| Zenithf a întrebat:

Voi ce părere aveți despre avort?
Dacă nu aveți nici una, poate va ajuta următoarele link-uri sa va formați una:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale- avort-1.htm
http://www.avort.ro/
V-as mulțumi dacă mi-ați spune, voi ce părere aveți despre avort?

Răspuns Câştigător
| Mihaela_2782 a răspuns:

Eu cred ca e bine sa faci avort DOAR atunci cand ai probleme de sanatate foarte grave, si sarcina ti-ar pune in pericol viata. Dar din orice alt motiv avortul este complet gresit.
Consider ca atunci cand doua persoane fac sex neprotejat se asteapta sa faca si copii. A face avort inseamna a-ti ucide propriul copil, deci este total gresit.

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Avortul înseamnă dreptul de a alege! E un drept pe care unii aleg să-l utilizeze, alţii nu.
Să fiu eu sănătos de câte ori mi-am dorit mai degrabă să nu mă fi născut.
Norocul a fost că am avut o vagă urmă de inteligenţă şi spirit de iniţiativă dar nu toţi copiii au norocul ăsta.
M-am dus la muncă de la 12 ani, muncesc din greu ca să-mi asigur tot ce am şi dacă cumva se pune problema de un copil, la stadiul actual, nici nu mă gândesc la altceva decât la avort pentru că ştiu sigur că nu am cum să-i ofer nimic sau aproape nimic iar dragostea părintească nu ţine de foame!
Viaţa e dură şi decât să vină pe lume unul care să ducă o viaţă ca a mea sau mai rău de-atât, mai bine nu vine! Din punctul meu de vedere contează mai întâi fiinţele deja născute şi care respiră decât o grămadă de celule care nu a respirat niciodată.
Până la 3 luni de sarcină, adică atunci când se poate avorta, nici măcar nu e definit clar sexul copilului şi toate trăsăturile aşa că nu vorbim de un copil ci de o grămadă de celule care POATE ajung un copil sau poate nu.
Drepturile femeii însărcinate, şansa mea la o viaţă decentă şi relaţia mea sunt mult mai importante decât o grămadă de celule apărută accidental!
E mai bine să tai răul de la rădăcină.
E uşor să vorbeşti când le ai pe toate, cum foarte bine spune rosto, dar la urma urmei nu toţi suntem egali chiar dacă teoretic ne naştem egali.

| Zenithf explică:

De acord Mihaela, ai raspuns corect. O sarcina ar fi bine sa fie intrerupta doar in cazuri limita, cand este in pericol viata mamei, sau starea de sanatate a celor doi este grava si probabilitatea de a duce sarcina la bun sfarsit este foarte redusa.
Rosto, zici tu ce zici, dar te gandesti ca avortul inseamna, totusi, crima?

| Zenithf explică:

Un ghem de celule? Poate vrei sa-i spui si o "tumoare" sau altceva. Pacat ca ganditi voi asa, dar asta nu-i un lucru, este o fiinta vie, cine face avort isi bate joc de: trupul in care face acest lucru, de fiinta vie pe care o ucide, si, poate mai important decat astea, de Duhul Sfant, Cel de viata datatorul. Avortul = bataie de joc impotriva Duhului Sfant, lucru pe care Isus (pentru fratii ortodocsi Iisus, nu va suparati va rog), Isus insusi spune ca este de neiertat.
Dumnezeu fie cu voi!

daniela
| daniela a răspuns:

Decat sa faci un copil pe care sa nu-l poti creste sau sa-l arunci pe strada in bratele nimanui fara iubire, fara un camin, la cheremul oricui mai bine nu; de cat sa aduci pe lume un copil cu probleme grave de sanatate mai bine nu; decat sa nasti la 9-12 ani mai bine nu;

| rosto a răspuns:

Eu sunt de acord cu avortul in absolut orice circumstante. sa faci un copil presupune muuuulte chestii; asta daca vrei "sa iasa" ceva ca lumea, nu ceva care sa faca umra pamantului degeaba. eu ma gandesc la parintii mei si la cati bani am cerut eu. ma gandesc numai in scoala cat au costat culegerile, cat au costat excursiile, cartile (aveam intr-un timp o obsesie sa imi fac propria biblioteca, desi din banii alor mei si ei mi-au facut si aici pe plac). am locuit in targu jiu pana am terminat liceul si eu nu vroiam domne sa ma imbrac din targu jiu ca hainele alea mi se pareau de prost gust (fite de adolescent si copil prost) si trebuia sa mergem fie la craiova si mai rar la bucuresti ca asa mi se nazarea mie. nu e chiar asa floare la ureche sa ai un copil. hai, cat e mic mai e cum mai e, ca nu cere prea multe dar cand creste e tragedie. plus ca pe langa partea materiala, un copil mai are nevoie si de altfel de sprijin, nu poti sa il lasi asa de capul lui, sunt multe implicatii. am vazut atatea filmulete si pe siteurile astea de le dai tu, si poze si altele, si nu ma impresioneaza. daca esti mai slaba de inger se poate sa te faca sa nu mai vrei un avort, dar daca te gandesti la ce presupune un copil... si hai sa o luam altfel: o individa care nu e in stare sa se protejeze (si implicit sa aiba grija de ea si corpul ei) cum crezi ca va putea avea grija de un copil?!

