-l cu un sfat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In locul lui, avand o experienta in spate (observi ca nu o calific...), as renunta la orice plan de nunta. Ca sa nu crezi ca iau partea "barbatului", o sa-ti argumentez: daca situatia ar fi fost invers, adica daca ea si-ar fi gasit o alta mare iubire, as fi sfatuit-o acelasi lucru.
Nu conteaza motivele pentru care a ajuns la aceasta dilema, ci simplul fapt ca a ajuns la ea! O spun si o repet: daca nu iti doresti cu fiecare fibra a ta sa te casatoresti cu o anume persoana, daca nu simti ca lumea incepe si se termina cu ea, ca iti este imposibil sa traiesti in lipsa ei, atunci e mai bine sa nu o faci.
Viata ne conduce asa...pe nesimtite...catre cele mai neasteptate ipostaze. Astazi, te imprietenesti cu o fata, parca iti place, parca totul e nou, e confortabil si sigur, iti faci un ritual, sunteti impreuna, aveti niste prieteni, sunteti tineri, e normal ca dupa un timp sa te vezi si cu ai ei, esti baiat serios, promiti, nu bei, trec niste ani, esti bland, ce faceti copii, care va sunt planurile, stii...colega mea de banca - ti-am povestit de ea - se marita luna viitoare, nu, nu este un apropo, ma bucur mult pentru ea, trebuie sa fie minunat, ce naiba fac eu aici, o tin pe fata asta incurcata?, mi-ar placea sa iesim si noi cu masina, mergem la ei, la nunta? ...sclipirea din ochi, o usoara urma de invidie, putina tristete in coltul ochilor, lasa, va fi bine, si noi ne facem o casa a noastra... de-abia astept sa facem un copil, sa joc fotbal cu el, sau s-o car in carca...totul se va aseza, avem prieteni buni, sunt draguti si ai ei... cand credeti ca ar fi mai bine, toamna, sa se faca vinul?, intram in ritmul universului, urmam regulile unei amintiri colective...rusine, bun simt, justete, calm, nasi, planuri, vise... si lumina din ochii ei, in fata altarului...mandria parintilor...usoara invidie a celorlalte... ce bine de ei: au inceput cu dreptul, au unde sa stea, au o masina, ai ei n-au dat nimic, ce au draga ai tai, de stau asa?
Acea zi trece, apoi vin altele, si altele...lumina din ochi mai apare doar in preajma albumelor, dar e mai stinsa...prietenii au viata lor... n-am mai tinut de mult legatura... auzi, tu mai stii ceva despre colega ta de banca? a! n-am mai vorbit cu ea de la revelion...
Liniste...liniste...liniste...luminile rampei s-au stins.
-Mananci?
-Mmm...
-E tarziu...
-Ihi...
-Sa ma spal?
-...eu stiu, nu e cam tarziu?
-Au sunat ai tai.
-Ce voiau?
-A, nimic...
-Ne culcam?
-Ihi... e cam tarziu...
-Au spus ca suna si maine...
-Zi-le si tu ca suntem bine...

Copii, din tabloul de mai sus lipseste un element... Voi puteti spune despre ce e vorba? Unde si cand a gresit eroul nostru?
Asteptam raspunsurile voastre pe adresa ...legol.html

9 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Eu as alege iubirea pentru ca o viata de chin nu se merita pentru o masina si o casa.

April
| April a răspuns:

