| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa pun niste intrebari aici fara sa generalizez ci doar asa,sa imi spun parerea in legatura cu anumite situati.
De ce multi barbati/băieți,o data ce trebuie sa se căsătorească sau chiar urmează să aibă un copil (iubita este insarcinata), conștientizează că ei nu au facut nimic cu viata lor si trebuie sa faca atunci? Adica sa iau si pleaca in strainatate cu scuza "trebuie sa fac bani ca sa ne descurcam cu ala mic si tot restul" si multi dintre ei pleaca cele 9 luni, 9 luni in care mănâncă bine,ies in club,muncesc,stau cu prieteni in timp ce ea se chinuie acasa cu sarcina,cu controale,cu analizezi dureri,griji,facturi. Oare pentru uni nu e o scuza asta ca sa ascundă faptul că vor sa fuga de greu si responsabilitate? Inteleg ca e grea munca,dar de muncit toti muncim,adică ei nu fac cu nimic in plus fata de ce face oricare dintre noi ci doar plusează pe faptul "cum nu te-am ajutat? doar ti-am trimis bani" ceia ce din nou este perfect normal sa faca un tată pentru copilul lui.
Spun asta pentru ca am vazut o grămadă de cazuri in care el pleca,ea rămânea cu casa,copii,părinți,griji pe cap iar după ce el isi făcea traiul pe acolo bine mersi câțiva ani realiza ca "Ba,nu prea mai am ce sa fac in viata ca le-am făcut pe toate,hai sa o aduc pe proasta aia in coace sau sa merg eu acasa".Si spun proasta pentru ca in acei ani, de cele mai multe ori sentimentele dispar.Pentru ca nu ai cum sa stai luni la rând,ani la rând departe de cineva trimițând doar niste bani de care oricum te puteai lipsi sau pe care oricum ii cheltuieli aiurea,distrandu-te,marcând,socializand si sa spui ca mai ai mare iubire fara de acea perosana pe care nu o vezi Sau simti atata timp,pe care nu o ajuți, langa care nu tragi greul si de acolo incepe iadu.
Simti ca nu mai ai libertate si o acuzi ca vrea sa stea cu tine non stop si te sufoca.Realizezi ca nu face mâncare pe care tu o mancai la restaurant si ii reproșez. Observi ca bani din țară nu se compara cu salariul de acolo (daca te intorci),sau după ce ai dus-o vezi ca trebuie sa stea cu copilul,Sau nu stie limba,nu isi gaseste de lucru si din nou cearta ca o intretii,ca stau si ea si copilul pe capul si bani tai etc si se ajunge la jigniți, batai...
De ce nu pot tineri sa isi faca cat de cat un rost înainte de as crea o familie si pe urma sa tragă impreuna.Sa meargă sa se stabileasca dincolo si pe urma sa faca un copil,casa si tot restul? Sau sa stea aici,sa tragă impreuna si cand e copilul de grădiniță macar sa meargă împreună daca tot vor sa meargă si sa muncească sa faca mai mult? De ce se fuge si nu se susțin si ajuta? Cat de greu e sa înțelegi ca un părinte spre exemplu,sau membri familiei ei in general sau si a lui depinde nu sunt obligați să iti creasca copii,sa stea după fundul vostru doar ca voi sa aveti cu cine face sex cand va mai întâlniți? Ca practic asta fac,Nu ajuți o familie,ajuta doi parteneri de sex de ocazie Ce mai devreme sau mai tarziu oricum se despart sau nu se mai iubesc doar stau asa.

Mi-am spus doar parerea si as vrea sa stiu si cum gândiți voi.Tin sa mentionez ca poate fi si vice versa sau ma rog, înțelegeți voi.

89 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu stiu dc mai vor familii daca in ro salariile sant asa mici. Doar daca au salarii de 2000€ amandoi 1000 + 1000 merita altfel raman cu pul in cùr si sufletu in rai

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Nu zice nimeni a nu iti faci familie.Dar iti faci cand esti stabil, ceia ce inseamna ca ori iti creezi tu un viitor si dupa faci familie, ori lupți cu partenerul langa tine ca sa evoluați.Nu fiecare pentru el, sau unul trage pentru amândoi si unul aduce 3 lei in plus in casa.
E mult mai greu sa fii singur in doi decat daca singura responsabilitate a ta esti tu însuți.

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

Trebe un apartament de 3 camere 1 sufrageria 2 domitor pentru parinti si altul pentru copil sau casa tot cu 3 camere. Salariu de vreo 1500€ intre amandoi cel mult pentru a face fata greutatiilor in viata, o masina de rahat ceva ieftin peugeot renault sau dacie si atat. Sub criteriile alea nu poti zice ca ai familie fericita

| RAY a răspuns:

Nu sunt maturi NAty, sunt imaturi, nu stiu ce dz vor sau au vrut doar sex, o relatie inseamna si resposabilitati nu doar sex iar cazurile sunt dese

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai avut vreodata un maldar de facturi pe care nu ai avut cu ce sa le platesti? Sa ajungi in situatia aia si atunci parca iti vine si tie sa pleci decat sa iti infometezi familia. Zic si eu...

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Păi da tu până la vârsta la care te-ai hotarat sa iti întemeezi o familie ce ai facut? Ai stat cu mama si tata si dupa brusc ti-ai dat seama ca vrei copii? Inainte de a te căsătorii si a face copii nu trebuie să iti faci un viitor, niște planuri? De ce nu pleci sa muncești sa iti iei casa, sa iti pui bani deoparte etc si dupa sa creezi toate astea? Pleci atunci cand femeia aia e cu burta la gură si are nevoie de ajutor și susținere? Sau cine te pune sa fi atat de nechibzuit incat sa iti faci datorii atat de mari daca stii ca nu ai de nici unele?
Am avut si eu facturi, chirie pe care nu am putut să le mai plătesc si la care am renuntat luând totul de la capat.Ca si familia daca e sa te ajute altfel o face daca esti si tu acolo si vede ca te spetesti si nu lasi tot pe capul lor.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Stii ca in Romania sunt peste 1.5 milioane de oameni care lucreaza pe minimul pe economie? Eu cred ca e greu sa iti fac planuri cand traiesti de la un salariu la altul... si e dreptul fiecaruia sa faca un copil cand considera ca e potrivit sa il faca.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu am spus nu pleca in strainatate, am spus nu pleca daca vezi ca esti in situatia menționată mai sus.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Doar ca realitatea zice ca fix in situatia aia ai nevoie de bani.

| Legion7X a răspuns (pentru Freya1):

Ai familie?

| Freya1 a răspuns (pentru Legion7X):

Am viitor soț. Copii încă nu pentru ca nu sunt in situatia potrivita pentru ai face.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e neapărat. Daca nu te întinzi mai mult decat iti e plapuma nu ajungi in situatia aia.
Si daca tot se castiga mai bine dincolo si aia vrei sa faci, de ce nu te duci cu iubita, soția acolo si dupa faceti un copil, sau cand e însărcinată sa o duci cu tine?

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Sa faci planuri din spatele tastaturii e usor.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Tu ai senzatia ca sunt un robot programat de cineva are doar scrie si nu trăiește? Crezi ca eu nu mănânc,nu muncesc, nu respir, nu imi fac familie si copii ca tine sau ca restul? Sau ca eu sunt scutita de taxe, impozite, hrana si alte nebuni?

