| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa pun niste intrebari aici fara sa generalizez ci doar asa,sa imi spun parerea in legatura cu anumite situati.
De ce multi barbati/băieți,o data ce trebuie sa se căsătorească sau chiar urmează să aibă un copil (iubita este insarcinata), conștientizează că ei nu au facut nimic cu viata lor si trebuie sa faca atunci? Adica sa iau si pleaca in strainatate cu scuza "trebuie sa fac bani ca sa ne descurcam cu ala mic si tot restul" si multi dintre ei pleaca cele 9 luni, 9 luni in care mănâncă bine,ies in club,muncesc,stau cu prieteni in timp ce ea se chinuie acasa cu sarcina,cu controale,cu analizezi dureri,griji,facturi. Oare pentru uni nu e o scuza asta ca sa ascundă faptul că vor sa fuga de greu si responsabilitate? Inteleg ca e grea munca,dar de muncit toti muncim,adică ei nu fac cu nimic in plus fata de ce face oricare dintre noi ci doar plusează pe faptul "cum nu te-am ajutat? doar ti-am trimis bani" ceia ce din nou este perfect normal sa faca un tată pentru copilul lui.
Spun asta pentru ca am vazut o grămadă de cazuri in care el pleca,ea rămânea cu casa,copii,părinți,griji pe cap iar după ce el isi făcea traiul pe acolo bine mersi câțiva ani realiza ca "Ba,nu prea mai am ce sa fac in viata ca le-am făcut pe toate,hai sa o aduc pe proasta aia in coace sau sa merg eu acasa".Si spun proasta pentru ca in acei ani, de cele mai multe ori sentimentele dispar.Pentru ca nu ai cum sa stai luni la rând,ani la rând departe de cineva trimițând doar niste bani de care oricum te puteai lipsi sau pe care oricum ii cheltuieli aiurea,distrandu-te,marcând,socializand si sa spui ca mai ai mare iubire fara de acea perosana pe care nu o vezi Sau simti atata timp,pe care nu o ajuți, langa care nu tragi greul si de acolo incepe iadu.
Simti ca nu mai ai libertate si o acuzi ca vrea sa stea cu tine non stop si te sufoca.Realizezi ca nu face mâncare pe care tu o mancai la restaurant si ii reproșez. Observi ca bani din țară nu se compara cu salariul de acolo (daca te intorci),sau după ce ai dus-o vezi ca trebuie sa stea cu copilul,Sau nu stie limba,nu isi gaseste de lucru si din nou cearta ca o intretii,ca stau si ea si copilul pe capul si bani tai etc si se ajunge la jigniți, batai...
De ce nu pot tineri sa isi faca cat de cat un rost înainte de as crea o familie si pe urma sa tragă impreuna.Sa meargă sa se stabileasca dincolo si pe urma sa faca un copil,casa si tot restul? Sau sa stea aici,sa tragă impreuna si cand e copilul de grădiniță macar sa meargă împreună daca tot vor sa meargă si sa muncească sa faca mai mult? De ce se fuge si nu se susțin si ajuta? Cat de greu e sa înțelegi ca un părinte spre exemplu,sau membri familiei ei in general sau si a lui depinde nu sunt obligați să iti creasca copii,sa stea după fundul vostru doar ca voi sa aveti cu cine face sex cand va mai întâlniți? Ca practic asta fac,Nu ajuți o familie,ajuta doi parteneri de sex de ocazie Ce mai devreme sau mai tarziu oricum se despart sau nu se mai iubesc doar stau asa.

Mi-am spus doar parerea si as vrea sa stiu si cum gândiți voi.Tin sa mentionez ca poate fi si vice versa sau ma rog, înțelegeți voi.

