| RazzyFTW a întrebat:

Am si eu o problema:am pierdut un certificat de deces si nu stiu de unde pot face rost de o copie! Ma poate ajuta cineva?

5 răspunsuri:
| SuperMagicSmile a răspuns:

Deci.ai putea zice ca ai un zombie.un "mort viu" din moment ce oficial e viu dar tehnic e mort?

| Alexsb2006 a răspuns:

Mergi la primaria/ oficiu unde a fost inregistrat decesul, o sa ti se elibereze o copie...dar te va costa.in general pentru actre pierdute cam 100 lei cred.

| FemeiaPisică a răspuns:

Bună,

Daca s-a pierdut sau s-a distrus certificatul de deces se elibereaza un duplicat. Pentru eliberarea unui duplicat sunt necesare urmatoarele acte :
- Cerere
- Buletinul solicitantului
- Timbru fiscal
- Copie a certificatului vechi (daca exista)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te adresezi primariei unde s-a emis fostul certificat de deces, la oficiul de stare civila.
Este insa important sa se prezinte cu un act de identitate doar sotul/sotia ramasa in viata ori unul dintre copii daca situatia o impune.
De asemenea se percepe taxe de la circa 50 roni in sus pentru emiterea altui certificat de deces.

| Negative a răspuns:

De la morga!