| sandra144 a întrebat:

Vneri cand sa plec la scoala m-am trezit cu mama mea ca mi-a dat un sutien (primul meu sutien de multe ori a zis sa merg cu ea si sa iau unul ca deja mi s-au dezvoltat sanii dar am refuazat cu desavarsire asa ca ma pacalt aucm o saptamana s mi-a; luat masuriole zicand ca e pentru o rochie cum era sa aflu vineri si de fapt au fost ca sa imi ia un sutien ) si mi-a zis ca neaparat sa-l pun pe mine cand plec la scoala sau afara sau cand avem vizitatori acasa.
Eu nesuportand sutienul desigur ca am refuzat, a urmat un scandal si in final l-am pus dar cum am iesit dn casa l-am si scos.
In trebarea mea este urmatoarea cum pot sa o conving pe maicamia sa nu ma mai bata la cap sa port sutien (asta in ciuda faptului ca am san marisori marimea 34D dupa ce vad ca e scris pe asta) ce anume trebuie sa ii zic ca sa ma lase in pace sa port doar daca vreau eu (ceea ce desigur nu doresc)
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Pitzipoanca a răspuns:

E o idiotenie treaba cu sutienul. Daca ea se simte bine asa, e foarte ok.

13 răspunsuri:
| DumiY a răspuns:

Buna!
Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ca nu esti pregatita pentru a purta sutien, dar sunt mii de modele unele cu push-up altele fara. Incearca cu bustiera daca tot nu te poti obisnui http://tb.ziareromania.ro/......sport.jpg.

Pa,pa!

| sandra144 explică (pentru DumiY):

Multumesc de sfat dar ma simt mai comoda asa fara asa lucruri sutiene sau bustiere (inca nu am incercat bustiera ), iar ion ceea ce privste sportul nu va facet griji sunt invouta de la ora de sport deoarece am o afectiune a inimii, iar in rest ma simt mult mai comoda fara asa ceva (adica l-am luat doar sambata cand am fost cu mama in vizita la o vecina ce l-am purtat cam 2 or si m-am simtiti foarte nasol asa cum sa zic foarte stransa de bretele pe spate iar sanii parca erau sechstrati in cupe ), astazi iar am facut la fel l-am pus cand plecat de acasa si l-am scos cand iesit din scra blocului.
Asa aveti cumva vreun sfat cum sa o abordez pe maicamia cum sa-i zc ceva d genu "mama stiu ca asa e cotat logic ca sa port sutien dar mie nu imi place asa ceva " dar dh nu stiu cum sa ii zic ca lucrurile sa nu se termine intr-o cearta.
S un alt lucrur de nu il inteleg este cde ce ma pune sa-l port s cand sunt acasa daca vin musafiri in vizita.

| mary4048 a răspuns:

Daca te simti bine fara sutien, nu inteleg de ce te obliga mama ta sa-l porti.Eu nu am purtat decat in timpul sarcinilor si cand alaptam.Treaba cu gravitatia care ii trage in jos nu e batuta in cuie, dovada ca sanii mei au rezistat bine merci fara sutiensi in conditiile in care am alaptat 3 copii.De fapt..nici acum nu ma simt confortabil cu sutien, cand simt bretelele pe umeri ma apuca durerea de cap.Concluzia..poarta-te asa cum corpul tau se simte bine!

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Daca nu porti sutien mai tirziu vei avea sinii ca la o capra.

| sandra144 explică (pentru Domnisoaraindragostita):

NU este adevarat acest lucru cunosc persoane care au facut si sport fara sutien s au sanii nomrlai elastic in schimb stiu persoane care au purtat sutien si au sanii lasati deci totul depnde de organsmul uman nu este persoana perfecta dar ceea ce consider eu e ca sutienul este un obect vestimentar inutil si fara rost si nu am de gand sa-l port indiferent ce va zice luma dn jurul meu.

| sandra144 explică (pentru sandra144):

Mai nou am primit drept cadou de la o ruda de a mea de lucreaza in Anglia n sutien de acolo de zce ca eset comod dar mie tot incomod mi se pare precizez ca odata cu ei am prmit si chlotii stl set va las un lnk mai jos ca sa imi zice-ti parerea voastra despre cadoul primit.
http://www.mish-online.co.uk/freya-active-soft-cup-sports-bra.html

| sandra144 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri dar nu aveti si un sfat cum sa ma scap de bataile la cap ale mamei ca sa port sutien.
Si intrebarea doi care sunt avantajele unei bustiere in comparatie cu sutien ca dupa mine ambele mi se par incomode si as vrea sa stiu care este diferenta intre ele.
Multumesc

| Anca86 a răspuns:

Nu ai cum sa o convingi, pentru ca ea iti vra binele si crede-ma chiar trebuie sa porti su7tien,sau macar o bustiera, pentru ca sanii mari sunt foarte problematici.probabil ca esti tanara dar daca il porti acum vei evita alterarea pielii de pe san din cauza gravitatiei si vor fi frumosi mai mult timp. daca nu il porti ti se vor lasa si le vor aparea vergeturi si vei avea si probleme, eu am avut o tumora benigna si am numai 22 de ani! tu esti norocoasa,, mie mama nu mi-a dat voie sa port sutien pentru ca si eu i-am avut foarte mari de mica si am mai facut si sport, si din cauza ei ca nu ma intelegea sanii mi s-au distrus pe viata. asa ca... crede-ma e bine pentru tine si sanatatea ta sa il porti.

| Anca86 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Si cati ani ai tu ca sa stii ca este o idiotenie faptul de a-ti proteja sanii?

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Anca86):

Dude, am 23 de ani. Corpul uman simte si e mult mai destept decat noi.
Daca fata se simte bine fara, las-o asa. "Tumora" ta benigna a fost un chist, nu o chestie data de lipsa sutienului. Din contra, eu am dat vina pe sutien pentru aparitie (am si eu).
Cu sutien nu-ti protejezi sanii. Ii faci sa se lase.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Anca86):

E o idiotenie treaba cu sutienul. Daca ea se simte bine asa, e foarte ok.

| Anca86 a răspuns:

Pitzi fa tu asa dar nu ii sfatui pe altii sa faca greselile tale.Cnd vei avea ceva ani de medicina in spate atunci poti sa vorbesti. eu i-am dat ei un sfat. vorbeste pentru tine si nu ii mai contrazice pe altii care stiu despre ce vorbesc.

| dressgirl a răspuns:

Ar trebui sa incerci totusi sa faci un efort si sa il porti. Sau macar sa o rogi sa iti ia o bustiera. E mult mai confortabila decat un sutien. Pana la urma vei fi nevoita sa porti una dintre aceste doua optiuni, pentru ca sanii cresc, si trebuiesc sustinuit de ceva. Incearca sa rezisti, si daca nu functioneaza nici macar cu bustiera, ar trebui sa vorbesti serios cu mama ta. big grin

| sandra144 explică (pentru dressgirl):

Am vorbt cu mama si n final am reusit sa o conving ca nu im place sa port asa ceva si in fnal a reusit sa accepte sa ma lase sa fac cum doresc eu dar mi-a zis ca daca cateodata m va zice sa-l port ca daca nu ma fac de ras sa nu ma mir daca face asa dar ca ma va lasa asa cum doresc eu sa fac, zicand ca poate asa cand fac cucuie mi dau seama de toate asa mi-a zis oricum multumesc tuturor pentru sfaturi.
P.S. Nu am de gand sa port sutien prea curand deoarece mi se pare o mare porcarie care te face sa te simti incomoda si atata.
Va multumesc.