| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa pun niste intrebari aici fara sa generalizez ci doar asa,sa imi spun parerea in legatura cu anumite situati.
De ce multi barbati/băieți,o data ce trebuie sa se căsătorească sau chiar urmează să aibă un copil (iubita este insarcinata), conștientizează că ei nu au facut nimic cu viata lor si trebuie sa faca atunci? Adica sa iau si pleaca in strainatate cu scuza "trebuie sa fac bani ca sa ne descurcam cu ala mic si tot restul" si multi dintre ei pleaca cele 9 luni, 9 luni in care mănâncă bine,ies in club,muncesc,stau cu prieteni in timp ce ea se chinuie acasa cu sarcina,cu controale,cu analizezi dureri,griji,facturi. Oare pentru uni nu e o scuza asta ca sa ascundă faptul că vor sa fuga de greu si responsabilitate? Inteleg ca e grea munca,dar de muncit toti muncim,adică ei nu fac cu nimic in plus fata de ce face oricare dintre noi ci doar plusează pe faptul "cum nu te-am ajutat? doar ti-am trimis bani" ceia ce din nou este perfect normal sa faca un tată pentru copilul lui.
Spun asta pentru ca am vazut o grămadă de cazuri in care el pleca,ea rămânea cu casa,copii,părinți,griji pe cap iar după ce el isi făcea traiul pe acolo bine mersi câțiva ani realiza ca "Ba,nu prea mai am ce sa fac in viata ca le-am făcut pe toate,hai sa o aduc pe proasta aia in coace sau sa merg eu acasa".Si spun proasta pentru ca in acei ani, de cele mai multe ori sentimentele dispar.Pentru ca nu ai cum sa stai luni la rând,ani la rând departe de cineva trimițând doar niste bani de care oricum te puteai lipsi sau pe care oricum ii cheltuieli aiurea,distrandu-te,marcând,socializand si sa spui ca mai ai mare iubire fara de acea perosana pe care nu o vezi Sau simti atata timp,pe care nu o ajuți, langa care nu tragi greul si de acolo incepe iadu.
Simti ca nu mai ai libertate si o acuzi ca vrea sa stea cu tine non stop si te sufoca.Realizezi ca nu face mâncare pe care tu o mancai la restaurant si ii reproșez. Observi ca bani din țară nu se compara cu salariul de acolo (daca te intorci),sau după ce ai dus-o vezi ca trebuie sa stea cu copilul,Sau nu stie limba,nu isi gaseste de lucru si din nou cearta ca o intretii,ca stau si ea si copilul pe capul si bani tai etc si se ajunge la jigniți, batai...
De ce nu pot tineri sa isi faca cat de cat un rost înainte de as crea o familie si pe urma sa tragă impreuna.Sa meargă sa se stabileasca dincolo si pe urma sa faca un copil,casa si tot restul? Sau sa stea aici,sa tragă impreuna si cand e copilul de grădiniță macar sa meargă împreună daca tot vor sa meargă si sa muncească sa faca mai mult? De ce se fuge si nu se susțin si ajuta? Cat de greu e sa înțelegi ca un părinte spre exemplu,sau membri familiei ei in general sau si a lui depinde nu sunt obligați să iti creasca copii,sa stea după fundul vostru doar ca voi sa aveti cu cine face sex cand va mai întâlniți? Ca practic asta fac,Nu ajuți o familie,ajuta doi parteneri de sex de ocazie Ce mai devreme sau mai tarziu oricum se despart sau nu se mai iubesc doar stau asa.

Mi-am spus doar parerea si as vrea sa stiu si cum gândiți voi.Tin sa mentionez ca poate fi si vice versa sau ma rog, înțelegeți voi.

89 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu stiu dc mai vor familii daca in ro salariile sant asa mici. Doar daca au salarii de 2000€ amandoi 1000 + 1000 merita altfel raman cu pul in cùr si sufletu in rai

| Freya1 a răspuns (pentru troleibuz):

Nu am spus că toți faca sta pentru ca asa vor mușchii lor si nu le mai pasa.Zic ca in ultima vreme cele mai multe cazuri au ajuns sa fie asa si e aiurea.

| Legion7X a răspuns (pentru Freya1):

Depinde de situații de la caz la caz.Multi nu se casatoresc cu platou de benefici pe tavă, cum ar fi el o facultate terminată ea la fel, apoi întâmpinarea un job favorabil în Tară pentru amândoi, după care pe viitor un copil șmd. Dacă unii bea, au cercuri de prieteni, se distreaza este treaba lor, poate încă duc o viată de golan fară responsabilitați, dar nu mulți procedează astfel.

