| ileana_tomescu a întrebat:

Vreau sa merg la mare cu iubitul meu, dar ai mei nu ma lasa, zic ca sunt prea mica. Ce sa fac ca sa-i conving?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

sa vina el la parintii tai sa le garanteze ca va avea grija de tine sau chiar sa vine parintii lui sa vorbeasca cu parintii tai si sa se puna de acord si sa va acorde mai multa incredere.depinde si de varsta ta.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai sub 17 ani nu-i convinge. Est intr-adevar prea mica si ti se pot intampla lucruri grave. Nu de la prietenul tau, dar intr-o vacanta la mare intervin tot felul de pericole pe care nu le poti aprecia bine la varste mici. Uite, daca poti insira minim 5 intamplari grave in care o tanara de peste 17 ani nu se poate descurca cu usurinta, inseamna ca ai un grad de maturitate suficient sa-ti dai seama de ce nu te lasa ai tai la mare. Stiu ca acum ti se pare cel mai important din lume sa mergi la mare cu prietenul tau, dar iti poti pierde viata pe acolo sau poti capata traume permanente daca nu esti suficient de mare sa faci fata situatiilor neasteptate.
Daca ai minim 17 ani, cred ca solutia lui Mike1993 e cea mai buna. Parintii tai si ai lui sa se intalneasca la o cafea, sa stabileasca impreuna unde veti sta si cateva reguli generale de urmat (cat de des dati telefon, cati bani veti avea la voi, etc) si ar trebui sa fie in regula.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde de varsta pe care o aveti.In mod normal parintii isi fac griji pentru tine si nu te`ar lasa sa mergi singura...cu cineva pe care ei nu cunosc atat de bine.
In cazul in care ai tai il stiu pe prietenul tau...si cu toate astea nu vor sa te lase numai cu el la mare, ai putea sa apelezi la ceva profesor din scoala (daca mai esti inca in liceu)...sa faca o tabara undeva la mare.si sa mergeti si voi.Atunci ai tai nu isi vor mai face atatea griji...si tu vei fi cu iubitul tau la mare
Acum...depinde si de varsta pe care o ai...

assiris
| assiris a răspuns:

pai ce varsta ai tu si el? Poate ca au dreptate parintii. Caci nu cred ca ai 25 de ani si ei spun ca esti prea mica.

| LuS[z] a răspuns:

ar fi bine sa nu te grabesti doar daca ai foarte mare incredere in el si ai uzit de la ceilalti ca e de incredere.mai gandeste-te.

| Mia_8661 a răspuns:

Daca vrei la mare cu iubitul sa te pregatesti de viata sexuala si fara sa discuti cu mama ta nu o face, sa fim serioase nu se duce sa se uite la tine, depinde ce varsta ai...lamureste treaba asta cu mama

| chybrytel a răspuns:

Cred ca solutia lui mike1993 este cea mai bunawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

imploral

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.am aceeasi problema imi vine sa ma resemnez.de tot am incercat prea multe nu aberez.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spuni ca tu deama no esti mica deama ai crescut tie dac in todeauna parintii o sa spuna ca esti mica tu nai sa fii descurcareata si na sa poti singur sa faci ceva intodeauna o sa te deprinsi ca un copilas intodeauna o sa ai nvoie de parerea cuiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spuni ca tu deama no esti mica deama ai crescut tie dac in todeauna parintii o sa spuna ca esti mica tu nai sa fii descurcareata si na sa poti singur sa faci ceva intodeauna o sa te deprinsi ca un copilas intodeauna o sa ai nvoie de parerea cuiva

| Adrian_cristea a răspuns:

Pai poate chiar esti prea mica! Au avut si ei varsta ta, stiu si ei ce-ti trece prin cap la varsta asta!

| maria_parvan a răspuns:

Si ai mei faceau faze de-astea, dar i-am luat cu vorba dulce si vrajeala si le-am zis ce voiau sa auda. Faza e ca nu i-am mintit si m-am tinut de cuvant si asa le-am castigat increderea, acum ma lasa oriunde pentru ca le-am demonstrat ca nu ma arunc cu capul inainte la nimic. Numai sa n-ai "antecedente" ca asa nu cred ca ai sanse...

| aura50 a răspuns:

Oare de ce doresti sa devii matura inainte de vreme? Asculta de parintii tai, oricum mai tarziu vei realiza ca ei au intotdeauna dreptate. Niciodata un strain nu va fi mai apropiat si nu iti va dori binele mai mult decat parintii tai. Sper sa intelegi, desi... asa suntem noi fcauti, pana nu dam singuri cu capul de pragul de sus, nu credem. Traieste-ti viata frumos, fara sa ai regrete. Crede-ma, daca pleci la mare cu tipul asta, vei regreta, si e pacat.