| norberto a întrebat:

Aceasta intrebare este pentru cei ce au vazut filmul donnie darko. eu l-am vazut si nu am inteles nimic din el. va rog explicati-mi si mie carei faza.

Răspuns Câştigător
| Kaleesi a răspuns:

Este foarte interpretabil filmul asta. Exista cateva ipoteze interpretative, dar pana la urma, fiecare il intelege cum vrea. Sincera sa fiu, cred ca nu e suficient ca l-am vazut o data ca sa inteleg ceva...
Uite cateva pareri: 1)Donnie are schizofrenie (halucinatii vizuale, idei si interpretari delirante) si mare parte din tot ce se intampla este vazut prin ochii lui de schizofrenic.
2) Existenta unor universuri paralele, care permit modificari din viitor (prin insight-uri) ale actiunilor din prezent pentru a ajunge la un rezultat diferit.
3) aici mai gasesti discutii despre asta http://www.imdb.com/title/tt0246578/