| Crs a întrebat:

A citit cineva toate volumele din seria Twilight? Care este sfarsitul? Accepta Edward sa o transforme pe Bella?

Răspuns Câştigător
| dienuk a răspuns:

Eclipsa continuă relaţia dramatică dintre Bella şi Edward. Edward îşi explică ezitarea de a o transforma pe Bella într-un vampir, spunând că el crede că vampirii sunt fiinţe fără suflet, care nu au loc în rai. Bella acceptă să se mărite cu el, în ciuda ezitărilor datorate divorţului dintre părinţii ei, dar pune condiţia ca el să facă dragoste cu ea înainte de a o transforma. Edward refuză iniţial, temându-se că şi-ar putea pierde controlul şi ar răni-o, dar, dându-şi seama că e un lucru important pentru Bella, acceptă, cu condiţia ca ei doi să se căsătorească înainte.

Între timp, în oraşul Seattle încep să se petreacă lucruri ciudate - brusc un val de crime se abate asupra aşezării, iar Edward suspectează faptul că acestea ar putea să fie cauzate de un vampir incapabil să îşi controleze setea. Între timp, Alice, sora lui Edward, are o viziune conform căreia Victoria, fosta iubită a lui James, care caută să o ucidă pe Bella cu orice preţ, s-a întors în oraş. În acest context, Edward ezită să o lase pe Bella să îl viziteze pe Jacob Black, dar, atunci când fata insistă, spunând că nici Jacob, nici restul vârcolacilor nu o vor răni, el cedează. Situaţia se complică atunci când Jacob îşi mărturiseşte iubirea pentru Bella şi îi spune că va face tot posibilul pentru a o determina să îl aleagă pe el în locul lui Edward.

Ulterior, atât Bella cât şi familia Cullen îşi dau seama că uciderile din Seattle fac parte din planul diabolic al Victoriei, care şi-a creat o armată de vampiri nou-născuţi cu scopul bine definit de a o prinde, tortura şi ucide pe Bella. Pentru a putea opri această ameninţare, familia Cullen se se aliază cu vârcolacii conduşi de Sam Uley. În timp ce toţi ceilalţi se pregătesc de luptă, Edward şi Bella se refugiază în munţi, fiind ulterior însoţiţi de Jacob şi de tânărul vârcolac Seth Clearwater. Ei petrec o noapte întreagă ascunşi, şi, de dimineaţă, Jacob îi surprinde pe Bella şi Edward discutând despre logodna lor. Rănit, el ameninţă că se va duce să se lupte cu armata Victoriei şi se va lăsa ucis. Pentru a-l opri, Bella îl sărută, şi îşi dă seama că şi ea este îndrăgostită de el. Edward află de sentimentele ei, dar nu o condamnă, considerând că a ajutat la dezvoltarea lor în momentul în care a părăsit-o.

Victoria izbuteşte să urmărească mirosul lui Edward şi ajunge la locul unde se aflau atât el cât şi Bella şi Seth, şi Edward este forţat să lupte. Cu ajutorul lui Seth, el o distruge pe Victoria, şi, la scurt timp după aceea, familia Cullen şi vârcolacii îi omoară şi pe ceilalţi vampiri. Clanul Volturi apare la faţa locului pentru a distruge puţinii supravieţuitori rămaşi, şi lupta se încheie. După ce totul se termină, Bella îi explică lui Jacob că îl iubeşte, dar că iubirea ei pentru Edward este mai mare şi că nu poate trăi fără el.

Epilogul este povestit din punctul de vedere al lui Jacob. În momentul în care primeşte o invitaţie la nuntă din partea lui Edward, în care acesta îşi exprimă recunoştinţa pentru felul în care a protejat-o pe Bella, Jacob se transformă în lup şi fuge din Forks, încercând să îşi uite durerea.

In zori de zi sunt 3 carti, Cartea întâi: Bella
Începe cu căsătoria lui Edward şi a Bellei care are loc în cadrul unei ceremonii organizate de Alice. Jacob Black se întoarce cu prilejul nunţii, şi, deşi încă rănit, îi spune Bellei că vrea doar ca ea să fie fericită. După ceremonie, Edward şi Bella se îndreaptă către Insula Esme, un dar oferit de către Carlisle soţiei sale. Ei fac dragoste, dar acest fapt naşte un conflict între ei. Vânătăile de pe corpul Bellei îl determină pe Edward să refuze să mai facă dragoste cu soţia lui până când aceasta nu va fi transformată în vampir. Rugăminţile Bellei îl fac însă să îşi schimbe părerea. La scurt timp, Bella începe să se simtă rău şi îşi dă seama că e gravidă. Speriat de dezvoltarea rapidă a fetusului şi de posibilul impact pe care acest lucru l-ar avea asupra Bellei, Edward o duce la Carlisle pentru un avort. Însă Bella e decisă să păstreze copilul şi îi cere sprijinul lui Rosalie, sora lui Edward, ştiind că aceasta şi-a dorit mereu un copil.

