| deniszro66 a întrebat:

Acesta este blogul meu :http://robotziimosifoca.blogspot.com/ cum pot sa-l promovez? si care vrea sa-mi faca reclama? id dennis.rotariu@yahoo.com

1 răspuns:
| alex_4140 a răspuns:

Inscrierea in directoare

Primul pas pe care il face orice proprietar de site, nu neaparat blog, este sa-si inscrie creatia in cat mai multe directoare. Unele transfera page-rank, altele nu. Este o metoda de promovare zic eu auxiliara deoarece plasandu-ti linkul peste tot, in ceva timp vei avea rezultate mai bine plasate in rezultatele cautarilor pe google. Nu aduce mult trafic dar ajuta enorm pe partea de seo.

Digg/StumbleUpon (Totusi)

Singurul beneficiu de pe urma acestor "servicii" (de care spuneam ca nu zic) este, in cazul in care reusesti sa ai mai multi vizitatori cu un continut de post gen poze funny sau filmulete youtube, de a primi linkuri si a fi mentionat in alte bloguri fapt care ajuta la PR sau in technorati, dupa cum spune si Buddha aici. Ei bine, trebuie torusi sa recunosc ca mai ai o (mica) sansa cu romanii care stau pe aceste situri si te pot vedea

Taguri

O initiativa ce pare sa creasca de la zi la zi, tagurile pot aduce un plus de cititori, pot aduce linkuri, pot consolida legatura blogareasca din bloggeri laughing (hai c-am zis-o: ). Uneori par stupide, alteori poate nu ai timp de ele, cateodata te enerveaza, dar fii sigur ca intotdeauna te ajuta. Ai rabdare si "strange" cateva tag-uri raspunzandu-le la toate odata daca timpul iti este asa de pretios. Porneste o "leapsa" si vezi pe unde ajunge. Porneste o leapsa si lasa regulile la tine pe blog pentru a te pomenii si altii. Uita-te la Dojo pe blog si citeste cate ceva despre tagging aici. Cu siguranta te va ajutawinking.

Concursuri si socializari

Bate-ti capu si incearca sa organizezi un concurs, cum a facut Buddha cu bloggeri.ro, cum a facut Cristian Manafu cu Best Blog Design si cum incearca Bobby cu WeReviewBlogs (btw, bravo, buna initiativa). Incearca macar sa ajuti la organizarea unuia. Socializeaza si iesi la suc, la intalnirile de bloggeri, la petreceri sau la karaoke. Daca porti un tricou funny, daca macar discuti cu ceilalti, te faci remarcat si bagat in seama. Ii faci curiosi sa stie ce scrii, despre ce oare ai putea sa scrii tu…