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

"Crezi ca eu nu mănânc, nu muncesc, nu respir, nu imi fac familie si copii ca tine sau ca restul"

Nu pari ca traiesti in realitatea majoritatii romanilor

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Tu nu pricepi ca eu nu am nimic impotriva ca te duci in strainatate.Ma doare in cot la o adica.Dar nu mi se pare normal sa iti lasi femeia bortoasa acasa cu griji pe cap si tu sa faci chermeze pe dincolo.Ce nu vrei sa înțelegi,sau ce nu pricepi? ca iti desenez.
Tu din tot ce am scria ai inteles doar faptul că te judec ca pleci sa muncești înafara cand eu de fapt spun cu totul altceva.Tu poate esti plecat? Explicai si mie de ce nu ti-ai lua femeia cu tine spre exemplu? Daca tot consider ca sa stai cu ea aici e un chin. De ce o lasi sa treaca singura printr-o sarcina,sa treaca singura prin colici,febra,vaccine si alte probleme pe care le imtampini cand ai un copil? De ce nu esti acolo cand are dureri,când i se rupe apa, când trebuie sa fuga la spital sau cand are controale, tratamente, ecografi? De ce nu esti acolo ca sa ii faci piata sa nu care ea sacoșe? Sa ii masezi un picior umflat sau sa stai noapte cu copilul ca sa poata si ea sa se odihnească? Pentru ca te-ai gandit sa dai din c.ur fara sa ai o bază si stand cu mamica inca? Sau pentru ca te-ai gandit ca asta e treaba femeii si tu nu trebuie să contribui?
Stai frate acasa sau ia-o cu tine daca tot e sa fie, dar fi acolo sa o susti că nu la facut singura.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Nu sunt nici plecat, nu traiesc nici pe minimul pe economie si nu am nici copii si cu toate astea inteleg efortul financiar de care e nevoie sa cresti un copi si intleg si ce inseamna sa traiesti cu minimul pe economie si inteleg si ce inseamna sa faci sacrificii pentru copil. E simplu. Si inteleg ca atunci cand apare un copil nu faci planuri relaxat asa cum le gandesti tu din fata monitorului

| Legion7X a răspuns (pentru Freya1):

Depinde de situații de la caz la caz.Multi nu se casatoresc cu platou de benefici pe tavă, cum ar fi el o facultate terminată ea la fel, apoi întâmpinarea un job favorabil în Tară pentru amândoi, după care pe viitor un copil șmd. Dacă unii bea, au cercuri de prieteni, se distreaza este treaba lor, poate încă duc o viată de golan fară responsabilitați, dar nu mulți procedează astfel.

| Freya1 a răspuns (pentru Legion7X):

Nici eu nu am facultate si sunt sigura ca mai sunt o grămadă.Ce am scris eu se interpretează gresit total.
Intrebarea de baza a postat o este "Dacă pleci dincolo de ce nu o iei cu tine sa o susțin în sarcina sau cu copilul?".Sau "De ce nu plecati amândoi din timp sa va faceti un rost si apoi un copil?".Sau daca nu se poate ambi in strainatate "De ce nu astepti pana e de grădiniță copilul si mergeți toti sa va faceti un rost?".
De ce te-ai grăbi sa faci un copil daca nu ai un chior in buzunar Sau un acoperiș deasupra capului?

| DonGiani a răspuns (pentru Freya1):

Nu îți mai bate capul laughing Câteodată se întâmplă și fără sa îți faci planuri, asta e... Dar într-adevăr cumva trebuie făcute niște lucruri mai înainte de a face copilul happy Doar ca, câteodată oamenii din acea relație sunt prea imaturi sa își dea seama de realitate sau cum ai spus și tu ca ii ia de cap aburii dragostei de la început și trec pe repede înainte la galop laughing) Oricum, ai dreptate cu tot ce ai zis dar din păcate chestii se mai întâmplă happy

| Freya1 a răspuns (pentru DonGiani):

Eu am observat ca se intampla din ce in ce mai des lucrurile astea, dar ce ma facut sa intreb si aici a fost faptul că o cunostinta de a mea a trecut prin niște probleme în sarcina grave si a pierdut acel copil intr-o sarcina destul de avansată și era singura.Iti dai seama prin ce chinuri a trecut și cum s-a simtit singura in acele momente.
Într-adevăr poate e si imaturitate o problema, sau aburi dragostei mari de la început dar oricum e nasol, pentru ca te marchează sau chiar mutileaza pe viata anumite experiențe daca nu le gândesti.

| DonGiani a răspuns (pentru Freya1):

Este clar ca e foarte greu și cu siguranță lasă semne cel puțin psihice din păcate sad

| Freya1 a răspuns (pentru DonGiani):

Si fizice ca trebuie intervenție medicală, posibilitatea sa nu mai faca si alti copii etc.
Cei tineri nu au experienta, iar daca nu au nici un sprijin sau o persoana la care sa se plângă, sa spuna ca ii doare, ca le e greu sau sa le fie suport e si mai complicat.

| DonGiani a răspuns (pentru Freya1):

Pai am zis 'cel puțin psihice' adică m-am referit ca în anumite cazuri rămân și fizice din păcate. Și dacă nu e nimeni drag lângă ea și mai ales iubitul/soțul atunci e dezastru crying

| Legion7X a răspuns (pentru Freya1):

Ce ușor vorbești. 1 "De ce nu plecati amândoi din timp sa va faceti un rost si apoi un copil" aici depinde situație, doi inși nu are cum să plece dacă treaba nu este sigură pentru amândoi și avantajoasă. Poate unul să plece pentru a netezi puțin mediu de confort în favoarea celui de al doilea care urmează. Crezi că afară este câini cu covrigi în coadă și treaba este rezolvată?

2 "De ce nu astepti pana e de grădiniță copilul si mergeți toti sa va faceti un rost?". Cum să faci asa ceva sa târăști un copil dupa tine prin străinătate prin diferite conditii întâmpinate?
Da, îl poți lua în străinătate, numai dacă soțul este aranjat 100% are un loc de muncă stabil, copilul are unde să stea, îl poți da la grădinită iar mama lucrează și ea. Astfel Dacă nu,
Copilul trebuie să stea în Țara, cu mama si bunica, depinde cu cine locuiește. Trebuie să treacă prin grădinița, școla generală, liceu, să își termine liceul și chiar să intre la o facultate dacă reușește, daca nu asta este. probabil după aceea o să se pună problema de străinătate în funcție de diferite circumstanțe sau avantaje, fie prin prisma soțului care a fost plecat sau este și probabil a reușit sa descurce cumva situația, fie prin diferite rude, cunostine. Aceeia care beau și se distrează, sau se învârt prin diferite cercuri de prieteni având copii acasă care nu au o situație bună probabil, au rămas tot la stadiul de golăneală, exact cum erau înainte în Țară, dacă obișnuiau asta. Ce faci în Țară poți face și afară dacă ai anumite obiceiuri.

| Freya1 a răspuns (pentru Legion7X):