| rosto a răspuns:

Da, eu nu zic ca nu ai dreptate, crede-ma ca oamenii cu cap nu prea ajung in situatia asta. tot cei lipsiti de minte o fac. si daca sunt lipsiti de minte, cum crezi ca ar putea avea grija de un copil? de asta a ajuns lumea asta unde e, pliiiiiiiina de prosti pentru ca aia care nu au cap se inmultesc ca iepurii iar aia destepti fac un copil, maxim doi.

| rosto a răspuns:

Nu este chiar crima. cati dintre voi ar fi vrut sa se nasca dintr-o mama de 14 ani care habar nu are ce e cu ea pe lumea asta, care sa nu va fi putut trimite la scolile pe care le-ati facut? cati copii abandonati sunt pe lumea asta care isi doresc de multe ori sa nu se fi nascut pentru ca ei sunt din start defavorizati. e usor sa vorbesti cand le ai pe toate.

| mihaibrasov a răspuns:

Fiecare viata are valoarea ei. Dar, eu am vazut cazuri de familii distruse din cauza copiilor handicapati, familii care ar fi avut o viata mult mai fericita daca ar fi facut avort la timp si infiau un copil sanatos (teoretic, cel putin). Stii cum e sa vezi o mama care se uita la baiatul ei neputincios zi si noapte? Nu mai are lacrimi sa planga, e distrusa, si o macina lucrul asta zi de zi. La ce folos daca exista macar o optiune mai fericita care este avortul?
Deci m-am referit doar la avort in situatia copiilor ce vor iesi handicapat fizic. In rest, nu trebuia conceput de la inceput, dar daca vorbim de un posibil copil sanatos, avortul e un pacat in orice circumstante.

| Jeremy1 a răspuns:

Zenithf, daca avortul era considerat crima, atunci nu mai era legal.
Daca iubita mea mi-ar spune ca vom avea un copil impreuna, as convinge-o imediat sa faca avort. Nu de alta, dar nu sunt inca in situatia sa pot spune "pot asigura traiul copilului indiferent de...". De abia ne descurcam acum cu banii, sunt vremuri atat de instabile economic si voi va ganditi sa pastrati in voi un manunchi de celule care poate sa va distruga viata. O sa ajungeti la fel ca majoritatea romanilor de la Dansez pentru tine sau de la alte emisiuni de acest gen: sunt saraci lipiti pamantului, de abia mai au ce baga in gura si se gandesc sa faca copii. Frumos.

| Mihaela_2782 a răspuns:

@rosto, da sa cresti un copil e greu. Dar daca un om nu vrea sa aiba un copil se protejeaza si nu il face si apoi il omoara.

| Mihaela_2782 a răspuns:

Daca vrei sa stii eu nu le am pe toate @rosto, comentariul tau m-a facut sa ma simt oribil. Parintii mei m-au facut desi nu aveau multe lucruri sa-mi ofere si le multumesc pentru asta. Eu una prefer sa traiesc cu putinul oferit de parintii mei si cu iubirea lor decat sa fi fost avortata.

Răspuns utilizator avertizat
| Rox_3754 a răspuns:

Mi-au dat lacrimile la primul linksad. Avortul estee cea mai mareeeeee prostiee! Si sunt multeee care nu se protejeaza inainte si care nu se gandesc intai la niste riscuri, d-aia nr de avorturi creste, e o situatie alarmanta straight face.
Decat sa nasti la 9-12 ani, mai bine nuuu?!?!? Pai cine le pune sa-si inceapa viata sexuala la varsta aia, cand altele merg la scoala si se joaca cu papusi?!?! Fa cu cap tot ce faci si asuma-ti riscurile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti gata sa faci copii mai bine nu incepe veata sexuala, chiar daca ai inceput-o sunt mai multe metode de contraceptie. Personal n-as face avort chiar sa fiu nevoita sa cresc copilul singura. Daca totusi ai aflat ca esti gravida si ai un termen pina la 3 luni poti sa-ti permiti sa faci o data avort numa sa fii constienta ca e destul de riscant. Sunt foarte multe consecinte negative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alea care fac avort sunt niste criminale au distrus viata unui suflet care trebuia sa vina pe lume iar acum nu mai vin nu le pot ierta pe acele femei care fac eu iubesc copii de cand aveam 8 ani

| adrianaa a răspuns:

Deci eu nu eram de acord cu un avort decat in cazul in care copilul n ar fi fost sanatos... dar primul link pe care l ai postat m a emotionat happy