89 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Ba,eu sunt ok cu viata mea personala.Nu imi e bărbatul plecat, nici nu am avut vriunu bărbat plecat sau care sa ma lase.Nu am facut copii si nu m-a lasat nimeni cu ei pe cap.
Într-adevăr, de despărțit m-am despărțit si eu la randul meu si asta nu e de condamnat.Fiecare mai devreme sau mai tarziu trece printr-o dezamăgire, despărțire sau chiar divorț. Orcare din noi poate sa dea peste persoana nepotrivită dar asta nu inseamna ca am boala pe toti bărbații.Chiar din contra, ma inteleg mai bine cu ei decat cu femeile in mare parte.Dar o data ce vezi cazuri de genul nu ai cum sa nu te gândesti asa.

| Endoryus a răspuns (pentru Freya1):

"La greu"? Dar unde locuiesti, Moldova? Eu inteleg ca sunt multi prosti si nesimtiti dar chiar in halul asta? La ce mai stau alea cu ei...

| Drimmero a răspuns (pentru Endoryus):

Mentalitatea specifica de victima. Incep sa nu mai suport chestiile astea, se fac generalizari care nu isi au locul.

| Freya1 a răspuns (pentru Endoryus):

Păi eu ce iti spun.Nu,nu sunt in moldova sunt prin ardeal.
Multe dintre ele au temerea aia de ce o sa faca daca se despart, ca raman copii fara tata (cum spun ele),ca o data ce au un copil doi isi refac greu viata,ca vor fi judecate sau acuzate că ele sunt de vina si ca nimeni nu o sa spuna ca ei au facut ceva ci ele cat au rămas singure acasa, altele se gandesc ca poate situația asta se va reglementa, altele au impresia ca asa trebuie sa fie si ca daca ele au fost de acord atunci, după ce au văzut că nu e bine nu mai aveau ce se razgandi si multe altele.
Faza este ca de aici se ajunge la mai rau.O dată ce nu mai sunt sentimente, o dată ce nu mai au un bărbat termen mai lungă sau o data ce apare gelozia de "ce o face el acolo?" sa greșească si ele.Sa se ia după părinți, prieteni, sa înșele etc si se alege praful.
Dacă nu ti familia unită un timp mai îndelungat se distruge, iar daca a existat vreodată ceva ce sa ma enerveze extrem de tare in situatiile astea sunt femeile ce încearcă să păstreze aparențele în momentul in care le spui ca ce au ei se cam duce in jos.Tin cu dintii de idei ca ei sunt bine si fericiti, si dupa ceva timp sau chiar ani afli ca ele sunt de fapt călcate în picioare cand ei vin pe acasa sau pleaca cu ei.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Da nu am spus că sunt contra plecatului in strainatate.Am spus că daca vrei sa iti faci familie ori iti creezi o stabilitate înainte de a o întemeia, ori o întemeiati impreuna până sa faceti un copil.Nu am zis ca unul sa stea acasa si altul sa muncească, ba din contra.Am zis ca daca e de plecat sa plece ambi pentru ca altfel se destramă relația.

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

Trebe un apartament de 3 camere 1 sufrageria 2 domitor pentru parinti si altul pentru copil sau casa tot cu 3 camere. Salariu de vreo 1500€ intre amandoi cel mult pentru a face fata greutatiilor in viata, o masina de rahat ceva ieftin peugeot renault sau dacie si atat. Sub criteriile alea nu poti zice ca ai familie fericita

| OldSoul a răspuns:

Deci, ce am inteles eu din ce ai spus tu...
Barbatul trebuie sa se realizeze pana la casatorie, sa isi faca o casa, si sa puna banii deoparte pentru momentul in care apare copilul chiar si putin dupa, sa fie asigurati.
Toate astea fara ca femeia sa aduca vreo contributie. (Ca de ele nu ai zis un moment ca ar avea vreo vina in situatia asta)
Ti se pare corect asa?

Adic serios acum, chiar toata vina, toata responsabilitatea e a barbatului? Ca asta ai lasat tu sa se inteleaga din modul in care ai pus intrebarea.

Adic inteleg, femeia e insarcinata si este clar ca in momentul ala isi opreste activitatile, dar oare pana atunci, nu e si responsabilitatea ei sa se realizeze in viata, fie pe cont propriu fie la comun cu partenerul sau?
Ma gandesc eu ca daca si femeia ar fi adus o contributie pana in momentul ala, barbatul nu ar mai fugi in afara sa aduca bani, pentru ca ar avea deja o situatie ok, iar venirea copilului nu ar mai fi asa un mare boom la nivel economic familial.

Ceea ce inseamna ca in cazul acesta amandoi sunt suficienti de imaturi, niciunul nu se gandeste de ajuns la viitor, iar de aici, pornim de la ce am zis eu mai sus, de ce e vina in totalitate a barbatului cat timp femeia nu a incercat sa schimbe ceva in prealabil?

