| kristok a întrebat:

Poate sa imi explice si mie cineva filmul Donnie Darko? Intr-un mod complex?

1 răspuns:
| Elena9328 a răspuns:

Filmul a fost atent realizat, astfel încât să existe mai multe explicații pentru ceea ce se întâmplă. Odată cu lansarea versiunii complete (director's cut), o parte din ambiguitate a dispărut și viziunea adevărată a regizorului devine mai clară. Cheia înțelegerii filmului este cartea scrisă de Roberta Sparrow („Bunica Moarte").
Am să folosesc câteva abrevieri în descriere. Să lămurim de la început: „UI" - universul inițial (cel în care trăim noi), „UP" - universul paralel (cel în care se desfășoară cea mai mare parte din acțiunea filmului) și „FCiT" - Filosofia călătorului în timp, cartea scrisă de Roberta Sparrow.
FCiT afirmă că timpul, în general, este o construcție stabilă (nu și impenetrabilă), însă câteodată (poate este menționat în carte exact, dar nu îmi amintesc; în orice caz, extrem de rar) timpul din a patra dimensiune își schimbă forma originală. Atunci când se întâmplă acest lucru se creează un univers paralel (UP), care este extrem de instabil și va dura doar câteva săptămâni înainte de a se prăbuși în el însuși. Există pericolul ca atunci când UP se prăbușește să provoace o gaură neagră capabilă să distrugă universul inițial (UI), de asemenea.
Acestă modificare, colaps al timpului, este tema filmului. Evenimentele s-au întâmplat la miezul nopții, în data de 2 octombrie. Următoarele 28 de zile se petrec într-un univers paralel. La scurt timp după începerea UP, Frank îl trezește pe Donnie și îl atrage afară din casă. După câteva minute, un motor imens de avion cade prin ruptura în timp în dormitorul lui Donnie.
E important să ne amintim că UP nu a fost creat de motorul avionului sau de faptul că Frank l-a trezit pe Donnie. Acțiunea se petrecea deja în UP când ambele evenimente au avut loc.
Potrivit FCiT, atunci când UP este creat, va apărea spontan un artefact. Acesta reprezintă prima dovadă că UP a fost creat și este întotdeauna făcut din metal. În acest caz, artefactul este motorul avionului.
Nu este dezvăluit niciodată de unde provine artefactul. Cel mai probabil acesta a fost creat pentru ca UP să fie format. UP este o copie exactă a UI. În timpul procesului de copiere a existat o eroare și s-au format două motoare cu reacție. Al doilea motor nu are unde să ajungă din moment ce există deja, așa că va cădea peste casa lui Donnie, unde a început UP.
Artefactul face UP instabil din cauza anomaliei unui obiect duplicat în cadrul său. Pentru ca UP să se destrame fără să creeze o gaură neagră, trebuie să fie încă o dată o copie exactă a UI. Prin eliminarea unuia dintre motoarele de avion duplicate, universul se va echilibra, permițând UP să se prăbușască în siguranță. Singura modalitate de a elimina artefactul este trimiterea lui într-un portal din UI.
Atunci când apare UP este ales un „Receptor Uman", de asemenea. Aparent, această persoană este aleasă întâmplător, iar în cazul de față, Donnie este cel ales. El a fost ales, cel mai probabil, pentru că se afla în epicentrul UP. Misiunea receptorului uman este să ghideze artefactul afară din UP.
De obicei, această persoană este binecuvântată cu unele puteri supranaturale pentru a ajuta la îndeplinirea misiunii. Acestea includ: forță sporită (Donnie o folosește atunci când înfige securea în conducta de apă a școlii și în statuia de bronz), capacitatea de a evoca foc (casa lui Jim Cunningham) sau apă (inundă școala și construiește un portal) și telechinezia (rupe motorul avioului și-l trimite în portal).
La început Donnie nu este conștient de responsabilitățile sale, neștiind nici măcar că se află într-un UP, dar pe parcursul filmului reușește încet, încet să realizeze ce se întâmplă și ce are de făcut.
În mare, asta e ideea filmului.