Păi da mergi tu de început în prima luna si pe urma o duci si pe ea.Sau atunci cand căutați de munca, căutați pentru ambi nu doar pentru unul.Ies si mai multi bani, iti menti si relația si poate te si stabilești acolo de tot si faci copii.
Păi cati sunt cu copii cu tot dusi, sau câte sunt ce au născut acolo.Tu crezi ca toti merg boschetari in strainatate sau la sparanghel.Mult ce lucra isi permit o chirie singuri sau cel mult împart cu un prieten sau încă un membru de familie.Am prieteni ce au închiriat o casa la comun si fiecare are camera lui si in casa sunt două bai de nu mai bine etc. Unul sta cu soția și copilul si alti doi băieți fiecare in camera lui singuri daca e de stat la comun.Dar am pe cineva din familie ce si-a luat casa deja si alti ce dintr-un salariu isi plătesc chirie si stau singuri. Dapoi sa stea masa cu taicas-o despărțiți până ajunge el la facultate.Tu macar gândesti înainte să vorbești? Păi aia o facut copil si sau despărțit? Sau numai pentru asta s-au luat sa faca un copil si dupa fiecare cu aia a masi?
Si inca o chestie.Cu ce e obligată bunica sau neamurile sa iti creasca copilul? L-ai facut cu ei? Bunica poate sa ia un copil intr-o vacanta, sa fuga sa stea cu el la o urgenta, sau sa treaca pe la el sa ii duca o prăjitură dar nu sa il îngrijească si creasca până la 30 de ani.Sunt bunici tinere ce au nevoie sa isi trăiască viața, sa muncească, sa meargă într-un concediu sau sa se odihnească nu sa iti creasca tie copii ca tu nu esti capabil.Sau din contra, femei bătrâne ce nu mai pot alerga după copii si sa zburde ca mieluseii.De ce sa isi nenoroceasca sănătatea cata o mai are cu stres sau altele?

| Legion7X a răspuns (pentru Freya1):

Nu stiu, depinde de situații și situații. Nu sunt baba vanga să ghicesc în glob. Asa putem presupune multe interpretari, dar fiecare are o variantă personală de trai de familie.

| Drimmero a răspuns:

Cam feminista atitudinea, nu e prima oara cand te vad facand generalizari, de ce ai ajuns sa-i pui pe majoritatea intr-o lumina proasta? sunt generalizari care nu-si au rostul. De la intrebari de genul pleaca cearturile, asteapta sa apara si cei care ataca femeile si o sa iasa o varza de intrebare.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Am scris la sfarsit ca si invers.Doar ca in situatiile de genul e cam greu sa fie invers.Am raspuns mai sus cuiva, poate nu ai timp sa le citesti dar am dat o grămadă de exemple pentru care am pus intrebarea asta.Si sincer cred ca iti este imposibil să nu observi alte femei ce se plâng aici de cele enumerate mai sus.Nu o spun eu ca sa atat pe cineva, spun alte zeci de femei pe care le citesti, vezi sau auzi.Si din nou spun ca nu am generalizat.Din raspunsurile mele reiese faptul că pentru ca o relație sa functioneze parteneri trebuie sa fie impreuna, nici el cea, nici ea hois.

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Daca nu are bani suficienti pe pariu ca se ajunge tot la intrebari pe TPU? Daca se duce la munca afara (daca asta e singura solutie) si ramane serios casniciei, bla bla si aduce banii acasa tot nu va convine, uneori nu va intelege nimeni. Corect ar fi ca un copil atunci cand este adus pe lume, cei 2 sa ii ofere toata stabilitatea, nu unul sa muneasca si altul acasa, ambii trebuie sa munceasca si sa aiba banii necesari, e greu sa cresti un copil, de facut e mai usor. Din pacate multi se grabesc si dau cu bata-n balta.

| Endoryus a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e sexista, doar e viata ei. Cum sa zic eu, i-am mai vazut comentarii in care zicea ce fel de ratati sunt pe langa ea. Genul ala de barbati care se lauda cu multi altii pe langa, cu nevestele lor langa, cu copiii lor langa, cum inseala ei, cum au petrecut cu alte femei in timpul casniciei. Iti poti da seama de aici ce oameni are ea pe langa, in ce cercuri se invarte. Ce educatie au aia. Te mai mira ca alea fac copii cu primul venit? Te mai mira ca aia dau bir cu fugitii cand vine vorba de responsabilitati? Ele niste proaste, ei niste jegosi. Merita reciproc.

| Drimmero a răspuns (pentru Endoryus):

Ma enerveaza doar ca unele isi arunca frustrarea pe barbati cand ele singure ii aleg, adica toata vina e pe barbati cum ar veni. Iar ea are un feminism aparte, nu e singura de aici, chiar daca incearca sa mascheze asta se vede de la o posta ca a prins boala pe ei. Categoric sunt frustrari din trecut, dar mergi mai departe, fa-ti viata ta si lasa-i pe altii

| Freya1 a răspuns (pentru Endoryus):

Nu e viata mea asta ca eu am bărbatul langa mine si nu am probleme de genul.Dar într-adevăr cunosc cazuri din jurul meu ce fac cele enumerate si nu sunt putini la numar.Si cand te muți in 4, 5 sate/orașe diferite si dai peste oameni de genul asta la greu eu nu cred ca nu e deja o problema.

| Endoryus a răspuns (pentru Drimmero):

Corect. Nu e ca femeile astea sunt violate. E decizia LOR sa aiba copii cu scursuri de genul si dupa tot ele raman mirate. Pe bune? La ce se asteptau? Tatii anului asa peste noapte?

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Ba,eu sunt ok cu viata mea personala.Nu imi e bărbatul plecat, nici nu am avut vriunu bărbat plecat sau care sa ma lase.Nu am facut copii si nu m-a lasat nimeni cu ei pe cap.
Într-adevăr, de despărțit m-am despărțit si eu la randul meu si asta nu e de condamnat.Fiecare mai devreme sau mai tarziu trece printr-o dezamăgire, despărțire sau chiar divorț. Orcare din noi poate sa dea peste persoana nepotrivită dar asta nu inseamna ca am boala pe toti bărbații.Chiar din contra, ma inteleg mai bine cu ei decat cu femeile in mare parte.Dar o data ce vezi cazuri de genul nu ai cum sa nu te gândesti asa.

| Endoryus a răspuns (pentru Freya1):

"La greu"? Dar unde locuiesti, Moldova? Eu inteleg ca sunt multi prosti si nesimtiti dar chiar in halul asta? La ce mai stau alea cu ei...

| Drimmero a răspuns (pentru Endoryus):

Mentalitatea specifica de victima. Incep sa nu mai suport chestiile astea, se fac generalizari care nu isi au locul.

| Freya1 a răspuns (pentru Endoryus):

Păi eu ce iti spun.Nu,nu sunt in moldova sunt prin ardeal.
Multe dintre ele au temerea aia de ce o sa faca daca se despart, ca raman copii fara tata (cum spun ele),ca o data ce au un copil doi isi refac greu viata,ca vor fi judecate sau acuzate că ele sunt de vina si ca nimeni nu o sa spuna ca ei au facut ceva ci ele cat au rămas singure acasa, altele se gandesc ca poate situația asta se va reglementa, altele au impresia ca asa trebuie sa fie si ca daca ele au fost de acord atunci, după ce au văzut că nu e bine nu mai aveau ce se razgandi si multe altele.
Faza este ca de aici se ajunge la mai rau.O dată ce nu mai sunt sentimente, o dată ce nu mai au un bărbat termen mai lungă sau o data ce apare gelozia de "ce o face el acolo?" sa greșească si ele.Sa se ia după părinți, prieteni, sa înșele etc si se alege praful.
Dacă nu ti familia unită un timp mai îndelungat se distruge, iar daca a existat vreodată ceva ce sa ma enerveze extrem de tare in situatiile astea sunt femeile ce încearcă să păstreze aparențele în momentul in care le spui ca ce au ei se cam duce in jos.Tin cu dintii de idei ca ei sunt bine si fericiti, si dupa ceva timp sau chiar ani afli ca ele sunt de fapt călcate în picioare cand ei vin pe acasa sau pleaca cu ei.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Da nu am spus că sunt contra plecatului in strainatate.Am spus că daca vrei sa iti faci familie ori iti creezi o stabilitate înainte de a o întemeia, ori o întemeiati impreuna până sa faceti un copil.Nu am zis ca unul sa stea acasa si altul sa muncească, ba din contra.Am zis ca daca e de plecat sa plece ambi pentru ca altfel se destramă relația.