Adic sa-mi fie cu iertare, dar din ce ai zis tu aici eu inteleg ca barbatul trebuie sa-si faca un scop in viata, sa se realizeze singur, sa faca bani pentru mentinerea copilului, iar femeia sta doar cracita pana sa faca copilul, apoi face mofturi si figuri daca barbatu pleaca la munca sa aduca bani pentru pampers, ca deh, e neglijata sentimental, nu doarme noptile...

| Endoryus a răspuns (pentru Freya1):

"Multe dintre ele au temerea aia de ce o sa faca daca se despart, ca raman copii fara tata (cum spun ele), ca o data ce au un copil doi isi refac greu viata,"

Isi merita greul. Cum au stiut sa stea cu cracii sus, sa faca copii. Asa sa stie sa ii creasca singure. Rar sunt barbatii atat de inteligenti/sub acoperire sa se schimbe dupa un an sau 5 ( sa isi arate adevarata fata ) dar majoritatea sunt niste jeguri de la bun inceput. Sunt niste prosti care injura, nu muncesc, sunt violenti, un vocabular scarbos, inseala, fura etc. Si totusi se gasesc limitate care le toarna copii. Nu, alea nu merita mila. Singurii care merita mila sunt acei copii care o sa aiba o viata grea pentru ca mama lor nu a gandit.

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca nu se gandesc atat de departe si pe multi ii ia viata pe nepregatite cu toate obstacolele ei.

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Ai inteles total eronat.Am scris in comentarii ca trebuie sa ai o stabilitate cand vrei sa faci un copil macar cat sa puteti sta impreuna in perioadele dificile.Nu am specificat nicăieri ca doar el sau doar ea sa muncească.
Tot ce voiam eu sa spun prin aceasta postarea a fost faptul că familiile nu ar trebui să se despartă în momente dificile sau atunci cand au nevoie de susținere.
Nici macar nu era vorba de bani in sine, ci de faptul că o femeie însărcinată sau care are deja in grija 1, 2, 3 copii nu ar trebui lăsa doar ea cu această responsabilitate. Daca nu aveti bani,un viitor si lucrurile esențiale traiului sau doar vreti sa faceti mai mult plecati impreuna,munciti impreuna,îngrijiți sarcina,copii etc impreuna.
Am dezvoltat subiectul cu femeile însărcinate pentru ca asta este unul greu de gestionat. Femeia aia este si in imposibilitate de a munci,de a face efort fizic,de a se stresa.
Cred ca esti o persoana cu capul pe umeri sa conștientizeze că sa mergi la munca,sa vi acasa,sa stai la o bere cu baieti sau sa iesi la un gratar si sa te pui sa dormi nu este echivalent cu a sta acasa cu o sarcina,sau deja cu doi copii cu care fugi la scoala,la spital, faci cumpărături, mâncare, curătenie, încerci să îi educi cat de bine poti si sa mergi la munca fără un pic de ajutor sau susținere doar cu niște bani in plus pe care poate daca iti dai silința ii faci si singura.
În fond care e rostul sa stati separați pentru niște bani pe care îi puteți face stand impreuna?

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

Inteleg tot ce ai spus.
Insa ai pus prea mare accent pe barbati, iar intr-o familie, nu poti pune toate problemele pe o singura persoana.

Iar daca e sa o luam pe alta parte, daca stai si analizezi, peroanele alea care plec in afara sunt de obicei din categoria acelor persoane care ar lucra in tara pe salariul minim de economie.
Iar daca e sa alegi, intre a incerca sa cresti un copil, cu tatal aproape, dar bani insuficienti, si a incerca sa cresti un copil, cu tatal departe, dar bani suficienti, cred ca ar fi mai ok a-2-a varianta, cel putin pentru copil.
Bine, daca sunt d-aia care orice ar face, nu le ajung banii, ai dreptate, dar daca fac parte din categoria aia care abia se descurca cu banii, nu cred ca situatia mai sta la fel. Binele copilului ar fi prioritar.

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu am vrut sa pun neapărat accent pe bărbați.Si am spus că nu toate cazurile sunt asa, ci ca s-a creat o moda in randul tinerilor si nu inteleg de ce.
Nu e mai oportună varianta de a pleca impreuna înainte de a face un copil? Sau sa iti iei familia cu tine de cat sa stati separat?

