| sabin89 a întrebat:

A vazut cineva filmul "Breaking the waves" (Viata binecuvantata a lui Bess)? Cum vi s-a parut? Ce parere aveti de filmele lui Lars von Trier, in general?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Da. De vreo 3 ori.
Mi s-a parut un atac asupra ideii sacrificiului si un atac asupra femeii in general, care pentru von Trier pare victima ideala.
Vai de capu` meu, cum pot sa joace actorii principali! Emily Watson este incredibila in Breaking the Waves iar Stellan Skarsgård( merita sa-i dau un copy corect numelui ) are atata forta si talent. Si daca ma gandesc la felul in care se poarta Lars von Trier cu actorii la filmari, imi plac si mai mult actorii. De fapt, regizorul i-a umilit pe toti actorii sai, fortandu-i sa planga de 50 de ori pe zi, i-a demolat, le-a impus constrangeri absurde si i-a foarte placut sa si recunoasca asta, iti dai seama? Asta au patit toti care-au jucat in filmele sale( nume grele).
Bine, regizorului ii vine de minune sa se ascunda in spatele defectelor personajelor neobisnuite, pentru ca el insusi o face pe idiotul destul de des, ca sa-si mascheze talentul de manipulator, de sadic, de maniac.
Mie imi plac foarte mult filmele lui. Daca ar avea mai multa incredere in talentul de artist, eu cred ca regizorul asta n-ar forta asa emotiile actorilor cu care lucreaza si emotiile noastre, care privim, dar nici filmele nu i-ar iesi atat de bine, poate ar fi mai cumpatate fara complexul sau de inferioritate si si-ar pierde din nebunia necesara.

| sabin89 explică (pentru Leocerba):

I-ai zugravit bine atat pe actori, cat si pe domnul Lars. Ar mai fi de zis ceva si de ciumeţii aia din church. Ce oameni rigizi, ingusti! I-a prins bine in vizor. Filmul asta va fi multa vreme controversat, ca de altfel si regizorul insusi. Iar actorii ar face bine sa ia contact si cu Hollywood-ul, pentru ca au talent cu caru' (in special Skarsgard). Daca raman acolo in tara lor vor ramane niste anonimi. Intr-adevar, von Trier s-ar putea sa fie un sadic si un maniac, in viata reala. Ai vazut cum zice, ca este timid si ca singurul loc unde are curaj este pe platoul de filmare. Anyway, mie mi-a placut mai mult "A walk to remember".

2 răspunsuri:
| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns:

Esti faoret reusit mie maia palcut