| Endoryus a răspuns (pentru Freya1):

"Multe dintre ele au temerea aia de ce o sa faca daca se despart, ca raman copii fara tata (cum spun ele), ca o data ce au un copil doi isi refac greu viata,"

Isi merita greul. Cum au stiut sa stea cu cracii sus, sa faca copii. Asa sa stie sa ii creasca singure. Rar sunt barbatii atat de inteligenti/sub acoperire sa se schimbe dupa un an sau 5 ( sa isi arate adevarata fata ) dar majoritatea sunt niste jeguri de la bun inceput. Sunt niste prosti care injura, nu muncesc, sunt violenti, un vocabular scarbos, inseala, fura etc. Si totusi se gasesc limitate care le toarna copii. Nu, alea nu merita mila. Singurii care merita mila sunt acei copii care o sa aiba o viata grea pentru ca mama lor nu a gandit.

| Emma30555 a răspuns (pentru Endoryus):

Nu neapărat sunt asa, eu cunosc o tipa, profesoara, soțul ei muncește de vreo 10-11 ani în alta tara, nu știu ce relație pot avea, dar ei sunt împreună când vine el în vizita, mai pleacă în vacante dar se întâmplă rar, de câteva ori pe an. Sincer nu m-am gândit la ei fiindcă nu mi au atras atenția, adică e treaba lor, dar întrebarea asta m-a făcut sa mi dau seama ca poate ei nu i-a fost ușor, e o relație atipica, poate lor totuși le convine din motivele lor, dar cred ca sunt și cazuri descrise de tine în care merita unii pe alții dar în situația pe care o cunosc eu, oamenii sunt educați doar ca au o căsnicie care nu prea seamănă a căsnicie iar el practic nu și a vazut copilul crescând

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de oameni si cum proceseaza schimbarile prin care trec. Ce zici tu se intampla DE OBICEI, sau hai sa ii zicem DESTUL DE FRECVENT, dar nu e o regula. Multi dintre aia care pleaca o fac fix pentru familie si acolo nu rup cluburile si c*rvele, ci string banut linga banut sa trimita acasa.

| Freya1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sincer am văzut tot mai rare cazuri de genul si tot mai multe cazuri "Pai muncesc, eu fac bani nu am de ce sa fac rabat si tu nu ai de ce sa comentezi".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Freya1):

Aia au un caracter infect de la inceput, ce sa zic. Ideal e sa faci treburile impreuna... sau sa nu le mai faci deloc. Crede-ma ca in ultima vreme incep sa realizez extrem de multe apropos de relatiile disfunctionale uitindu-ma la calul mort care e casatoria mea si pe care nici macar nu il mai bat... trebuie doar sa il scot din casa.

| Freya1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu ce fel de relații se mai formează sau ce ii determina pe uni sa ajunga cu ele in halul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Freya1):

... viata. La unele chestii efectiv nu ai cum sa stii dinainte cum vei reactiona. Am cunoscut in cercul de apropiati cel putin vreo 3 relatii ca in filme care s-au terminat... trist. Nu neaparat cu circ. Ci pur si simplu genul ala de cuplu pe care ii imaginezi de la 20 de ani la 85 si care brusc pac! Gata, s-a dus magia.

| Freya1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da,dar vezi de multe ori incotro se duce situatia.
Si eu am avut o relație de 8 ani, dar daca am văzut că ceva scartaie nu m-am căsătorit, nu am facut copii.Am asteptat sa vad cum evoluează treaba, am incercat prin comunicare si alte chestii sa vedem ce si cum se intampla iar daca nu a fost să fie ne-am văzut de viata.
Ideea e ca un caracter nașpa in timp il vezi.Primul si al doilea an e dragoste mare si atunci nu te pui sa faci nunta si copii pentru ca poti sa fi ametit/a de aburi dragostei nemarginite si nu il vezi limpede pe cel de langa tine.Iar din al treilea spre exemplu cand te-ai stabilizat, devi mai realist si privești mai limpede lucurile atunci iei hotărâri de genul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Freya1):

Ei... casatoria mea are 17 ani si mergea cum mergea pana ea a trecut pe linga moarte. In loc sa aprecieze asta, a luat-o pe ulei. Nu ma refer la bautura. Ci efectiv... puii mei, zi-i depresie, zi-i cum vrei. Nu stau sa bag povesti acum.

| troleibuz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu vrea sa faca psihoterapie?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru troleibuz):

A fost la o psiholoaga de vreo doua ori, dupa aia au palit-o popii. Si unde mai pui ca s-a lasat de servici de vreo 2 ani - si discutam de job unde era la jumatate de norma deja si lua vreo 2600 net + bonuri. La cum s-a tot manifestat in perioada asta e beyond any therapy... si nici eu nu mai am ce sa iert. Adica sa tolerez. Doar o suport. Si de regula schimbam maxim 10-15 cuvinte pe zi. De ce nu divort, desigur. Pentru ca e una bucata copil si mai degraba ma ingrop singur de viu decat sa las copilul pe mina ei.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Spune-i sa mearga la psihiatru, nu la psiholog. Psihiatrul e medic si ar putea sa o ajute

| troleibuz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Inseamna ca acea experienta a fost o mare trauma pentru ea. Daca incerci sa vorbesti mai mult si sa te apropii din nou de ea nu crezi ca o mai poti linisti macar sa ii poti sugera sa mearga la psihiatru? Poate nu e o cauza pierduta. Si doar are nevoie de intelegere

| Freya1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu poti sa stai langa o persoana daca nu mai simti sa o faci.Trebuie să discuți si cu ea despre divorț ca poate asa se mai limpezesc lucurile.Din cate am inteles ai o fetiță ce nu e chiar Asa micuță, deci treptat poti sa discuți cu ea despre ce se intampla.Sau poti sa lupți sa iei copilul tu, sau macar custodie comună cu domiciliul la tine.Ea daca nu are de munca si nici nu vrea sa muncească se va descurca greu sa întrețină un copil, Asa ca pana se va pune pe picioare si ea va fi de acord sa ti tu copilul mai mult.
Nu zice nimeni sa abandonezi omul cand e greu, dar daca ai incercat toate posibilitățile si pur si simplu nu mai poti sa faci fata nu te poate obliga nimeni sa rămâi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

E beyond any treatment. Asta trebuia sa faca cand inca era la job, ca doar pentru depresie se poate lua naibii inclusiv concediu medical. Marea dilema e cit/daca mai suport eu situatia asta fara sa o iau pe aratura. RAU, fiindca am un nivel de toleranta ridicat, dar si cand e trecut... In principiu sunt chill doar ca si pe mine m-au lovit niste chestii pe care le procesez cam non-stop. Si tot ce imi pasa e sa fie copilul ok.

| Frank51 a răspuns:

Acolo problema nu sunt banii, nici iubirea, ci intelegerea. Daca 2 oameni se inteleg bine, vor ramane impreuna indiferent de greutati, si clar ca nu vor da vina unul pe altul.

| OldSoul a răspuns:

Deci, ce am inteles eu din ce ai spus tu...
Barbatul trebuie sa se realizeze pana la casatorie, sa isi faca o casa, si sa puna banii deoparte pentru momentul in care apare copilul chiar si putin dupa, sa fie asigurati.
Toate astea fara ca femeia sa aduca vreo contributie. (Ca de ele nu ai zis un moment ca ar avea vreo vina in situatia asta)
Ti se pare corect asa?

