| Lightose a întrebat:

Vi s-a intamplat sa fiti obligat sa alegeti intre parinti si iubit? In ziua de azi o mare parte a parintilor nu sunt multumiti de alegerea copilului lor.Sunt situatii in care parintii au dreptate dar sunt si situatii in care nu au dreptate.Care e calea de mijloc daca relatia cu parintii nu e cea mai buna? Ce parere aveti despre parintii care isi "mituiesc" copii sa renunte la o relatie? Care credeti ca este efectul acestui lucru? Mai tarziu exista sansa ca acel copil sa isi urasca parintii pentru ca l-a "convins" sa renunte la o relatie?
Sunt situatii in care iubirea depaseste orice limita si apar relatii intre persoane complet diferite, din medii diferite care socheaza.De ce indragostitii sunt vazuti ca niste ciudati? Trebuie sa recunoastem ca printre lichele ca noi sunt si oameni cu suflet curat care iubesc si rup orice bariera si depasesc orice obstacol, intr-adevar sunt rare dar exista.Acesti oameni nu ar trebui apreciati? Ar trebui sa punem mai mult pret pe ceea ce inima ne dicteaza dar sa nu uitam ca totul trebuie trecut prin filtrul mintii.
Sunt situatii in care ajungem sa nu stim ce sa alegem:iubire sau bani? Pur si simplu destinul ne pune sa alegem si nu le putem avea de la inceput pe amandoua. Iubirea e calea cea mai buna dar nu cea mai sigura, in schimb banii reprezinta calea cea mai sigura dar nu si cea mai buna. Ce trebuie sa alegem in viata:drumul cel mai bun sau siguranta materiala? Drumul ce mai bun reprezinta starea spirituala, fericirea, implinirea ca esti langa persoana iubita dar bineinteles ca pot aparea muuulte obstacole care fac ca fericirea sa se transforme in tristete dar implinirea din suflet nu are cum sa dispara.Siguranta materiala stim cu totii ce reprezinta. E o fericire fara glas, o fericire care niciodata nu are cum sa ne faca sa zburam, sa ne simtim impliniti.
Exista oare dreptate? Oare e cineva care "scrie" intr-un carnetel faptele bune si proaste pe care le facem? Oare viata le intoarce spatele celor perversi care aleg mereu banii? Oare cei care iubesc sincer si devotat o sa primeasca macar aprecierea cuiva?
Ce faceti cand sunteti in situatii in care nu stiti ce decizie sa luati?

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Am trecut prin asa ceva. Ma simteam pur si simplu cumplit pentru ca nu puteam sa il parasesc pe prietenul meu, insa nici nu puteam sa tradez increderea parintilor mei. Orice parinte tinde sa isi protejeze copilul de suferinte, sa ia decizii in locul lui astfel incat copilului sa ii fie bine. Uneori se inseala, pentru ca in incercarea lor de a-l proteja, ii face mai mult rau.
Am incercat sa le spun parintilor ca il iubesc, ca vreau sa fiu cu el, insa nu m-au ascultat. Intr-o zi pur si simplu am ajuns la capatul puterilor. Ma rugam la Dumnezeu sa ma lase sa fiu cu prietenul meu sau sa ma ia la El, adica sa mor. Dupa multe luni de disperare, a venit si solutia potrivita. Am scris tot ce aveam pe suflet si am facut astfel incat mama sa vada. Din ziua aceea s-a schimbat totul. Acum suntem impreuna, fericiti happy.
Atunci cand suferi, cea mai proasta decizie pe care o poti lua e sa suferi in tacere. Spune-le parintilor! Ei mereu vor binele copiiilor, mereu o sa ii ajute sa treaca peste greutati.

