| AdrianaB1 a întrebat:

Voi ce ati face daca ati vedea cum tatal vostru o inseala pe mama, cu vecina pe care nu o suporta? Pe langa asta, să mai fii și amenințată, să nu-i spui nimic mamei? Iar tu să nu-i spui, din simplu motiv că tatăl tau e extrem de violent, iar îți iubești mama suficient să nu o faci să sufere, când cel mai mult în treaba asta suferi tu?
Voi ce ați face? Nu mai pot, simt cum efectiv îmi vine să fug, să nu mai știu de nimeni, doar eu cu mine, să urlu de durere...

84 răspunsuri:
| Sabs28 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Te inteleg perfect. Si eu am ramas langa mama mea. E perfect fezabil sa o iei cu tine. Referitor la a pleca cu un partener, nu-ti conditiona viata de asta. Uneori se intampla, uneori nu. E mai usor in doi doar uneori. Alteori tragi tu pentru ambii :-) Tine-te tare. Eu am trecut prin experiente similare cu familia mea, efectiv adultii nu realizau sau nu le pasa ce efecte au asupra copiilor. Eu am tras de mine sa ajung unde imi doresc si acum o viata f frumoasa. Se poate!

| J0B0MAT a răspuns:

Eu am avut o situaţie similară cu nişte rude. Am spus adevărul, chiar dacă a deranjat. Nu puteam suporta să văd cum cel înşelat este minţit şi luat peste picior.
Cred că este mai bine să înfrunţi adevărul crud decât să trăieşti în minciună.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Sabs28):

Toti adultii pornesc disfunctiile din copilarie. Putini reusesc sa le depaseasca, si le duc mai departe la maturitate. Practic sunt niste copii mari. Un exemplu clar in acest sens e domnul cu cravata care iti posteaza obsesiv.
Eu încerc să ajut ca acolo să nu se întâmple o tragedie, de aceea postez obsesiv. Remarcile dtale cu copil mare, chiar că nu mă ating, că dacă mă enervam la oricine ca tine, mă făceam dentist ca fiica mea, nu ceea ce sunt acum. Dar poți să uzi și canapeaua, mama nu se supără.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Dar nu ai citit ce spune fata, că ea, femeia il iubește enorm pe tată-su, așa gunoi cum e? La asta ce mai zici?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Moșul ăsta gras și chel este în erorare totală!
1. Niciun om sănătos la minte nu înșeală, doar așa...
Așa zice un Gentleman aici. Hei, tu man gentleman uită-te la statistici din USA. O pătrime din bărbați înșeală. Ori fi toți nebuni cum zici tu, sau toată societatea asta din care faci parte și tu e fățarnică și ipocrită?

| AdrianaB1 explică (pentru sadrian46):

De ce mă întrebați pe mine, nu v-am făcut eu astfel în nici-un caz, nu-mi permit.

| comyne a răspuns:

Daca tatal tau este si violent si o inseala pe mama ta atunci nu mai este niciun motiv sa locuiti in casa cu el. Vorbeste cu mama ta, desigur atunci cand tatal tau nu este in preajma o perioada te timp, sau daca este mereu acasa si mama ta lucreaza, du-te la ea la servici.
Nu iti pot spune sa va luati lucrurile si sa fugiti deoarece nu ar fi un sfat bun. Vorbeste mai intai cu mama ta. Ai grija, daca stii ca acesta este violent, sa nu o lasi sa il povoace direct spunanadu-i ca stie adevarul. In functie de varsta ta, incearca sa gasesti persoane cu care sa poti vorbi.
Daca mama ta castiga suficient de mult incat sa traiti singure atunci plecati din casa/apartamentul acela si mergeti fie intr-o alta locuinta, la bunici sau la o prietena de-a mamei tale. Daca nu puteti pleca, atunci mai intai avertizeaz-o pe mama ta. Veti fi nevoite sa ramaneti in aceeasi casa insa ar fi putin mai dificil din moment ce tatal tau ar putea observa ca mama ta a aflat.