Adic serios acum, chiar toata vina, toata responsabilitatea e a barbatului? Ca asta ai lasat tu sa se inteleaga din modul in care ai pus intrebarea.

Adic inteleg, femeia e insarcinata si este clar ca in momentul ala isi opreste activitatile, dar oare pana atunci, nu e si responsabilitatea ei sa se realizeze in viata, fie pe cont propriu fie la comun cu partenerul sau?
Ma gandesc eu ca daca si femeia ar fi adus o contributie pana in momentul ala, barbatul nu ar mai fugi in afara sa aduca bani, pentru ca ar avea deja o situatie ok, iar venirea copilului nu ar mai fi asa un mare boom la nivel economic familial.

Ceea ce inseamna ca in cazul acesta amandoi sunt suficienti de imaturi, niciunul nu se gandeste de ajuns la viitor, iar de aici, pornim de la ce am zis eu mai sus, de ce e vina in totalitate a barbatului cat timp femeia nu a incercat sa schimbe ceva in prealabil?

Adic sa-mi fie cu iertare, dar din ce ai zis tu aici eu inteleg ca barbatul trebuie sa-si faca un scop in viata, sa se realizeze singur, sa faca bani pentru mentinerea copilului, iar femeia sta doar cracita pana sa faca copilul, apoi face mofturi si figuri daca barbatu pleaca la munca sa aduca bani pentru pampers, ca deh, e neglijata sentimental, nu doarme noptile...

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Ai inteles total eronat.Am scris in comentarii ca trebuie sa ai o stabilitate cand vrei sa faci un copil macar cat sa puteti sta impreuna in perioadele dificile.Nu am specificat nicăieri ca doar el sau doar ea sa muncească.
Tot ce voiam eu sa spun prin aceasta postarea a fost faptul că familiile nu ar trebui să se despartă în momente dificile sau atunci cand au nevoie de susținere.
Nici macar nu era vorba de bani in sine, ci de faptul că o femeie însărcinată sau care are deja in grija 1, 2, 3 copii nu ar trebui lăsa doar ea cu această responsabilitate. Daca nu aveti bani,un viitor si lucrurile esențiale traiului sau doar vreti sa faceti mai mult plecati impreuna,munciti impreuna,îngrijiți sarcina,copii etc impreuna.
Am dezvoltat subiectul cu femeile însărcinate pentru ca asta este unul greu de gestionat. Femeia aia este si in imposibilitate de a munci,de a face efort fizic,de a se stresa.
Cred ca esti o persoana cu capul pe umeri sa conștientizeze că sa mergi la munca,sa vi acasa,sa stai la o bere cu baieti sau sa iesi la un gratar si sa te pui sa dormi nu este echivalent cu a sta acasa cu o sarcina,sau deja cu doi copii cu care fugi la scoala,la spital, faci cumpărături, mâncare, curătenie, încerci să îi educi cat de bine poti si sa mergi la munca fără un pic de ajutor sau susținere doar cu niște bani in plus pe care poate daca iti dai silința ii faci si singura.
În fond care e rostul sa stati separați pentru niște bani pe care îi puteți face stand impreuna?

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

Inteleg tot ce ai spus.
Insa ai pus prea mare accent pe barbati, iar intr-o familie, nu poti pune toate problemele pe o singura persoana.

Iar daca e sa o luam pe alta parte, daca stai si analizezi, peroanele alea care plec in afara sunt de obicei din categoria acelor persoane care ar lucra in tara pe salariul minim de economie.
Iar daca e sa alegi, intre a incerca sa cresti un copil, cu tatal aproape, dar bani insuficienti, si a incerca sa cresti un copil, cu tatal departe, dar bani suficienti, cred ca ar fi mai ok a-2-a varianta, cel putin pentru copil.
Bine, daca sunt d-aia care orice ar face, nu le ajung banii, ai dreptate, dar daca fac parte din categoria aia care abia se descurca cu banii, nu cred ca situatia mai sta la fel. Binele copilului ar fi prioritar.

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu am vrut sa pun neapărat accent pe bărbați.Si am spus că nu toate cazurile sunt asa, ci ca s-a creat o moda in randul tinerilor si nu inteleg de ce.
Nu e mai oportună varianta de a pleca impreuna înainte de a face un copil? Sau sa iti iei familia cu tine de cat sa stati separat?

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

Ba da, asa e, familia primeaza.
Insa cred ca e ceva...
Din ce am observat eu, cazurile de genu se intampla in cuplurile care se formeaza asa, cand fata inca e la liceu.
El e obisnuit sa mearga in afara, ea ii duce doru, vine ala, face copilul pleaca iar.
Ea nu apuca sa termine liceul, sa faca o facultate sau sa-si ia un loc de munca, ca deja e casatorita, si cu un copil pe drum.
Cam asta ar fi problema in mintea mea.

| Dismally a răspuns:

Pentru ca asta si sunt mare parte din cupluri - parteneri de sex, cum bine ai spus tu. Nu cred ca vei mai vedea multi care pot spune ca au avut o relatie frumoasa pe termen lung - si cand spunt termen lung nu ma refer la 2 - 3 ani ci la 15 - 20 happy Da, in unele cazuri barbatii fug de responabilitate si isi imagineaza ca banii trimisi pot compensa absenta lor, in alte cazuri acea pasiune de la inceput se stinge si realizeaza ca sunt doi straini de fapt, pot aparea "tentatii externe" in alte cazuri; oricare ar fi cauza, cer este ca relatiile se termina destul de repede si asta se intampla in general din cauza alegerii gresite a partenerului.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Corect.Si pentru ca multi se grăbesc, nu analizează situațiile etc.

| Dismally a răspuns (pentru Freya1):

Ori se grabesc ori sunt de fapt superficiali si nici tot timpul din lume nu i-ar ajuta...

| Emma30555 a răspuns:

Nu mi-am pus niciodată problema dar ai dreptate în ceea ce ai spus. Cunosc cupluri de genul, dar am crezut mereu ca și ele sunt oarecum mulțumite asa, dar e posibil sa ai dreptate și de fapt sa nu prea aibă încotro. Problema e ca oamenii nu se gândesc foarte mult la ei înșiși la ce își doresc se arunca în relații, fac copii, vor sa fie în rand cu lumea, apoi apar niște probleme și cum pentru bărbat e mai ușor, alege calea descrisa de tine, lui ii este mai simplu fiindcă bărbații nu sunt afectați de sarcina, ei nu trec prin schimbări hormonale, unii se implica mai puțin în creșterea și educare copiilor iar ele probabil considera ca asa e normal Părerea mea ca totul tine și de educația oamenilor de mentalitatea lor și de cât de înțelepți sunt pana la urma.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu am fost 100 la suta ajutata de sot in cresterea copilului desi el avea servici si a doua zi trebuia sa se trezeasca si sa mearga la lucru de n ori a ramas noaptea treaz cu copilul daca plingea ca mie de oboseala sa nu-mi mearga laptele.In alta ordine de idei eu stiu ca pe vremea aceea inca nu se putea pleca in strainatate dar nu cred ca ma lasa in primul an de viata al copilului, mergea in strainatate cu pasaportul sa aduca ce nu se gasea in Romania pentru copil dar numai pentru o zi.In alta ordine de idei fina-mea care a avut o situatie materiala modesta casatorindu-se si avand primul copil si nevoie de bani i-a plecat sotul dar numai dupa ce in primele 3 luni a stat linga sotie si numai dupa ce a stiut ca ea este ajutata de mama sa zilnic, locuind impreuna cu mama sa si el venind des acasa din 3 in 3 luni si stind cate o saptamana cu ele(caci are fata primul copil.)Deci nu abandonezi in halul asta femeia in halul in care tu ai scris mai sus.

| Freya1 a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu am spus de toti specific din nou, dar in cele mai multe cazuri se intampla.
Stiu femei cu 2, 3 copii acasa ce își vad soțul o data pe an si abia dupa ce cresc ei mari vin inapoi sau ii ia cu ei.Stiu femei ce au pierdut sarcina sau au avut probleme in sarcina pe baza de stres si probleme de sanatate si nu era nimeni langa ele înafara de propria mamă cu care cele mai multe se cearta pe tema "bărbatul meu e bun, tu vrei sa ne desparti" si atunci... Uita-te si pe aici la intrebari câte sunt în situații de genul, uitate in jur si pe la stiri si iti vei da seama ca mergem din ce in ce mai rau la capitolul asta.
O singură femeie stiu pe care o apreciez chiar daca a facut un lucru extrem de dur si dureros chiar si pentru ea. Iubitul ei o lengherea de ici colo pe la munca dar voia familie si casa, ea era studenta si inca statea la parinti.Sa intamplat sa ramana însărcinată si ala s-a trezit ca stai domnule ca eu am datori,ca eu stau prost financiar trebuie sa plec si a lasat-o pe aia cu maicasa si taicas-o ce oricum deja văzuse ce poama e ala si dus a fost.El a plecat in strainatate,stătea cu niste prieteni,săptămânal mânca pe la restaurante,juca carti,biliard,bea câte o bericica,se posta pe rețelele de socializare și aia cu maicasa la ecografi,analize,tratamente,piața,naveta,facturi etc si treptat s-au răcit.Ea ia reproșat că ori o ia si pe ea ori sa vina acasa ca e primul ei copil nu poate sa faca fata singura sau sa tot stea maicasa femeie deja la o varsta la cheremul ei.El a venit acasa,a vazut-o,a plecat.A nascut dusă de ai ei la spital,el si-a vazut copilul in poza si a revenit cand trebuia sa faca botezul si clar intre ei nu mai era ce trebuia.A plecat ala inapoi iar ea a mai stat până a crescut fetita mai mare cat sa nu mai depindă de ea.A îngrijiți cum a putut si cat de bine si la un moment dat i-a spus dansului ca sa vina acasa ca ea si-a gasit ceva de munca dincolo si vrea sa isi faca un viitor.El nu a luat-o in seama si atunci ea a dus fata la mama lui.Ia spus femei ca trebuie sa plece,ca se intoarce la N timp si sa mai vada si copilul dansei de ea,sau familia lui ca ea si cu ai ei au îngrijiți până acum.Ia spus macar cat am stat si griji eu de ea sa stati si sa o îngrijiți si voi sa imi fac si eu un rost nu numai copilul vostru.
A plecat femeia in Anglia,mama băiatului la un moment dat la chemat acasa ca ea nu mai e stăpână sa îngrijească copilul si ea sa recăsătorit, mai are un copil, are grija si de fetita sa trimandui bani, vizitând-o dar el si azi sta pe un salariu micuț in tara, pe la masa cu copilul.
Am vorbit cu ea si mi-a spus că nu voia să se răzbune pe copil, dar vrea sa isi asume si el responsabilitatea de tata pentru ca e usor sa dai din fund si sa pleci.Are de gând acum sa isi ia si fetita cu ea, ca e bine are tot ce ii trebuie iar actualul soț nu are nimic impotriva dar de el nu mai vrea sa audă.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Freya1):

Da sigur ca nu toti, sunt cazuri cand el ramane si ea pleaca dar in mod cert nu e sanatos pentru nici un cuplu sa fie despartiti multa vreme pentru ca sau el sau ea isi gaseste pe altul.Sanatos e sa plece impreuna cu copil cu tot daca se pleaca.

| Freya1 a răspuns (pentru gemeni6226):

Corect.

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca nu se gandesc atat de departe si pe multi ii ia viata pe nepregatite cu toate obstacolele ei.

| Endoryus a răspuns:

Cand "inteligentele" de genul fac copii cu niste ratati, isi merita viata de rahat care o au. Nu le plang de mila deloc. Cand ala nu are 5 lei in buzunar dar ajungi la concluzia " el e cel mai bun pe care il pot avea, cu el vreau copii", e clar despre ce oameni praf vorbim. Repet, isi merita soarta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De asta cred ca femeile ar trebui sa aiba pretentii de la viitorul partener. Daca nu are un job bun si e pasibil de a pleca din tara, nu faci copil cu el.
Vina e de ambele parti in cazurile astea

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,normal,am specificat la sfarsit.

| troleibuz a răspuns:

Oamenii nu sunt perfecti. Copiii sunt pentru multi singura ratiune de a trai. Singura implinire in viata. Cred ca sunt putini tati care pleaca din tara de placere

| Freya1 a răspuns (pentru troleibuz):

Nu am spus că toți faca sta pentru ca asa vor mușchii lor si nu le mai pasa.Zic ca in ultima vreme cele mai multe cazuri au ajuns sa fie asa si e aiurea.

| Jus7t a răspuns:

Deci vorbim de un tip care a realizat brusc înainte de a avea un copil că nu își permite unul, care pleacă în străinătate, care se duce la prostituate, care se distrează, bea și mănâncă din localuri scumpe, apoi după ce se plictisește câțiva ani își aduce prietena acolo și culmea, aceasta are ghinion și nu are job, apoi el îi reproșează că o întreține el, că nu face mâncare ca la restaurant și o mai și bate rolling on the floor))))))))))))))))))))))
A dracu ghinionistă.

Eu cred că ei sar peste niște pași importanți.
Adică nu își oferă timp unul altuia să se cunoască, nu au educație sexuală și de aia apare copilul în mare parte, avort nu vor să facă deci preferă să se chinuie așa că doar sunt creștini adevărați, preferă oricând o conștiință curată chiar dacă o să nenorocească un copil pentru asta (nu neapărat în cazul ăsta, mă refer mai mult la altele).
Înainte să te căsătorești zic că trebuie să iei în calcul mai multe, gen... unde stați, ce planuri aveți, ce trebuie făcut înainte de a avea un copil, ce trebuie făcut înainte de a face sex( educație sexuală, un prezervativ de calitate, etc), cam ce bani o să câștigați amândoi ca să puteți crește unui... apoi după ce vă sprijiniți amândoi și ajungeți la punctul în care puteți avea un copil, de abia atunci îl faceți.