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

Ba da, asa e, familia primeaza.
Insa cred ca e ceva...
Din ce am observat eu, cazurile de genu se intampla in cuplurile care se formeaza asa, cand fata inca e la liceu.
El e obisnuit sa mearga in afara, ea ii duce doru, vine ala, face copilul pleaca iar.
Ea nu apuca sa termine liceul, sa faca o facultate sau sa-si ia un loc de munca, ca deja e casatorita, si cu un copil pe drum.
Cam asta ar fi problema in mintea mea.

| Emma30555 a răspuns:

Nu mi-am pus niciodată problema dar ai dreptate în ceea ce ai spus. Cunosc cupluri de genul, dar am crezut mereu ca și ele sunt oarecum mulțumite asa, dar e posibil sa ai dreptate și de fapt sa nu prea aibă încotro. Problema e ca oamenii nu se gândesc foarte mult la ei înșiși la ce își doresc se arunca în relații, fac copii, vor sa fie în rand cu lumea, apoi apar niște probleme și cum pentru bărbat e mai ușor, alege calea descrisa de tine, lui ii este mai simplu fiindcă bărbații nu sunt afectați de sarcina, ei nu trec prin schimbări hormonale, unii se implica mai puțin în creșterea și educare copiilor iar ele probabil considera ca asa e normal Părerea mea ca totul tine și de educația oamenilor de mentalitatea lor și de cât de înțelepți sunt pana la urma.

| Emma30555 a răspuns (pentru Endoryus):

Nu neapărat sunt asa, eu cunosc o tipa, profesoara, soțul ei muncește de vreo 10-11 ani în alta tara, nu știu ce relație pot avea, dar ei sunt împreună când vine el în vizita, mai pleacă în vacante dar se întâmplă rar, de câteva ori pe an. Sincer nu m-am gândit la ei fiindcă nu mi au atras atenția, adică e treaba lor, dar întrebarea asta m-a făcut sa mi dau seama ca poate ei nu i-a fost ușor, e o relație atipica, poate lor totuși le convine din motivele lor, dar cred ca sunt și cazuri descrise de tine în care merita unii pe alții dar în situația pe care o cunosc eu, oamenii sunt educați doar ca au o căsnicie care nu prea seamănă a căsnicie iar el practic nu și a vazut copilul crescând

| Jus7t a răspuns:

Deci vorbim de un tip care a realizat brusc înainte de a avea un copil că nu își permite unul, care pleacă în străinătate, care se duce la prostituate, care se distrează, bea și mănâncă din localuri scumpe, apoi după ce se plictisește câțiva ani își aduce prietena acolo și culmea, aceasta are ghinion și nu are job, apoi el îi reproșează că o întreține el, că nu face mâncare ca la restaurant și o mai și bate rolling on the floor))))))))))))))))))))))
A dracu ghinionistă.

Eu cred că ei sar peste niște pași importanți.
Adică nu își oferă timp unul altuia să se cunoască, nu au educație sexuală și de aia apare copilul în mare parte, avort nu vor să facă deci preferă să se chinuie așa că doar sunt creștini adevărați, preferă oricând o conștiință curată chiar dacă o să nenorocească un copil pentru asta (nu neapărat în cazul ăsta, mă refer mai mult la altele).
Înainte să te căsătorești zic că trebuie să iei în calcul mai multe, gen... unde stați, ce planuri aveți, ce trebuie făcut înainte de a avea un copil, ce trebuie făcut înainte de a face sex( educație sexuală, un prezervativ de calitate, etc), cam ce bani o să câștigați amândoi ca să puteți crește unui... apoi după ce vă sprijiniți amândoi și ajungeți la punctul în care puteți avea un copil, de abia atunci îl faceți.