Pur si simplu urasc barbatii de acest tip. Sunt o feminista si sincer nu stiu ce as face in locul tau. Probabil as asculta melodii triste si as plange sub o perna. Cel mai bine este sa ii spui mamei tale din moment ce nu mertia sa treaca prin asemenea lucru. Dar daca simti ca ar fi prea riscant mai bine renunta. Sunt sigura ca totul se va rezolva, iti urez succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Nu pe tine te întreb. Acela care a scris asta despre mine, nu mai pot discuta cu el pe TPU, am scris pentru el, să vadă el.

| AdrianaB1 explică (pentru sadrian46):

Cred că ar fi mai bine pentru toată lumea să încetăm acest subiect. Au fost create divergențe din cauza mea, și nu mi-am dorit.
Sănătate tuturor! Și mulțumesc tare mult, că ați încercat să mă ajutați mai mult sau mai puțin.Rămân recunoscătoare. Deja nimeni nu știe ce se va întâmpla, sper că Dumnezeu e lângă mine, și are grijă de toată lumea.

| AdrianaB1 explică (pentru comyne):

Nu-mi doresc să-i provoc suferință mamei mele, de asta nu-i spun. Știu că dacă i-aș spune, mama nu ar tăcea și s-ar ivi un scandal monstru, cu consecințe prea mari. O iubesc mult, și nu-mi doresc să pățească ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru AdrianaB1):

În general soți agresivi pot ajunge de la o bătaie zdravănă la crimă.

| AdrianaB1 explică (pentru SG1995):

Sunt conștientă, asta e cea mai mare frică pe care o am.

| SG1995 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Păi dragă dacă nu îi spui va fi mai rău. Mama ta, trebuie să divorțeze cât încă mai respiră și are șansa. Să își ia un avocat Bun și să ceară ordin de interdicție. Dacă a fost agresată să facă plângere penală.

| AdrianaB1 explică (pentru SG1995):

Nu a fost agresată fizic, de aprox acum 1-2 ani.

| TheGentleman a răspuns:

Câți dintre bărbații aceia sunt căsătoriți și au relații stabile? Asta nu spui? laughing

| relian a răspuns:

Mai bine tiai vedea de scoala, lasa spionajul, nu esti tu aia care sa judece ori sa spioneze ce fac adultii.
Esti o mucoasa care se crede mare intelept laughing auzi urla de durere, de durearea cui? Ba ne lelsi cu textele astea de copil rasfatat si figurant.
Taicatu e violent, te bate sauc e ai vrut sa spui? Pun pariu ca niciodata nu ti-a dat o palma, cum am zis lasa pe aia mari in pace si vezi-ti de mucii tai si de scoala.
Apropoo cu scoala cum stai?laughing

| AdrianaB1 explică (pentru relian):

Eu stau bine, deși nu-mi fac studiile în România, dar uite de tine chiar îmi pare rău, că la vârsta pe care o ai, nu știi că ți-ai se scrie prin cratimă. Nu sunt deloc răsfățată, din contră, am trecut prin multe.
Și apropoo, cu doi de o la final, de unde știi că sunt o mucoasă, dacă am preferat să cer un sfat online înseamnă că sunt mucoasă și răsfățată?
Nu am prieteni, deoarece lumea este rea la fel ca și tine, care știe doar să jignească.
Îți mulțumesc că mi-ai scris, de la fiecare persoană am de învățat câte ceva, de la unii ceva frumos, de la alții să nu stau pe internet să scriu prostii.

| relian a răspuns (pentru AdrianaB1):

La varsta mea,de unde stii tu cati ani am eu?laughing Nu am jignit,am spus ce cred eu la ce ai intrebat tu sau ce ai scris pe aici.
Iara atunci cand un copil,hai sa nu zic copil,sa zic minor,se baga in treburile celor mari deja asta spune multe,de aia am spus ca esti o mucoasa,adica esti minora.
Lumea nu este rea,este asa cvum a fost dintodeauna.
Iara referitor la cum scriu pe aici,e problema mea,nu intocmesc acte,nu lucrez la mai stiu eu ce office, sau la primarie sa scriu corect, vorba ta sintem pe internet, fiecare se exprima si scrie cum doreste.

Daca nici scoala nu o faci in RO e clara esti dintre copii fara tara laughing voi astoia de prin tari straine nu aveti de fapt nici o tara, nici romani nici italieni sau spanioli nu sunteti laughing sunteti copii nimanui laughing

| AdrianaB1 explică (pentru relian):

Știi cum se zice, ce ție nu-ți place, altuia nu-i face. Eu n-am judecat niciodată felul de exprimare al unor oameni, fiecare o face cum știe mai bine, însă tu ai început să mă judeci, și să arunci cu ironii cum ar fi,, cu scoala cum stai?" am 16 ani, nu mai am 12. Dacă ai fi tu în locul meu, să-ți vezi părinții certându-se zilnic, și cum tatăl tău ar face orice rau pentru mama ta, nu ai mai zice nimic. Bucură-te pentru familia pe care o ai, și dacă nu ai trecut prin așa ceva, nu ai nici-un drept să mă judeci.
Pentru mine mucoasă e o jignire, n-am aruncat cu astfel de cuvinte niciodată în oameni, și aștept același lucru de la ei.
Și după lucrurile care se întâmplă în ultimul timp în România, crede-mă nu mi-aș dori 1 secundă să locuiesc acolo, țara asta e plină de oameni răi, inclusiv și tu faci parte din categoria respectivă.
Mult succes în viață, și să nu treci prin ce trec alți oameni niciodată.