[modifică] Cartea a doua: Jacob
Jacob află că Bella este însărcinată, şi că sarcina a adus-o într-o stare îngrozitoare de epuizare. Vârcolacii, văzând în copilul nenăscut al Bellei o ameninţare, iau decizia să atace familia Cullen şi să omoare atât pe Bella cât şi pe copil. Simţind că aşa ceva ar fi nedrept, Jacob se opune deciziei luate de Sam, liderul grupului, şi, invocându-şi dreptul de Alpha, se retrage din haită. El este însoţit de fraţii Leah şi Seth Clearwater, şi toţi trei ajută familia Cullen să o protejeze pe Bella.

După aproximativ o lună de sarcină, copilul ajunge la maturitate şi Jacob hotărăşte să îl ucidă imediat ce se va naşte. Bella aproape că moare în timpul naşterii, însă Edward reuşeşte să o salveze injectându-i propriul său venin în inimă. Pe parcursul transformării lente şi dureroase a Bellei în vampir, Jacob se „lipeşte" (proces prin care un vârcolac îşi găseşte sufletul pereche) în mod involuntar de Renesmee, fiica Bellei.

[modifică] Cartea a treia: Bella
Cartea a treia e povestită din nou din perspectiva Bellei, primele capitole fiind consacrate descrierii noilor abilităţi ale eroinei în calitate de proaspăt vampir. Lucrurile se precipită însă când Irina, un vampir din clanul Denali o vede pe Renesmee, fiica celor doi, crede în mod greşit că aceasta este un „copil nemuritor", fapt ce ar încălca grav regulile lumii vampirilor, şi pleacă să informeze clanul Volturi. Într-o încercare de a salva copilul, familia Cullen adună vampiri din toată lumea pentru a le sta drept mărturie că Renesmee nu poate fi un copil vampir. La o lună după apariţia Irinei în Forks, clanul Volturi soseşte pentru a pedepsi familia Cullen, însă, atunci când descoperă că au fost greşit informaţi, o execută imediat pe Irina pentru greşeala ei. Ei rămân însă indecişi asupra faptului dacă Renesmee ar trebui să fie tratată ca o ameninţare la adresa lumii vampirilor sau nu. Alice şi Jasper, care îşi părăsiseră familia înainte de confruntare, se întorc la timp cu Nahuel, o fiinţă de 150 de ani jumătate om, jumătate vampir ca şi Renesmee. El demonstrează că fiinţele ca el nu prezintă nicio ameninţare şi Volturi sunt siliţi să plece, iar Edward şi Bella îşi câştigă dreptul la o existenţă tihnită alături de fiica lor.

10 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Am citit primul volum si mi-a placut tare mult! De celelalte nu am mai avut timp!sad

| Floreenofficial a răspuns:

Scz ca scriu de doua ori... uitasem sa iti spun.As zice sa citesti fiindca asa e cel mai frumos sa descoperi tu ce se intampla, sa simti tensiunea, suspansul etc. Daca iti zice cineva nu mai are farmec. sad

| Black_Cherry a răspuns:

Le-am citit eu. Edward e de acord sa o transforme numai daca se marita cu el. In cartea a 4 a Bella e insarcinata si era sa moara din cauza copilului jumatate vampir, jumatate om. Edward o transforma pe Bella imediat dupa ce naste apoi toate bune si frumoasa dar apar probleme cu familia Volturi. Iti recomand sa o citesti. happy

| AndutzaAndu a răspuns:

Eu nu am citit toate volumele din Twilight big grin.

| arysa a răspuns:

Eu am citit. Ei 2 se vor casatori si Bella va ramane insarcinata cu un copil jumatate om jumatate vampir si va suferi mai multe de pe urma sarcinii. Cand sa nasca copilul, Bella e gata sa moara si edward e nevoit sa o transforme. ea va deveni cea mai puternica dintre toti vampirii.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nu accepta, dar bella ramna gravida si e pe cale sa moara atunci edward e nevoit sa o transforme si ii baga venin in inima si asa o salveaza.nu rata ultimu volum e cel mai important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da le-am citit eu si ti le recomand pentru ca sunt cele mia tari carti din lume si filmele la fel. deci se culca cu bunaciunea ( edward )big grin iese cu vanatai dar hormoni cer si il convinge sa se culce iar cand ramane insarcinata! cand la nastere bebe ii rupe oasele si fiinde pe moarte el ii injecteaza veninul lui in inima si prin vene si devine vampir in 2-3 zile naste o ft renesmee de care se indragosteste cealalta bunaciune ( jacob) si traiesc fericiti pana la danci bratraneti iar bells ramane cu prima bunaciune care e cea mia importanta:X:X:X TEAM EDWARD FOREVERlove strucklove struckx:

| Elena_1106 a răspuns:

Nu naccepta dar bella ramane insarcinata si la nastere era pe muchie de cutit sa moara dar edward a transformata in vampir si apoi au venit volturii ca cica fetita lor era vampir si nu aveau voie sa transforme copii in vampiri si ma rog discuta aia acolo ceva timp si pana la urma volturii pleaca si astia raman fericiti impreuna

| Elena_1106 a răspuns:

Scz dar am scris cu greseli oricum sper sa te ajute cu ceva raspunsul meu

| BitzyMa a răspuns:

Edward se culca cu Bella in luna de miere si asa ramane insarcinata.Copilul e jumatate om jumatate vampir si cand se naste o omoara pe Bella, dar Edward o musca si o transforma in vampir