Sunt mulți manipulatori și narcisiști în lumea asta, trebuie să ai grijă cu cine pleci la drum, naivitatea se plătește scump de multe ori iar și de mai multe ori plătesc alții pentru ea (copiii).

| HushMarmuz a răspuns:

Desi as putea sa critic femeile pentru greseli facute am decis sa iti raspund serios si cat de bine pot la intrebare deoarece ai pus la final "Tin sa mentionez ca poate fi si vice versa sau ma rog, înțelegeți voi." Sa incepem cu inceputul. Fiecare om tanar nu prea are interese in responsabilitati(spun asta deoarece majoritatea copiilor din Romania de azi sunt facuti mai mult din greseala pe la 20 si ceva de ani). Atunci cand apare un copil in viata ta incepi sa constientizezi ca ar fi cazul sa faci ceva util pentru el. Femeia se ocupa de cresterea copiilor deci cel mai bine ar fi sa ramana acasa pe durata sarcinii si dupa nastere si sa depuna cat mai putin efort fizic si preferabil sa nu munceasca. Despre barbati, ei bine e cu totul alta poveste. Ca sa iti raspund de ce nu raman in tara sa munceasca e pentru ca: Romania are 40% analfabeti functionali daca nu ma insel. Asta combinata cu opinia proasta despre tara, aproape intotdeauna rezulta in decizia de a merge in strainatate pentru un salariu bun unde nu se solicita inteligenta pentru munca ci mai mult putere fizica. In momentul plecarii, barbatul are intentii bune. Dupa trecerea timpului vechiul el incepe sa reiasa la suprafata (ma refer la cel iresponsabil). Asta se intampla deoarece nu are un mediu propice pentru a si pastra interesul pentru familie. Mai pe scurt daca un barbat nu sta acasa cu femeia lasata insarcinata, acesta va uita de familie. Va face sex va bea si va petrece gandindu se ca e bine si asa atata timp cat continua sa trimita bani. Tin sa mentionez ca tot ce am spus pana acumse refera la barbatii cu educatie medie sau mai joasa. Un barbat educat nu va avea acest moment in care realizeaza ca nu a facut nimic in viata astfel ca fie va deveni un atreprenor cu o afacere in Romania pentru a avea suficienti bani pentru a creste copilul si a sta acasa oferind iubirea lui si astfel vor fi un cuplu fericit(asta daca femeia nu are interese). Iar daca acesta este competent cel mai probabil va pleca in strainatate sa isi faca o afacere mai bine platita acolo, CU FAMILIE CU TOT. Pe scurt totul tine de mentalitatea barbatului si a femeii, de inteligenta si de determinarea acestora. Ca ultim fact as dori sa precizez ca s-a pastrat traditia de demult in care barbatul intretinea singur familia si este un standard in Romania. Problema cu aceasta mentalitate este ca nu se aplica bine in Romania de azi precum invatamantul (cel putin 1-8). Sper ca te-am ajutat sa intelegi punctul meu de vedere. Si apropo asa cum spune si Anul5798732 femeile ar trebui sa aiba mai multa grija ce barbat isi aleg daca au intentia de a intemeia o familie. Stiu ca tot ce am zis pana acum pare a fi o critica in care mi-am insultat propriul sex insa cel mai important e sa intelegi ca nu toti barbatii sunt la fel si nu toti vor face ce ai mentionat mai sus.

| SugarBrownies a răspuns:

Esti prea mic sa intelegi dupa cum ai pus intrebarea, si daca ti-ar explica cineva, oricum ai ramane la aceeasi parere, pana ajungi tu in situatia in care sa ai o familie, si sa te lovesti tu de problemele astea, si sa inveti singur din greseli.

in primul rand ca daca stai acasa cu nevasta-ta sa o tii de mana 9 luni de zile, nu te ajuta cu nimic nici pe tine nici pe ea.

Cu ce te ajuta ca stai si o tii de mana 9 luni in fiecare zi, si muncesti pe 2000 ron, cand un carucior bun e 600 700 ron, un patut la fel, ca sa nu mai zic de casa, ca n-o sa poti sa stai cu parintii, cand iti faci o familie.

Copilu o sa planga, n-o sa doarma noptile cel putin un an, parintii tai trebuie sa fie fresh sa se duca la munca a doua zi.
2 la mana, mama o sa fie in concediu maternal, si o sa ia intre 1000 si 1500 ron pe luna. Ce faci cu banii aia?

Cine se duce afara sa munceasca, se duce sa munceasca nu sa iasa in club, ca sa pui un 15000 20000 de euro de-o parte, sa poti sa dai un avans sa iti iei o casa. Sa poti sa vii pe urma in tara si sa-ti permiti sa muncesti pe 2000 3000 ron pe luna, si sa ai si savings.