Atunci cand, in viata, trecand prin mai multe experiente, cunoscand mai multe persoane, ne oprim asupra uneia cu care credem ca putemm intemeia o familie este, desigur, vorba despre iubire, in primul rand, dar si de incredere, loialitate, hotarare.Ma gandesc, ca, acum trei ani si jumatate, varul tau ar fi spus acelasi lucru pe care il spune acum despre noua iubire caci altfel nu se explica toate actiunile sale :ridicarea unei case, cumpararea unei masini; si totul impreuna cu o fata care habar nu are de ce i se pregateste.De vreun an, spui tu, lucrurile merg prost intre logodnici; asta spune el, si cum ar merge altfel cata vreme relatia cu logodnica sa a devenit obisnuinta iar proaspata relatie are toate ingredientele unui inceput:noutate, fior, absenta a grijilor, etc.Adevarul e ca in viata exista multe tentatii; totdeauna vor exista persoane mai frumoase, mai istete, mai alfel decat persoana cu care am hotarat, la un moment dat sa intemeiem o familie. Ce-ar fi daca de fiecare data cand intalnim pe cineva, chiar avand acele calitati diferite, am hotara sa renuntam la fiinta care si-a pus increderea in noi si am alerga dupa cea noua? Si daca dupa alti trei ani si jumatate se va ivi o alta fata pentru care va simti o puternica atractie, o va abandona si pe cea care de aproape jumatate de an a intervenit intre el si logodnica sa? Eu cred ca o relatie de iubire presupune dincolo de atractia de orice gen ar fi ea si incredere, loialitate, responsabilitate.Nu e vorba de a alege intre fericire si bani ci de a alege intre realitate si imaginatie.Cand ai ajuns la o anumita situatie dupa intense eforturi, caci nu e putin lucru sa ai o casa pe terminate si o masina in conditiile acute ale existentei de la noi, si avand alaturi o persoana care a avut incredere si muncit si ea ca sa puna temelia unei familii mi se pare ca e o alegere intre realitatea unui scop aproape atins si imaginatia unui viitor incert.Eu nu am nicio incredere in relatiile intemeiate pe nefericirea altei persoane.In locul varului tau mi-as termina casa, m-as ingriji de nunta si nu mi-as spune:numeni altcineva nu m-a infiorat mai mult decat ultima fata pe care o cunosc de mai putin de o jumatate de an! ...Nu stiu in ce consta neintelegerile intervenite de vreo jumatate de an intre logodnicisi cat de grave sunt ele.Singurul in masura sa aprecieze este viitorul mire. Ceea ce imi permit sa ii spun e doar sa reflecteze daca fata care se pregateste pentru nunta si care i-a fost deja alaturi la greutatile punerii unei temelii e atat de vinovata ...Si sa se intrebe daca are puterea de a o lua de la capat pentru a ajunge cu noua iubire la acelasi nivel, daca crede ca fata celor cateva luni va fi dispusa sa munceasca umar la umar cu el pentru un nou inceput..."Nunta se apropie si el nu este FERM convins" ...deci este covins ca nunta e urmarea fireasca a relatiei de pana acum, dar nu FERM...Nu este vorba, prin urmare de o noua iubire caci atunci fermitatea ar fi prima calitate a hotararii sale...Eu cred ca logodnica sa a dovedit multe calitati si el insusi se indoieste ca ceea ce are deja, va obtine alaturi de o persoana pe care nici nu o cunoaste destul de bine... E usor de spus:alege fericirea, cand e limpede ca nimeni nu poate fi fericit siind ca a nenorocit viata altcuiva...Sau poate? ...Sa raspunda protagonistul dramei ...In locul lui eu mi-as continua viata procedand ca odinioara Ulise:ascultand cantecul ispititor al tentatiilor fara a ma abate de la drumul ales... Mi-e indiferent ca voi apare ca o persoana cu mentalitati invechite dar niciodata n-am sa renunt la ideea ca iubirea inseamna si incredere...Numai bine.,

mlm
| mlm a răspuns:

Buna dimineata, parerea mea este ca nu duci viata buna cu casa si cu masina, daca el nu mai are sentimente pentru fata cu care trebuie sa se insoare sa nu o facabanii ai poate da inapoi, masina o pate vinde sau sa i-o dea ei si poate sa se insoare cu cea ce o iubeste cu adevarat. Dragoste de ochii lumii nu prea se poate si decat sa se insoare cu fosta si apoi sa se desparta dupa casatorie, mai bine rupe legatura inainte decat dupa.Bafta.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu cred ca at trebui sa se casatoreasca cu fata cu care are nunta programata (ar fi o casnicie condamnata la moarte din start)... nu ar fi bine pentru nici unui dintre ei... el ar fi nefericit si tot timpul cu gandul la fata pe care o iubeste cu adevarat, iar sotia ar fi nefericita pentru ca nu ar stii ce se intampla cu sotul ei... oricum s-ar ajunge la un divort si atunci bunurile oricum ar fi impartite... asa ca eu zic ca mai bine renunta la bunurile comune sau inapoiaza banii fetei si sa isi vada de viata lui cu iubirea lui adevarata... nici o femeie nu cred ca isi doreste sa se casatoreasca cu un om care nu are sentimente pentru ea, mai bine renunta acum cand inca nu e tarziu... dupa ce se va casatorii lucrurile se vor complica, durerea provocata va fi mai mare si toata lumea ii va reprosa ca de ce nu ai actionat inainte de nunta... asa ca fi fericit... alege fericirea ta... restul se va rezolva... parintii lui se vor impaca cu idee daca il vor vedea fericit pe fiul lor... restul e chestiune de timp... o sa fie bine ...pentru fericirea mea eu as face orice...

| nicky a răspuns:

Face cea mai mare greseala in cazul acesta. Eu l-as sfatui sa renunte la ideea de nunta sa gaseasca o posibilitate de a rezolva problema investitiilor facute impreuna cu logodnica lui si sa-si vada de viata. Daca toata povestea ar continua vor avea de suferit toti trei, nici unul din ei nu va fi fericit si implinit. Asa ca sa se gandeasca bine ce vrea.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu as returna banii investiti in casa familiei fetei (actualei logodnice) si as pastra casa si eventual si masina. Daca o relatie este bazata doar pe ecestea atunci vorbim de AFACERE si nu de casnicie comuna !

| angelofdeath a răspuns:

Sa mai incerce cu actuala si dacanu se inteleg mai bine in maxim o lunasazic, atunci sa o lase naibii si de casa si de masina ca o sa isi cumpere el altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu conteaza decat fericirea lui.In cazul de fata srie "Divort"inainte de "Cununie"De ce atata amanare si amagire? Sa se desparta acum, de ce sa amane pe mai tarziu, e clar ca acest lucru e inevitabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa riste sa fie nefericit toata viata cind acum nu i inca prea tirziu