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Nu zice nimeni a nu iti faci familie.Dar iti faci cand esti stabil, ceia ce inseamna ca ori iti creezi tu un viitor si dupa faci familie, ori lupți cu partenerul langa tine ca sa evoluați.Nu fiecare pentru el, sau unul trage pentru amândoi si unul aduce 3 lei in plus in casa.
E mult mai greu sa fii singur in doi decat daca singura responsabilitate a ta esti tu însuți.

| Freya1 a răspuns (pentru Legion7X):

Nici eu nu am facultate si sunt sigura ca mai sunt o grămadă.Ce am scris eu se interpretează gresit total.
Intrebarea de baza a postat o este "Dacă pleci dincolo de ce nu o iei cu tine sa o susțin în sarcina sau cu copilul?".Sau "De ce nu plecati amândoi din timp sa va faceti un rost si apoi un copil?".Sau daca nu se poate ambi in strainatate "De ce nu astepti pana e de grădiniță copilul si mergeți toti sa va faceti un rost?".
De ce te-ai grăbi sa faci un copil daca nu ai un chior in buzunar Sau un acoperiș deasupra capului?

| Gigi777 a răspuns:

Dupa 30-40 ani barbatii incep sa-si piarda fertilitatea, nu se mai ridica batul, deci nu mai poti sa faci copii sau daca chiar vrei trebuie sa faci prostii pe la spital cu masinarii habar n-am, iei acel fluid necesar reproducerii de la locul ala unde se doneaza in spital fluidul pe care primesti bani.

Adevarat, trebuie sa ai bani, casa, sa-ti intretii copiii, dar e greu in Romania, jucam viata pe dificultatea Hardcore, e greu sa gasesti un loc de munca pentru ca majoritatea cer Bacalaureat sau studii superioare, experienta, trebuie sa stii sa te vinzi, daca nu ai, "Va sunam noi".

Poate sotul chiar se duce in strainatate ca sa-si intretina copilul, nu numai pentru distractie. De ce sa se duca in strainatate sa se distreze? Sunt si in Romania baruri, majoritatea prietenilor lor sunt in Romania.

| Dismally a răspuns:

Pentru ca asta si sunt mare parte din cupluri - parteneri de sex, cum bine ai spus tu. Nu cred ca vei mai vedea multi care pot spune ca au avut o relatie frumoasa pe termen lung - si cand spunt termen lung nu ma refer la 2 - 3 ani ci la 15 - 20 happy Da, in unele cazuri barbatii fug de responabilitate si isi imagineaza ca banii trimisi pot compensa absenta lor, in alte cazuri acea pasiune de la inceput se stinge si realizeaza ca sunt doi straini de fapt, pot aparea "tentatii externe" in alte cazuri; oricare ar fi cauza, cer este ca relatiile se termina destul de repede si asta se intampla in general din cauza alegerii gresite a partenerului.

| DonGiani a răspuns (pentru Freya1):

Nu îți mai bate capul laughing Câteodată se întâmplă și fără sa îți faci planuri, asta e... Dar într-adevăr cumva trebuie făcute niște lucruri mai înainte de a face copilul happy Doar ca, câteodată oamenii din acea relație sunt prea imaturi sa își dea seama de realitate sau cum ai spus și tu ca ii ia de cap aburii dragostei de la început și trec pe repede înainte la galop laughing) Oricum, ai dreptate cu tot ce ai zis dar din păcate chestii se mai întâmplă happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

E beyond any treatment. Asta trebuia sa faca cand inca era la job, ca doar pentru depresie se poate lua naibii inclusiv concediu medical. Marea dilema e cit/daca mai suport eu situatia asta fara sa o iau pe aratura. RAU, fiindca am un nivel de toleranta ridicat, dar si cand e trecut... In principiu sunt chill doar ca si pe mine m-au lovit niste chestii pe care le procesez cam non-stop. Si tot ce imi pasa e sa fie copilul ok.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Freya1):

Da sigur ca nu toti, sunt cazuri cand el ramane si ea pleaca dar in mod cert nu e sanatos pentru nici un cuplu sa fie despartiti multa vreme pentru ca sau el sau ea isi gaseste pe altul.Sanatos e sa plece impreuna cu copil cu tot daca se pleaca.

| Freya1 a răspuns (pentru gemeni6226):

Corect.

| Freya1 a răspuns (pentru DonGiani):

Eu am observat ca se intampla din ce in ce mai des lucrurile astea, dar ce ma facut sa intreb si aici a fost faptul că o cunostinta de a mea a trecut prin niște probleme în sarcina grave si a pierdut acel copil intr-o sarcina destul de avansată și era singura.Iti dai seama prin ce chinuri a trecut și cum s-a simtit singura in acele momente.
Într-adevăr poate e si imaturitate o problema, sau aburi dragostei mari de la început dar oricum e nasol, pentru ca te marchează sau chiar mutileaza pe viata anumite experiențe daca nu le gândesti.

