| Rux_5597 a întrebat:

Vreau sa stiu parerile voastre.Maturitatea vine odata cu varsta? Voi ce credeti?

22 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu chiar. Tata de exemplu e un "copil cu ghiocei la tample". Nu e in varsta dar a stiut mereu sa isi pastreze spiritul tanar si asta e foarte important

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Maturitatea incepe atunci cand te confrunti cu anumite probleme delicate ale vietii.

nony
| nony a răspuns:

Maturitate vine cu varsta, dar nu este un principiu fix.Se poate forma in functie de mediul in care ai tráit.
Si ca intotdeauna, problemele de zi cu zi si lipsa unui sprijin solid te pot maturiza inainte de vreme.

| Artemiss a răspuns:

Unii oameni nu se maturizeaza niciodata...persoane invarsta cu mentalitate de copil...cunosc cazuri...Maturitatea tine de palmele primite de la viata, modul tau de a gandi si de puterea de a trece peste greutati fara a-ti incalca principiile. Un om matur stie ce e bine si ce e rau, stie sa fie bun/rau atunci cand trebuie, sa analizeze oamenii, sa isi recunoasca greselile...
Sunt si persoane care, desi au trecut prin momente mai putin placute, chiar tragice, tot nu se maturizeaza... dar si persoane care invata din greseli si nu le mai repeta...
Varsta conteaza mai putin, mediul si loviturile vietii te calesc si te educa...

| lola a răspuns:

Eu cred ca maturitatea vine odata cu o lovitura a vietii.Bineinteles, oricat de maturi suntem fiecare simte nevoia de a se comporta ca un copil, uneorihappy

| Chocolate a răspuns:

Maturitatea vine in urma intamplarilor fericite/nefericite sau odata cu varsta, depinde de circumstamte, de persoana, caracter...etc

| Crisu_8081 a răspuns:

Eu sunt de parere ca maturitatea ar trebui sa vina odata cu varsta. Daca ai 12 ani, nu mi se pare normal sa gandesti ca o persoana de 20 de ani sau daca ai 20 de ani, este penibil sa ai mentalitatea unui copil de 12 ani.Nu este bine sa te maturizezi brusc, insa nici prea tarziu.Depinde de mai multi factori, de experienta de viata si mediul in care te dezvolti ca persoana.

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Pai depinde. Poate veni si odata cu varsta, dar te pot maturiza multe alte lucruri(saracie, decesul unei persoane dragi din familie, probleme cu sanatatea etc.).

Eu m-am maturizat repede.la 11 ani, cand mama mea a murit.

O zi buna!

| Tweety-love-Minnie a răspuns:

Pai... big grin nu stiu ce sa zic... unele persoane se maturizeaza o data cu varsta, unii mult prea devreme iar altii prea tarziu. Asta depinde de loviturile pe care le are in viata si de mentalitatea sa big grin... bine... acum mai depinde si de ce anume fac in viata lor de zi cu zi big grin

| Yly a răspuns:

Maturitatea vine odata cu nevoia.cu primele lovituri primite.happy - parerea mea

| ela84 a răspuns:

Maturitatea vine in primul rand odata cu experientele pe care le treci in viata, daca esti si nu vrei sa iti asumi responsabilitati in ceea ce te priveste, te maturizezi cam greu; normal k si varsta conteaza. Odata cu varsta te maturizezi si tu, acum depinde ce fel de persoana esti.Iti place sa iti asumi tu responsabilitati sau astepti ca altcineva sa si le asume pentru a nu_ti face batai de cap? Asa cum a zis si Nevena, de cele mai multe oro maturitatea vine o data cu primele lovituri ale vietii

| barsan1986aditza a răspuns:

Da maturitate vine o data cu varsta si cu schimbarile ei.Nimeni nu-ti poate indica momentul in care care vine maturitatea, depinde de noi cand suntem pregatiti sa infruntam viata cu responsabilitate.Sunt foarte multe lucruri care se pot spune despre maturitate dar in principiu depinde noi si viata noasta.

| lenyia a răspuns:

A fi matur nu inseamna neaparat doar sa ai o anumita varsta,ci sa fii capabil sa-ti asumi raspunderi;sa fii in stare sa-ti indeplinesti sarcinile pana la capat; sa faci un lucru bun fara sa fii supravegheat;sa fii in stare sa ai bani multi si sa nu-i cheltuiesti pe toti;sa suporti o nedreptate si sa nu cauti razbunare.
Esti tanar(a) doar odata....dar imatur poti ramane o viata!

| daniela_1443 a răspuns:

Iti spun in punctul meu de vedere ca la mine maturitatea a venit mult mai devreme, poate chiar foarte devreme si asta din cauza greutatilor si problemelor care mi-au iesit in cale, daca la tine este alta situatie, traiesteti viata ca ai timp sa te maturizezi...bay

| poechce a răspuns:

Nu, maturitatea nu vine odata cu varsta. Maturitatea vine odata cu primele lovituri ale vietii.
Una este sa fi rasfatata familiei si sa fii inca un copil.
Alta e sa fii lovit de o crunta realitate(deces al unei persoane dragi, divortul parintilor etc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori, dar nu te baza pe asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E valabil pina la o anumita virsta (65 ani)ca dupa aia e invers proportionala cu virsta.Mai simplu dai iar in mintea copiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Maturitatea vine o dată cu experiența mai mult sau mai puțin plăcută în timpul vieții.
Sunt persoane care sunt mici de vârstă dar au o gândire și un mod de exprimare care te lasă efectiv fără replică, însă sunt și persoane cu toate studiile făcute te pune pe fugă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ...si cu experienta de viata!

| kitty_8919 a răspuns:

Parere mea este ca vine odata cu varsta. dar trebuie sa o ajuti si u sa vina.

| anna_7069 a răspuns:

Da. maturitatea vine o data q varsta. nu te grabi sa te maturizezi. adult ai toata viata inainte, copil nu vei mai putea fi.happy
oricum big hug pana una alta traiesteti viata.
varsta te va maturiza.
si nu neaparat varsta. ci prin ceea ce treci in viata q zi. asta te va face sa te maturizezi`. happy

| Liava a răspuns:

Maturitatea fizica este total diferita de cea psihica; daca vorbim despre maturitatea psihica, aceasta din urma este strins legata de caracterul nativ al fiecarui om.Varsta unui om nu este relevanta cind vine vorba de maturitate psihica.Intensitatea implicarii fiecaruia in viata sociala aduce cu sine experiente bune sau rele; fiecare experienta aduce un oarecare aport de maturitate.