| AdrianaB1 a întrebat:

Voi ce ati face daca ati vedea cum tatal vostru o inseala pe mama, cu vecina pe care nu o suporta? Pe langa asta, să mai fii și amenințată, să nu-i spui nimic mamei? Iar tu să nu-i spui, din simplu motiv că tatăl tau e extrem de violent, iar îți iubești mama suficient să nu o faci să sufere, când cel mai mult în treaba asta suferi tu?
Voi ce ați face? Nu mai pot, simt cum efectiv îmi vine să fug, să nu mai știu de nimeni, doar eu cu mine, să urlu de durere...

84 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca taci, nu esti cu nimic mai buna decat el. Inainte de a-mi continua raspunsul te intreb: ce varsta ai?(ca sa stiu cum te iau) si cum ai aflat ca o inseala, ai dovezi?

| Ineys a răspuns:

Stai, cine n-o suporta pe vecina, tatal sau mama?
Vorbeste cu vecina, spune-i ca nu e bine ceea ce face. Daca tatal tau devine agresiv exista politie. Daca nu aduce bani in casa si iti mai si insala mama, nu-i vad rostul.

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine este sa nu spui nimic, sa nu te amesteci si sa nu te framanti!

Esti inca mica, fara experienta de viata, nu poti intelege dedesubturile si cauza lucrurilor.
Parintii tai s-au iubit candva, dar dragostea este trecatoare. Tu esti cine le mai tine laolalta, dar drogoste cu sila nu se poate.

Cand vei avea si tu peste 10 ani de casnicie, atunci vei intelege despre ce vorbesc.

| MihaiEugen a răspuns:

Mda. Acum nu te cunosc, nu stiu ce varsta ai sau ce posibilitati financiare ai, asa ca personal nu te pot sfatui cu subiectul asta, dar dupa mine as zice ii explici tatalui tau ca macar sa ii explice ca lucrurile nu mai merg bine intre ei doi si a gasit pe cineva mai bun, iar daca acesta este violent cu tine sa te adresezi organelor de politie. Multa liniste in casa si in viata iti doresc! tongue

| BotezanDaniel a răspuns:

Hey! happy Treci printr-o perioadă nașpa... Sigur este o cale...

| BotezanDaniel a răspuns:

Există, totuși o cale, nu e ușor, dar poți parcurge traseul, cu pași timizi. Îi spui mamei tale, apoi sper că se va ajunge la divorț. Cu înșelătorie nu se face casă bună. Keep smile! happy Funda?

| SG1995 a răspuns:

Îi zici maică -ți, trebuie să știe cu ce lichea trăiește.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca e mai bine sa taci. Probabil si mama ta stie, daca ai ajuns sa afli si tu. Iar daca tatal tau este violent, nu ajuta pe nimeni, daca spui.
Eventual ii spui mamei tale pe ocolite, si te asiguri ca nu spune nimic despre asta, eventual o ajuti sa "descopere" si ea.
Oricum, parintii tai gresesc ca te tin in asemenea probleme. Copiii ar trebui feriti cu orice pret de asa ceva.

| AdrianaB1 explică (pentru Bula):

Eu te inteleg tare bine, si sunt de acord cu ceea ce spui, nici eu nu mai am 12 ani, inteleg unele chestii.
Eu nu ma amestec, tocmai asta am vrut sa spun, dar nu mai suport sa traiesc in minciuna, in amenintari si lucruri urate. E ceva inexplicabil.

| AdrianaB1 explică (pentru Ineys):

Nu e ca și cum am putea pleca, mama mea nu o suporta pe vecina.
Cu bani ne ajuta, dar...ce folos.

| AdrianaB1 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt cu nimic mai buna decât cine? Am 16 și un pic.
Păi mama mea lucrează nopțile, și tatal meu nu vine acasă noaptea, plus la asta mereu vorbesc peste gard etc. Nu am dovezi.