8 răspunsuri:
| RbD a răspuns:

Am fost nevoita sa aleg intre prietenul meu si parinti. NU stiam ce sa fac,asa ca prietenul meu,desi ma iubeste,a ales sa ne despartim. Timp de o saptamana si ceva nu am mancat doar am baut apa. Am ajuns sa fiu internata timp de o luna. At iubitu meu a venit sa ma vada,si nu am vrut sa vb cu el. Mia zis ca vrea sa imi zica motivul si jura ca daca il accept iar,o sa ma ia de langa parinti sau o sa se mute cu mine. Lam acceptat,si parintii mei au facut scandal. El are tupeu,asa ca a venit cu bagajele si sa instalat la mine in camera. Zilnic se cearta cu ai mei,dar nu NE pasa. Daca iubesti cu adevarat o fata/baiat, lupta pentru el/ea. NU renunta doar pentru faptul ca parintii nu vor. Parintii din ziua de azi vor sa isi marite fetele sau sa isi insoare baietii cu bogatasi, sa poata profita si ei. Dar nu te lasa! Lupta pentru el/ea. Succes!

| tenshi261 a răspuns:

Asculta'ti inimawinking Si eu am o problema pentru ca genurile de baieti care'mi sunt dragi nu's pe placul parintilor mei...dar imi ascult inima(^^winking

| fsorin96 a răspuns:

Cantaresc foarte bine situatia si pana laurama reusesc sa aleg.Imi enumar avandajele si dezavantajle.Sti, uneori trebuie sa te lasi dus de val. ps imi place cum vezi viata.

| Feliciann a răspuns:

Aici sunt multe de discutat daca vrei sa inteleg bine situatia da-mi add la capelinu@yahoo.com si iti pot da un sfat concret si foarte corect

| PlayWithMe a răspuns:

Inteleg ca "Iubirea" invinge mereu dar totusi, exista cazuri pe care le-am intalnit diferenta foarte mare intre nivelul intelectual al fiecaruia si asta nu e dragoste este de fapt nebunie, trebuie sa fiu clar iubirea exista cand exista si un venit, pentru ca nu poti sa spui ca iubesti cand nu ai ce manca, iti spun sigur daca baiatul acela sau fata respectiva este ok din pct de vedere al studiilor si daca el se comporta cum ar trebui niciodata nu ar interzice, parerea mea ca in 99% dintre cazuri parintii au dreptate pentru ca se gandesc ce este mai bine pentru copilul lor, dar daca voi ati ajuns la 20+ ani si tot ganditi ca niste copii cu dragoste intre doctor si muncitor atunci este grav, imi pare rau sa o spun dar eu vad foarte bine ce se intampla in ziua de azi si nu este prea bine. Iubirea adevarata apare doar cand cele 2 persoane sunt macar la acelasi nivel, altfel e doar oarba, doar fizica, iar in timp te obisnuiesti si ai impresia ca iubesti, dar daca ai sta un timp ai observa ca ai uitat totul. Oameni buni nu mai chinuiti copii stiu eu mai bine de ce spun asa, poate stiti si voi vedem cazuri peste tot 10 copii sau 3 4 copii sau 2 copii si saraci nu au ce manca asta tot din cauza faptului ca nu au ascultat parintii.Mai devreme cand vor aparea problemele financiare sau cand va aparea monotonia ca o sa apara sigur, se va duce totul si veti regreta.Asta e, daca vrei sa iubesti nu mai cautati pe facebook, oamenii calumea nu ii gasiti pe retele de socializare, ii gasiti in alta parte, de fapt foarte greuhappy mi-a parut bine iti urez succes dar ai mare grija.

| youaremyecstasy a răspuns:

Da.
Raspuns:NICIODATA nu alegi iubitulhappy

| sebi_1842 a răspuns:

Mi se pare prostesc ca parinti sa te puna sa alegi dintre ei si o persoana la care tii foarte mult, adica nu poti sa renunti la cineva asa de usor...

| alexutsa2011 a răspuns:

Parerea mea este sa iti alegi PARINTII pentru ca iubitul poate sa fie cu tine 2 zile si apoi se plictiseste de tine si te poate lasa. Si tu atunci unde te duci? Nu la parinti? Deci parintii nu ii poti inlocui. Iubitul da. Sa alegi parintii si nu iubitul happy