Nu fuge nimeni afara ca sa fuga de responsabilitati. Degeaba stai acasa sa "duci copilu la gradinita " cum spui tu, si sa fii rupt in cvr de saracie, sa te imprumuti pe la rude, ca sa ai bani sa cumperi un patut, sau bani de pampersi.

Nu merge asta cu sarac da bogat sufleteste, mai ales cand ai o familie. Ca bogat sufleteste nu plateste facturile, hainele pampersii, mancarea, roboti de bucatarie care fac mancare pentru bebe, storcator de fructe, masina, scaun de masina pentru bebe, asigurare la masina, mancare, doctori atunci cand raceste, sau se imbolnaveste, renovatu si camera copilului, si tot asa.
Ala care se duce si iese in club si cheltuie banii si salariu, si vine rupt in cvr de la cules de capsuni cu 200 euro, dupa 9 luni de munca, e un dobitoc.

In viata mai trebuie sa faci si sacrificii, daca vrei sa-ti fie bine, si sa ai si tu cum au ceilalti.

Nu sunt eu cel mai bun exemplu dar o sa vezi cand o sa ai si tu copil, ce cheltuieli implica. Degeaba iti explic eu acum.

| Freya1 a răspuns (pentru SugarBrownies):

Sunt fata, de fapt femeie ca am 25 de ani si o relație de 4 ani după alta de 8 si cred ca stiu despre ce vorbesc.
Dacă ai fi citit comentariile mele macar din mare ai fi inteles.Cred ca trebuie sa stii si tu ca o femeie în 9 luni trece prin multe.O femeie cand e însărcinată nu trebuie să care sacoșe, sa meargă singura la controale si sa treaca singura printr-o veste proastă sau o pierdere de sarcina.Nu e obligația femei (daca ambi au fost de acord sa aiba un copil si e recunoscut) sa stea doar ea cu copilul si sa il duca cum spui tu pe la spitale,controale,scoala,grădinița etc după ce face toate treburile casnice si munca pentru ca depui un efort psihic, un efort fizic pe care părinți ar fi normal sa il împartă.
Cand iti creezi o familie trebuie sa stai cu familia ca altfel nu ii vad rostul, ca sa nu mai vorbim ca se si destramă. Daca nu esti langa familia ta ce mai poti tu sa simti in timp pentru ei? daca tu nu sti cum e sa fi părinte, sa fi acolo cand e nevoie de tine, sa stii prin ce greutăți trec, sa iti ti nevasta de mana cand are probleme sau e stresata.Iti spune eu, nimic pentru ca te transformi într-un robot ce stie ca nu are altă atribuite decat sa dea bani si gata.
Daca vrei bani mai multi si nu poti sa ii faci aici pleci cu ea.

| GirlOnline81 a răspuns:

"Vreau sa știu și cum gândiți voi."

Sper ca-ți asumi chestia asta, pentru ca o sa-ți spun exact cum gândesc eu și sper sa nu te simți prea ofensata: tu chiar ai o problema cu diaspora.

Strict legat de întrebarea ta, e ușor de judecat din afara. Cei mai mulți, in situația data de tine, pleacă din cauza ca nu toți trăiesc după lozinca " dacă ne iubim, traim și in sărăcie și depășim orice". Și da, desigur ca ideal ar fi sa nu plece separat, dar când spui " ei nu fac cu nimic in plus fata de ce face oricare dintre noi", omiți un lucru: "ei" pornesc de la zero. Chiar crezi ca e ușor când pornești de la zero? Mai gândește-te...

| Freya1 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu am o problema cu diaspora, Am o problema cu persoanele ce nu isi asuma o relație si nu inteleg conceptul de familie dar au pretentia sa o aiba.
Nu am treaba cu toata lumea si daca esti atenta vezi ca nu am spus că toți fac asta. Apreciez si respect oameni ce muncesc impreuna sa se ridice indiferent ca o fac aici sau in alta parte.Dar nu pot sa inteleg de ce ai face copii si te-ai căsătorit fara si fi implicat fizic, emotional sau prin susținere in ea.
Toti pornim dela 0 indiferent ca la 14 ani, ca la 30 sau 80. Oricare poate fi in situatia asta nu doar uni.
Nu ma ofensez big grin.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Freya1):

" Dar nu pot sa înțeleg de ce ai face copii..."