Bula
| Bula a răspuns (pentru AdrianaB1):

Cu timpul, cand vei avea mai multa experienta de viata, vei gasi si explicatia pentru asemenea cazuri.
Crede-ma, nu sunt rare, de ambele parti, dar oamenii invata cum sa rezolve situatia - sau divorteaza.
Motivul, in majoritatea cazurilor de divort, nu este inselarea, ci MOTIVUL care a condus la inselare (adica neintelegeri intre sot-sotie).
Tu nu ai ce face, nu esti de vina, dar poti afla dedesubtul lucrurilor, daca esti putin atenta.

| mihai69 a răspuns:

Cât timp nu ai dovezi solide, mai bine nu faci nimic, și pe deasupra ar fi bine să încerci să te mai liniștești puțin.
Poate e doar un flirt? în plus - dacă el a ales să facă asta, înseamnă că nu e totul roz în „paradisul" lor casnic.
Crezi că dacă tu te frămânți, se rezolvă ceva? Mira-m-aș; în plus dacă e ceva de rezolvat - e treaba lor să rezolve problemele.

| Sofer a răspuns:

Mai bine taci si nu te amesteci.

| Crackman a răspuns:

Mergi pe blat. Dar totusi mamei tale trebuie sa ii spui cumva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Vad ca multi iti recomanda sa taci, ai 16 ani, deja stii si intelegi multe chestii. Nu vorbim cu unul de 12 ani.
Mama ta nu e proasta, asta e sigur, ori banuieste, ori stie si accepta, ori nu stie.
Iti recomand sa ii SPUI dar nu direct, mai exact sa ii sugerezi ca pana si tu ai sesizat si ca trebuie sa ia masuri. Daca vezi ca te duce cu zaharelul inseamna ca stie si vrea sa te protejeze, sau chiar nu stie si nu da crezare.
Analizeaza bine situatia si decideti ce vreti sa faceti, dar iti spun franc, din ce am inteles, ca nu va var bine.
Daca mai ai intrebari, aici suntem!

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine sincer sa fiu e cam greu de spus cum ar fi bine sa procedezi in situatia data.Sincer,tot ce pot sa fac e doar sa iti ofer unele sfaturi, dar tu decide atent daca sa tii cont de ele sau nu pentru ca tu cunosti mult mai bine situatia.Totusi,nu vei putea mereu ascunde acest lucru la nesfarsit, odata si odata mama ta tot va afla ca sotul ei o inseala si cine stie in ce mod va afla ea totul, si nu ai de unde sti cum ar putea reactiona.Adevarul oricum iese la iveala. Daca mama ta ar afla singura de faptul ca a fost inselata, tatal tau ar putea sa te puna si pe tine intr-o lumina proasta spunand ca tu stiai mereu de ceea ce face el, dar ai ascuns totul, si mama ta si-ar putea pierde increderea in tine. Daca vei tine acest secret, vei avea mereu mustrari de constiinta si iti va fi foarte greu sa il tii in tine.Ai putea sa-i spui mamei tale ceea ce stii despre tatal tau,dar sa te asiguri ca ea nu va pleca direct la el sa-i ceara explicatii, dar sa poata pastra o perioada de timp acest secret pentru a nu te da de gol pe tine.Ea poate spune ca a aflat si de la altcineva de inselarea lui, nu neaparat de la tine. Daca vor divorta sau nu, e decizia lor, dar incearca sa nu te implici prea mult in toata chestia asta pentru a nu agrava situatia.Trebuie sa fii foarte atenta si sa ai mare grija la ceea ce spui, analizeaza fiecare cuvant pe care il rostesti si nu lua decizii grabite.

| bogdan324 a răspuns:

Intrebarea mea e urmatoarea:tu tii doar la un parinte sau tii la amandoi? aici conteaza cat de mult iti pasa de mama sau la tata.
Din intrebarea ta este evident ca tii foarte mult cu mama insa in situatii de genul asta nu poti pur si simplu sa dai un verdict ca ''ba, vezi ca ala e rau''. Stiu ca suna ciudat pentru multi insa amanuntele conteaza foarte mult aici.

