| didutu_6969 a întrebat:

Am antivirusul eset smart security 5 si imi tot da avertizari de atacuri tip flooding si scanare porturi de la distanta. Am dat scanare la ip-u meu cu ip scan si am vazut fff multe conexiuni periculoase tip radmin 4899.Cu astea orice hacker poate intra in pc-u meu.Va rog sa ma ajutati sa scap de aceste porturi cat mai repede.Plssss!

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
5 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Salut!
Foloseste ComboFix.
Il poti descarca de aici:
http://download.bleepingcomputer.com/......mboFix.exe
Dupa ce il descarci intri in el si il lasi sa-si faca singur treaba.
Pe timpul rularii programului inchide orice alte programe.
Daca dispare desktopul nu te speria, o sa apara la final din nou.
Sper ca am putut sa te ajut.

| Elektro a răspuns:

Nu e adevarat...
Nu te lua dupa ioanaisfetcu daca iti inchizi proceselea alea s-ar putea sa ti se inchida pcu...
Nu cred ca e virus\hacker pentru si la avira imi tot apare ca "X is ICMP Flooder"

| didutu_6969 explică (pentru Elektro):

Da cum explici portul 4899 care asigura calea de intrare a cuiva in pc-u meu de la distanta... Cum pot sa sterg acest port?

| ioanaisfetcu a răspuns:

Ai virusul Funny UST Scandal. Incearca daca merge sa faci asa:

Incearca sa descarci Task Killer de aici: http://www.rsdsoft.com/task_killer/index.php4 (daca nu roaga un prieten sa o faca si sa ti-l dea pe un CD, ceva)
1. Ruleaza-l si da click stanga pe el in system tray, selecteaza processes si inchide procesele:
killer.exe
lsass.exe
smss.exe

2. Apoi du-te la Start-> Run si scrie: cmd
3. Apoi in noua fereastra scrie: cd\
4.In continuare tasteaza attrib -h -s smss.exe si mai departe attrib -h -s autorun.inf.
5.Urmatorul pas: scrie start c: si ti se va deschide o noua fereastra in care selecteaza smss.exe, autorun.inf,Funny UST Scandal.avi.exe si sterge-le.

Pentru alta partitie scrie d: in command prompt si urmeaza pasii 4, 5 pentru respectiva partitie. etc

In final scrie in command prompt cd windows (Trebuie sa fii in partitia C: pentru asta).
Apoi attrib -h -s smss.exe, in continuare start c:\windows si sterge de acolo smss.exe.

Urmatorul pas este sa te duci la c:\documents and settings\all users\startmenu\programs\startup si sa stergi de acolo lsass.exe

Ultimul lucru: te duci iar la Start-> Run si scrii: regedit, iar apoi navighezi si stergi urmatoarele chei:
HKLM\Software\Microsoft\WindowNT\CurrentVersion\Winlogon=shell(killer.exe)
HKCU\Software\Microsoft\windows\Currentversion\Run=runonce(c:\windows\smss.exe)