Înseamnă ca ai o problema de perceptie. Când saracia te împinge de la spate, nu ai de ales. Și cum România nu iti oferă prea multe soluții, apuci cu ambele mâini sansa care ți se da.

| Freya1 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Da nu te obliga nimeni sa faci copii până nu ai o stabilitate.Sarcina nu vine asa de la duhul sfant.Pana sa faci copilul iti creeze cat de cat o stabilitate cum poti si cum decizi ca sa poti sa fi alături de familie după si copilul ala sa creasca cu amândoi.

| Freya1 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Sa mai pun si altfel problema.Tu stai acasa cu o sarcina sau poate cu un copil,doi (vorbesc despre tine ca esti femeie ca si mine). Mergi la medici,la școli,grădinițe,ti casa, muncești pe un salar de rahat sau nu muncești si te trezesti intr-o zi ca el spune ca si-a dat seama ca ii e bine asa singur si ca nu mai are chef sa iti decarteze tie bani.Tu ce faci? Rămâi cu copii singura pe un salar de nimic? Sau iti lasi si tu copii cu bunici si pleci sa si tu la rândul tău să iti faci un rost? Ca el deja si-a facut, are bani, are de munca, se descurca.De ce sa nu plecati amândoi, sa munciti, sa va faceti un rost iar daca se intampla vreodată să nu vă mai înțelegeți sa fiti amândoi realizați după ce ați făcut amândoi aceleas sacrificii si ati împărțit aceleas sarcini.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Freya1):

" Pana sa faci copilul iti creezi cât de cât o stabilitate..."

Nu iti garantează nimeni ca după ce ai o anumită stabilitate financiară și faci un copil acel om rămâne alături de tine ca sa numărați pensia împreuna. Sau mergi pe deviza/șantajul " nu ma poți părăsi pentru ca avem un copil împreuna"?

Cât despre " ce faci, rămâi singura cu copilul pe un salariu de nimic?" - dacă n-am încotro, exact asta as face. Nu sunt de acord și n am sa fiu niciodată de acord cu copilul aruncat pe la bunici. Însă asta este alt subiect de dezbătut.

| Freya1 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Păi fix asta zic. Daca e sa va despărțiți sa ai si tu bani tai, nu tu sa stai cu toate responsabilitățile in timp ce el isi face avere si tu sa rămâi in plop.Nu a spus nimeni ca nu exista riscul sa va despărțiți, citeste un pic mai atent, asta era chestia defapt.Ca una e sa va despărțiți si sa fiti bine ambi financiar si din punct de vedere a responsabilitati fata de copil si alta este sa iti asumi tu toata responsabilitatea ca sa ii dai lui verde sa fie mare domn si tu sa rămâi in mocirla.Nu se intampla asta la toata lumea, dar mai sunt cazuri de genul si nu ai de unde sa stii unde te duce viata.
Plus ca este mult mai sănătos pentru voi ca si cuplu cat si pentru copil sa stati impreuna daca tot sunt impreuna. Daca nu, va despărțiți, el plătește pensie alimentară si atunci poate sa stea el la sute de mii de km si tu in tara sau la alte sute de mii de km ca tot acolo esti.
Nu a zis nimeni de șantaj, am zis de posibilitatea de ati face si tu un viitor exact cum isi face si el ca daca rămâi singura sa ai din ce sa iti crești copilul.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Freya1):

" de a-ți face și tu un viitor exact cum își face el".

Pe sistemul "bărbații e porci"..., pana rămâi însărcinată/faci un copil, cine te oprește?

| Freya1 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu am denigrat bărbatul, putea fi si invers dar tie ti-am dat exemplul asta pentru ca esti femeie.Si eu ce am zis? Nu am zis ca pana faceti un copil de ce nu va faceti o stabilitate si pe urma?
Nu ne prea intelegem se pare.
Asta era ideea poastari. Faceti un copil si o familie după ce sunteti cat de cat stabili.Sau daca tot aveti de gând să faceți familie si nu aveti bani plecați impreuna sa nu se destrame relația.
Nu scriu eu foarte corect gramatical dar nu cred ca e asa de neînțeles.

| RAY a răspuns:

Nu sunt maturi NAty, sunt imaturi, nu stiu ce dz vor sau au vrut doar sex, o relatie inseamna si resposabilitati nu doar sex iar cazurile sunt dese