| AdrianaB1 explică (pentru bogdan324):

Bogdan tu nu intelegi? Cum sa existe o balanta neechilibrata cand tatal tau provoaca rau intregii familii, si te ameninta?

| bogdan324 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Pai nu pot da un raspuns concret asa instant, unele lucruri mai sensibile trebuie luate mai pe indelete.De asemenea fac asta si ca sa fiu respectuos fata de parintii tai, indiferent de anumitele greseli pe care le fac.
Adica, ce am vrut sa spun este:chiar daca tatal tau greseste, totusi tii catusi de putin si la el, are grija fata de tine? Sau pur si simplu este exact cum l-ai descris.Stiu ca suna extrem de stupid ca s-ar putea sa zici ca-i iau apararea sau ceva dar in primul rand mai trebuie niste detalii.
Stiu ca o sa fiu facut dement pentru asta insa ma risc doar pentru a incerca sa-ti dau un raspuns concret.
De cat timp face asta apropo? Si care este comportamentul lui fata de tine si de mama ta?
Inainte(adica in trecut) avea un comportament mai ok?
Daca am gresit cu ceva asta e sunt un bou, dar macar incerc.

| bogdan324 a răspuns (pentru bogdan324):

Cand zic comportament ma refer in general, adica de zi cu zi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MihaiEugen):

Nu este prea folositor răspunsul dtale.
O relație cu vecina este un fapt de viață care ține de forța vieții, de energia sexuală, care nu ține cont de relații formale, de căsătorie, etc.
Așa că nu are cum copila să explice tatălui ce și cum.
Eu văd așa. Tata doarme acasă, aduce banii acasă, deci acasă e soț bun. Nu are cum copila să înțeleagă nevoile unui bărbat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să urli de durere, dar să nu te bagi.
Tatăl aduce salarul acasă? Da. Din salarul acela mănânci tu.
Tatăl este cu mama ta de când te-ai născut tu?
Da. Dacă este de atunci, înseamnă că locul lui este lângă mama ta. Dacă mai merge și la vecina, asta este treaba lui de bărbat. nu este treaba ta să te bagi.
Dacă îi spui mamei, doar o necăjești? De ce vrei să o necăjești? Doar pentru că ți se pare ție că tu trebuie să faci dreptate și să aranjezi lucrurile pe lumea asta. Nu înțelegi că dacă comunici asta mamei, distrugi familia în care te afli acum?
Așa că, învață să suferi, să suporți suferința și să păstrezi un secret.
Și ocupă-te de altceva, nu este treaba ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Ba se poate. Dacă mama nu știe nimic, casa este foarte bună. Divorțul este o nenorocire pentru mamă și copil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru SG1995):

De ce trebuie să știe, după ce criterii trebuie?
Dacă el trăiește cu două femei după ce criterii e lichea.
Tu faci regulile pe lumea asta care împarte în lichele și ceilailți?
Pe ce bază judeci și condamni o situație pe care nu o cunoști?
Tu trăiești cu femeia aceea, sau el?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Și dacă nu mai suporți ce faci, dacă te bagi și distrugi?
Așa că învață să suporți, dacă nu mai suporți.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Păi asta este folosul, că vă ajută cu bani.
Este treaba mamei, a tatălui, nu a ta, să o rezolvi tu.
Tu nu ești mama ta, mama ta nu este tu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Și din faptul că vorbesc peste gard, fără dovezi, tu tragi o concluzie care poate să îți facă praf familia în care trăiești?
Când un om e copil mic, trăiește jumătate îm lumea poveștilor, jumătate în realitate.
Dta dintr-o discuție peste gard, creezi o realitate.
Stai copilă în banca ta și vezi-ți de ale tale!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru qwertpro):

Super de super, dar dacă e așa, nu e cel mai simplu lucru să își tină gura?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Și în ce constă acest rău, concret, care sunt părțile acestui rău, ce este rău?