Sunt mulți manipulatori și narcisiști în lumea asta, trebuie să ai grijă cu cine pleci la drum, naivitatea se plătește scump de multe ori iar și de mai multe ori plătesc alții pentru ea (copiii).

| GirlOnline81 a răspuns:

"Vreau sa știu și cum gândiți voi."

Sper ca-ți asumi chestia asta, pentru ca o sa-ți spun exact cum gândesc eu și sper sa nu te simți prea ofensata: tu chiar ai o problema cu diaspora.

Strict legat de întrebarea ta, e ușor de judecat din afara. Cei mai mulți, in situația data de tine, pleacă din cauza ca nu toți trăiesc după lozinca " dacă ne iubim, traim și in sărăcie și depășim orice". Și da, desigur ca ideal ar fi sa nu plece separat, dar când spui " ei nu fac cu nimic in plus fata de ce face oricare dintre noi", omiți un lucru: "ei" pornesc de la zero. Chiar crezi ca e ușor când pornești de la zero? Mai gândește-te...

| Freya1 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu am o problema cu diaspora, Am o problema cu persoanele ce nu isi asuma o relație si nu inteleg conceptul de familie dar au pretentia sa o aiba.
Nu am treaba cu toata lumea si daca esti atenta vezi ca nu am spus că toți fac asta. Apreciez si respect oameni ce muncesc impreuna sa se ridice indiferent ca o fac aici sau in alta parte.Dar nu pot sa inteleg de ce ai face copii si te-ai căsătorit fara si fi implicat fizic, emotional sau prin susținere in ea.
Toti pornim dela 0 indiferent ca la 14 ani, ca la 30 sau 80. Oricare poate fi in situatia asta nu doar uni.
Nu ma ofensez big grin.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Freya1):

" Dar nu pot sa înțeleg de ce ai face copii..."

Înseamnă ca ai o problema de perceptie. Când saracia te împinge de la spate, nu ai de ales. Și cum România nu iti oferă prea multe soluții, apuci cu ambele mâini sansa care ți se da.

| Freya1 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Da nu te obliga nimeni sa faci copii până nu ai o stabilitate.Sarcina nu vine asa de la duhul sfant.Pana sa faci copilul iti creeze cat de cat o stabilitate cum poti si cum decizi ca sa poti sa fi alături de familie după si copilul ala sa creasca cu amândoi.

| Freya1 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Sa mai pun si altfel problema.Tu stai acasa cu o sarcina sau poate cu un copil,doi (vorbesc despre tine ca esti femeie ca si mine). Mergi la medici,la școli,grădinițe,ti casa, muncești pe un salar de rahat sau nu muncești si te trezesti intr-o zi ca el spune ca si-a dat seama ca ii e bine asa singur si ca nu mai are chef sa iti decarteze tie bani.Tu ce faci? Rămâi cu copii singura pe un salar de nimic? Sau iti lasi si tu copii cu bunici si pleci sa si tu la rândul tău să iti faci un rost? Ca el deja si-a facut, are bani, are de munca, se descurca.De ce sa nu plecati amândoi, sa munciti, sa va faceti un rost iar daca se intampla vreodată să nu vă mai înțelegeți sa fiti amândoi realizați după ce ați făcut amândoi aceleas sacrificii si ati împărțit aceleas sarcini.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Freya1):

" Pana sa faci copilul iti creezi cât de cât o stabilitate..."

Nu iti garantează nimeni ca după ce ai o anumită stabilitate financiară și faci un copil acel om rămâne alături de tine ca sa numărați pensia împreuna. Sau mergi pe deviza/șantajul " nu ma poți părăsi pentru ca avem un copil împreuna"?

Cât despre " ce faci, rămâi singura cu copilul pe un salariu de nimic?" - dacă n-am încotro, exact asta as face. Nu sunt de acord și n am sa fiu niciodată de acord cu copilul aruncat pe la bunici. Însă asta este alt subiect de dezbătut.

| Freya1 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Păi fix asta zic. Daca e sa va despărțiți sa ai si tu bani tai, nu tu sa stai cu toate responsabilitățile in timp ce el isi face avere si tu sa rămâi in plop.Nu a spus nimeni ca nu exista riscul sa va despărțiți, citeste un pic mai atent, asta era chestia defapt.Ca una e sa va despărțiți si sa fiti bine ambi financiar si din punct de vedere a responsabilitati fata de copil si alta este sa iti asumi tu toata responsabilitatea ca sa ii dai lui verde sa fie mare domn si tu sa rămâi in mocirla.Nu se intampla asta la toata lumea, dar mai sunt cazuri de genul si nu ai de unde sa stii unde te duce viata.
Plus ca este mult mai sănătos pentru voi ca si cuplu cat si pentru copil sa stati impreuna daca tot sunt impreuna. Daca nu, va despărțiți, el plătește pensie alimentară si atunci poate sa stea el la sute de mii de km si tu in tara sau la alte sute de mii de km ca tot acolo esti.
Nu a zis nimeni de șantaj, am zis de posibilitatea de ati face si tu un viitor exact cum isi face si el ca daca rămâi singura sa ai din ce sa iti crești copilul.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Freya1):

" de a-ți face și tu un viitor exact cum își face el".

Pe sistemul "bărbații e porci"..., pana rămâi însărcinată/faci un copil, cine te oprește?

| Freya1 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu am denigrat bărbatul, putea fi si invers dar tie ti-am dat exemplul asta pentru ca esti femeie.Si eu ce am zis? Nu am zis ca pana faceti un copil de ce nu va faceti o stabilitate si pe urma?
Nu ne prea intelegem se pare.
Asta era ideea poastari. Faceti un copil si o familie după ce sunteti cat de cat stabili.Sau daca tot aveti de gând să faceți familie si nu aveti bani plecați impreuna sa nu se destrame relația.
Nu scriu eu foarte corect gramatical dar nu cred ca e asa de neînțeles.

| Gigi777 a răspuns:

Dupa 30-40 ani barbatii incep sa-si piarda fertilitatea, nu se mai ridica batul, deci nu mai poti sa faci copii sau daca chiar vrei trebuie sa faci prostii pe la spital cu masinarii habar n-am, iei acel fluid necesar reproducerii de la locul ala unde se doneaza in spital fluidul pe care primesti bani.

Adevarat, trebuie sa ai bani, casa, sa-ti intretii copiii, dar e greu in Romania, jucam viata pe dificultatea Hardcore, e greu sa gasesti un loc de munca pentru ca majoritatea cer Bacalaureat sau studii superioare, experienta, trebuie sa stii sa te vinzi, daca nu ai, "Va sunam noi".