| Drimmero a răspuns:

Cam feminista atitudinea, nu e prima oara cand te vad facand generalizari, de ce ai ajuns sa-i pui pe majoritatea intr-o lumina proasta? sunt generalizari care nu-si au rostul. De la intrebari de genul pleaca cearturile, asteapta sa apara si cei care ataca femeile si o sa iasa o varza de intrebare.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Corect.Si pentru ca multi se grăbesc, nu analizează situațiile etc.

| Freya1 a răspuns (pentru Gigi777):

Nu am spus de toti.Si am specificat.De ce nu merg împreună sa se întrețină?
Si nu doar la bărbați se intampla asta.La ani aia mai degraba femeile nu mai pot.Stiu cazuri de bătrâni (barbati)ce au copii mici, dar femeia mai greu.Si sincer nu cred ca de la 30 de ani nu mai functionezi, iubitul meu are 30 si nu da semne de impotență.

| DonGiani a răspuns (pentru Freya1):

Este clar ca e foarte greu și cu siguranță lasă semne cel puțin psihice din păcate sad

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Am scris la sfarsit ca si invers.Doar ca in situatiile de genul e cam greu sa fie invers.Am raspuns mai sus cuiva, poate nu ai timp sa le citesti dar am dat o grămadă de exemple pentru care am pus intrebarea asta.Si sincer cred ca iti este imposibil să nu observi alte femei ce se plâng aici de cele enumerate mai sus.Nu o spun eu ca sa atat pe cineva, spun alte zeci de femei pe care le citesti, vezi sau auzi.Si din nou spun ca nu am generalizat.Din raspunsurile mele reiese faptul că pentru ca o relație sa functioneze parteneri trebuie sa fie impreuna, nici el cea, nici ea hois.

| Freya1 a răspuns (pentru DonGiani):

Si fizice ca trebuie intervenție medicală, posibilitatea sa nu mai faca si alti copii etc.
Cei tineri nu au experienta, iar daca nu au nici un sprijin sau o persoana la care sa se plângă, sa spuna ca ii doare, ca le e greu sau sa le fie suport e si mai complicat.

| DonGiani a răspuns (pentru Freya1):

Pai am zis 'cel puțin psihice' adică m-am referit ca în anumite cazuri rămân și fizice din păcate. Și dacă nu e nimeni drag lângă ea și mai ales iubitul/soțul atunci e dezastru crying

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Daca nu are bani suficienti pe pariu ca se ajunge tot la intrebari pe TPU? Daca se duce la munca afara (daca asta e singura solutie) si ramane serios casniciei, bla bla si aduce banii acasa tot nu va convine, uneori nu va intelege nimeni. Corect ar fi ca un copil atunci cand este adus pe lume, cei 2 sa ii ofere toata stabilitatea, nu unul sa muneasca si altul acasa, ambii trebuie sa munceasca si sa aiba banii necesari, e greu sa cresti un copil, de facut e mai usor. Din pacate multi se grabesc si dau cu bata-n balta.

| Dismally a răspuns (pentru Freya1):

Ori se grabesc ori sunt de fapt superficiali si nici tot timpul din lume nu i-ar ajuta...

| Endoryus a răspuns:

Cand "inteligentele" de genul fac copii cu niste ratati, isi merita viata de rahat care o au. Nu le plang de mila deloc. Cand ala nu are 5 lei in buzunar dar ajungi la concluzia " el e cel mai bun pe care il pot avea, cu el vreau copii", e clar despre ce oameni praf vorbim. Repet, isi merita soarta.

| Endoryus a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e sexista, doar e viata ei. Cum sa zic eu, i-am mai vazut comentarii in care zicea ce fel de ratati sunt pe langa ea. Genul ala de barbati care se lauda cu multi altii pe langa, cu nevestele lor langa, cu copiii lor langa, cum inseala ei, cum au petrecut cu alte femei in timpul casniciei. Iti poti da seama de aici ce oameni are ea pe langa, in ce cercuri se invarte. Ce educatie au aia. Te mai mira ca alea fac copii cu primul venit? Te mai mira ca aia dau bir cu fugitii cand vine vorba de responsabilitati? Ele niste proaste, ei niste jegosi. Merita reciproc.

| Legion7X a răspuns (pentru Freya1):

Ce ușor vorbești. 1 "De ce nu plecati amândoi din timp sa va faceti un rost si apoi un copil" aici depinde situație, doi inși nu are cum să plece dacă treaba nu este sigură pentru amândoi și avantajoasă. Poate unul să plece pentru a netezi puțin mediu de confort în favoarea celui de al doilea care urmează. Crezi că afară este câini cu covrigi în coadă și treaba este rezolvată?