| relian a răspuns (pentru AdrianaB1):

laughing eu din pacate nu locuiesc in RO, dar stii cum e? Tot o mucoasa esti laughing dar o mucoasa figuranta rau laughing din aia irecuperabila laughing

| AdrianaB1 explică (pentru relian):

Atunci când cuvinte nu mai sunt, se aplica legea prostului,, jignirea,, și mult ai căutat pe dex noțiunea?
Tare-mi place un citat "În lumea asta sunt mai mulţi proşti decât oameni." Heinrich Heine
Cu asta am zis tot.

| relian a răspuns (pentru AdrianaB1):

Nu vad ce te supara faptul ca cineva iti spune adevarul,de ce te deranjeaza?
Este bine sa ai o parere buna despre tine,dar nu e bine sa treci pragu,iar tu deja te crezi nu buna,nemaipomenita,ca tine nici nu mai exista alta laughing atat de desteapta te crezi,adica te crezi mai mare si mai despteapta decat crezi,insa adevarul este ala ce am spus eu,esti o mucea laughing iar asta nu-i jignire,mucea inseamna ca esti mica si de ani si ce cunostinte ai,deci esti la inceput de toate,asa ca mai scurteaza.

Cand cuvinte nu mai sunt adica? Tu ai bagat-o pe aici ca nu esti in RO si ca noi astia,inclusiv eu care am ramas suntem vai mama noastra laughing,iar eu am raspuns,nici eu nu locuiesc in RO si asta de ceva timp,ca tara e plina de oamnei rai adica?

Dar tu sau parintii tai de unde au aparut,sau unde au aparut,in tara unde locuiesti tu acum?
Da de unde, atat tu cat si parintii tai sunt tot din RO, deci sa inteleg ca voi sunteti niste oameni rai, dar din astia plecati afara laughing e bun si asa rau laughing
Nu ti-ai dori o secunda sa traiesti in RO? Ai trait, ca sigur acolo esti nascuta laughing si vad ca esti inca in viata laughing dar vorba ta sau a aluia pe care il citezi, multi saraci cu duhu in lumea asta laughing

| AdrianaB1 explică (pentru relian):

Nu m-am născut în România, și nici nu am fost acolo vreodată, tare-mi doresc să nu ajung nicicând.
Iar dacă tu crezi că eu mă cred nemaipomenită, adică dacă tu asta ai dedus din comentariu meu, crede-mă ești departe de realitate. Nu sunt nici pe departe ceea ce crezi tu, narcisismul nu-i de mine, deși mi-aș dori să fiu așa cum m-ai descris.
În fine, nu stau să dau explicații pentru cine sunt, unde sunt, și ce fac.
Iar o persoană matură, și foarte trecută prin viață ca tine, nu și-ar pune mintea cu o,, mucea,,.
Caută-ți de viața ta mă, și nu mai judecă pe alții, că departe nu ești.

| relian a răspuns (pentru AdrianaB1):

laughing in ce tara spui ca esti soro? Eu nu am cautat sa zic ce spui tu, sa jignesc si alte povesti.Sa nu spui ca esti in Italia,ce stiu eu despre romani,cei din Italia,Spania is asa cam cu nasu pe sus sa zic,de restul nu stiu ca nu prea cunosc persoane din restul tarilor.

laughing aia e tare ce ai zis "Caută-ți de viața ta mă" pai asa se zice "ma" laughing
Pai si daca tot nu-ti plac romanii,cas rai si ce mai spui,ce faci pe aici? Am observat multi romanii vorbesc de rau RO sau oamenii din RO dar tot stau pe websiteuri romanesti,se uita la TV la romani, asculta radio din RO si etc.
Plus de asta vaz ca tu vorbesti si romaneste bine, banui sa nu zic sigur ca esti cetatean roman, chiar de esti nascuta in alta tara.
Cum ziceam eu nu judec laughing eu doara observ, apoi arat, spun ce observ.Este totusi o diferenta intre observatia si judecata, zic eu.Tu ce spui?