Poate sotul chiar se duce in strainatate ca sa-si intretina copilul, nu numai pentru distractie. De ce sa se duca in strainatate sa se distreze? Sunt si in Romania baruri, majoritatea prietenilor lor sunt in Romania.

| Freya1 a răspuns (pentru Gigi777):

Nu am spus de toti.Si am specificat.De ce nu merg împreună sa se întrețină?
Si nu doar la bărbați se intampla asta.La ani aia mai degraba femeile nu mai pot.Stiu cazuri de bătrâni (barbati)ce au copii mici, dar femeia mai greu.Si sincer nu cred ca de la 30 de ani nu mai functionezi, iubitul meu are 30 si nu da semne de impotență.

| SugarBrownies a răspuns:

Esti prea mic sa intelegi dupa cum ai pus intrebarea, si daca ti-ar explica cineva, oricum ai ramane la aceeasi parere, pana ajungi tu in situatia in care sa ai o familie, si sa te lovesti tu de problemele astea, si sa inveti singur din greseli.

in primul rand ca daca stai acasa cu nevasta-ta sa o tii de mana 9 luni de zile, nu te ajuta cu nimic nici pe tine nici pe ea.

Cu ce te ajuta ca stai si o tii de mana 9 luni in fiecare zi, si muncesti pe 2000 ron, cand un carucior bun e 600 700 ron, un patut la fel, ca sa nu mai zic de casa, ca n-o sa poti sa stai cu parintii, cand iti faci o familie.

Copilu o sa planga, n-o sa doarma noptile cel putin un an, parintii tai trebuie sa fie fresh sa se duca la munca a doua zi.
2 la mana, mama o sa fie in concediu maternal, si o sa ia intre 1000 si 1500 ron pe luna. Ce faci cu banii aia?

Cine se duce afara sa munceasca, se duce sa munceasca nu sa iasa in club, ca sa pui un 15000 20000 de euro de-o parte, sa poti sa dai un avans sa iti iei o casa. Sa poti sa vii pe urma in tara si sa-ti permiti sa muncesti pe 2000 3000 ron pe luna, si sa ai si savings.

Nu fuge nimeni afara ca sa fuga de responsabilitati. Degeaba stai acasa sa "duci copilu la gradinita " cum spui tu, si sa fii rupt in cvr de saracie, sa te imprumuti pe la rude, ca sa ai bani sa cumperi un patut, sau bani de pampersi.

Nu merge asta cu sarac da bogat sufleteste, mai ales cand ai o familie. Ca bogat sufleteste nu plateste facturile, hainele pampersii, mancarea, roboti de bucatarie care fac mancare pentru bebe, storcator de fructe, masina, scaun de masina pentru bebe, asigurare la masina, mancare, doctori atunci cand raceste, sau se imbolnaveste, renovatu si camera copilului, si tot asa.
Ala care se duce si iese in club si cheltuie banii si salariu, si vine rupt in cvr de la cules de capsuni cu 200 euro, dupa 9 luni de munca, e un dobitoc.

In viata mai trebuie sa faci si sacrificii, daca vrei sa-ti fie bine, si sa ai si tu cum au ceilalti.

Nu sunt eu cel mai bun exemplu dar o sa vezi cand o sa ai si tu copil, ce cheltuieli implica. Degeaba iti explic eu acum.

| Freya1 a răspuns (pentru SugarBrownies):

Sunt fata, de fapt femeie ca am 25 de ani si o relație de 4 ani după alta de 8 si cred ca stiu despre ce vorbesc.
Dacă ai fi citit comentariile mele macar din mare ai fi inteles.Cred ca trebuie sa stii si tu ca o femeie în 9 luni trece prin multe.O femeie cand e însărcinată nu trebuie să care sacoșe, sa meargă singura la controale si sa treaca singura printr-o veste proastă sau o pierdere de sarcina.Nu e obligația femei (daca ambi au fost de acord sa aiba un copil si e recunoscut) sa stea doar ea cu copilul si sa il duca cum spui tu pe la spitale,controale,scoala,grădinița etc după ce face toate treburile casnice si munca pentru ca depui un efort psihic, un efort fizic pe care părinți ar fi normal sa il împartă.
Cand iti creezi o familie trebuie sa stai cu familia ca altfel nu ii vad rostul, ca sa nu mai vorbim ca se si destramă. Daca nu esti langa familia ta ce mai poti tu sa simti in timp pentru ei? daca tu nu sti cum e sa fi părinte, sa fi acolo cand e nevoie de tine, sa stii prin ce greutăți trec, sa iti ti nevasta de mana cand are probleme sau e stresata.Iti spune eu, nimic pentru ca te transformi într-un robot ce stie ca nu are altă atribuite decat sa dea bani si gata.
Daca vrei bani mai multi si nu poti sa ii faci aici pleci cu ea.

| HushMarmuz a răspuns:

Desi as putea sa critic femeile pentru greseli facute am decis sa iti raspund serios si cat de bine pot la intrebare deoarece ai pus la final "Tin sa mentionez ca poate fi si vice versa sau ma rog, înțelegeți voi." Sa incepem cu inceputul. Fiecare om tanar nu prea are interese in responsabilitati(spun asta deoarece majoritatea copiilor din Romania de azi sunt facuti mai mult din greseala pe la 20 si ceva de ani). Atunci cand apare un copil in viata ta incepi sa constientizezi ca ar fi cazul sa faci ceva util pentru el. Femeia se ocupa de cresterea copiilor deci cel mai bine ar fi sa ramana acasa pe durata sarcinii si dupa nastere si sa depuna cat mai putin efort fizic si preferabil sa nu munceasca. Despre barbati, ei bine e cu totul alta poveste. Ca sa iti raspund de ce nu raman in tara sa munceasca e pentru ca: Romania are 40% analfabeti functionali daca nu ma insel. Asta combinata cu opinia proasta despre tara, aproape intotdeauna rezulta in decizia de a merge in strainatate pentru un salariu bun unde nu se solicita inteligenta pentru munca ci mai mult putere fizica. In momentul plecarii, barbatul are intentii bune. Dupa trecerea timpului vechiul el incepe sa reiasa la suprafata (ma refer la cel iresponsabil). Asta se intampla deoarece nu are un mediu propice pentru a si pastra interesul pentru familie. Mai pe scurt daca un barbat nu sta acasa cu femeia lasata insarcinata, acesta va uita de familie. Va face sex va bea si va petrece gandindu se ca e bine si asa atata timp cat continua sa trimita bani. Tin sa mentionez ca tot ce am spus pana acumse refera la barbatii cu educatie medie sau mai joasa. Un barbat educat nu va avea acest moment in care realizeaza ca nu a facut nimic in viata astfel ca fie va deveni un atreprenor cu o afacere in Romania pentru a avea suficienti bani pentru a creste copilul si a sta acasa oferind iubirea lui si astfel vor fi un cuplu fericit(asta daca femeia nu are interese). Iar daca acesta este competent cel mai probabil va pleca in strainatate sa isi faca o afacere mai bine platita acolo, CU FAMILIE CU TOT. Pe scurt totul tine de mentalitatea barbatului si a femeii, de inteligenta si de determinarea acestora. Ca ultim fact as dori sa precizez ca s-a pastrat traditia de demult in care barbatul intretinea singur familia si este un standard in Romania. Problema cu aceasta mentalitate este ca nu se aplica bine in Romania de azi precum invatamantul (cel putin 1-8). Sper ca te-am ajutat sa intelegi punctul meu de vedere. Si apropo asa cum spune si Anul5798732 femeile ar trebui sa aiba mai multa grija ce barbat isi aleg daca au intentia de a intemeia o familie. Stiu ca tot ce am zis pana acum pare a fi o critica in care mi-am insultat propriul sex insa cel mai important e sa intelegi ca nu toti barbatii sunt la fel si nu toti vor face ce ai mentionat mai sus.