| Ichigo a întrebat:

Cum pot afla daca un video / muzica are drepturi de copyright ?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
3 răspunsuri:
| boomblast a răspuns:

Pai toate au

| Ichigo explică (pentru boomblast):

Nu au toate... de exemplu piesele de opera, remixuri ( bineinteles nu de la vedete ) anumite coloane sonore, muzica de background sau muzica comerciala care e deja arhicunoscuta nu mai necesita drepturi de autor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce toate materialele ( muzica, film, jocuri) sunt puse pe internet, nu mai "detin" dreptul de autor, atata timp cat ceea ce descarci il folosesti in scopuri personale, "domestice", adica la tine acasa si nu cauti sa obtii profit de pe urma lor! asa ca aveti grija ca- ceea ce descarcati sa nu difuzati mai departe cerand profit decat sa mediatizati imprastierea acestor materiale ca sa se "bucure" si altii de ele! daca ceri "donatii" sau ceva de genul "paypal" - Acta te va urmari si iti va taia nasul!