2 "De ce nu astepti pana e de grădiniță copilul si mergeți toti sa va faceti un rost?". Cum să faci asa ceva sa târăști un copil dupa tine prin străinătate prin diferite conditii întâmpinate?
Da, îl poți lua în străinătate, numai dacă soțul este aranjat 100% are un loc de muncă stabil, copilul are unde să stea, îl poți da la grădinită iar mama lucrează și ea. Astfel Dacă nu,
Copilul trebuie să stea în Țara, cu mama si bunica, depinde cu cine locuiește. Trebuie să treacă prin grădinița, școla generală, liceu, să își termine liceul și chiar să intre la o facultate dacă reușește, daca nu asta este. probabil după aceea o să se pună problema de străinătate în funcție de diferite circumstanțe sau avantaje, fie prin prisma soțului care a fost plecat sau este și probabil a reușit sa descurce cumva situația, fie prin diferite rude, cunostine. Aceeia care beau și se distrează, sau se învârt prin diferite cercuri de prieteni având copii acasă care nu au o situație bună probabil, au rămas tot la stadiul de golăneală, exact cum erau înainte în Țară, dacă obișnuiau asta. Ce faci în Țară poți face și afară dacă ai anumite obiceiuri.

| Drimmero a răspuns (pentru Endoryus):

Ma enerveaza doar ca unele isi arunca frustrarea pe barbati cand ele singure ii aleg, adica toata vina e pe barbati cum ar veni. Iar ea are un feminism aparte, nu e singura de aici, chiar daca incearca sa mascheze asta se vede de la o posta ca a prins boala pe ei. Categoric sunt frustrari din trecut, dar mergi mai departe, fa-ti viata ta si lasa-i pe altii

| Frank51 a răspuns:

Acolo problema nu sunt banii, nici iubirea, ci intelegerea. Daca 2 oameni se inteleg bine, vor ramane impreuna indiferent de greutati, si clar ca nu vor da vina unul pe altul.

| Freya1 a răspuns (pentru Legion7X):

Păi da mergi tu de început în prima luna si pe urma o duci si pe ea.Sau atunci cand căutați de munca, căutați pentru ambi nu doar pentru unul.Ies si mai multi bani, iti menti si relația si poate te si stabilești acolo de tot si faci copii.
Păi cati sunt cu copii cu tot dusi, sau câte sunt ce au născut acolo.Tu crezi ca toti merg boschetari in strainatate sau la sparanghel.Mult ce lucra isi permit o chirie singuri sau cel mult împart cu un prieten sau încă un membru de familie.Am prieteni ce au închiriat o casa la comun si fiecare are camera lui si in casa sunt două bai de nu mai bine etc. Unul sta cu soția și copilul si alti doi băieți fiecare in camera lui singuri daca e de stat la comun.Dar am pe cineva din familie ce si-a luat casa deja si alti ce dintr-un salariu isi plătesc chirie si stau singuri. Dapoi sa stea masa cu taicas-o despărțiți până ajunge el la facultate.Tu macar gândesti înainte să vorbești? Păi aia o facut copil si sau despărțit? Sau numai pentru asta s-au luat sa faca un copil si dupa fiecare cu aia a masi?
Si inca o chestie.Cu ce e obligată bunica sau neamurile sa iti creasca copilul? L-ai facut cu ei? Bunica poate sa ia un copil intr-o vacanta, sa fuga sa stea cu el la o urgenta, sau sa treaca pe la el sa ii duca o prăjitură dar nu sa il îngrijească si creasca până la 30 de ani.Sunt bunici tinere ce au nevoie sa isi trăiască viața, sa muncească, sa meargă într-un concediu sau sa se odihnească nu sa iti creasca tie copii ca tu nu esti capabil.Sau din contra, femei bătrâne ce nu mai pot alerga după copii si sa zburde ca mieluseii.De ce sa isi nenoroceasca sănătatea cata o mai are cu stres sau altele?

| Freya1 a răspuns (pentru Endoryus):

Nu e viata mea asta ca eu am bărbatul langa mine si nu am probleme de genul.Dar într-adevăr cunosc cazuri din jurul meu ce fac cele enumerate si nu sunt putini la numar.Si cand te muți in 4, 5 sate/orașe diferite si dai peste oameni de genul asta la greu eu nu cred ca nu e deja o problema.

| Legion7X a răspuns (pentru Freya1):

Nu stiu, depinde de situații și situații. Nu sunt baba vanga să ghicesc în glob. Asa putem presupune multe interpretari, dar fiecare are o variantă personală de trai de familie.

| Endoryus a răspuns (pentru Drimmero):

Corect. Nu e ca femeile astea sunt violate. E decizia LOR sa aiba copii cu scursuri de genul si dupa tot ele raman mirate. Pe bune? La ce se asteptau? Tatii anului asa peste noapte?