| CatalinCln a întrebat:

Am văzut acum ceva ani un film vechi, povestea era despre un condamnat la moarte (nu îmi amintesc din ce cauza) iar un grup de 10-12 judecători trebuiau sa se pună de acord in a-l condamna, dacă unul nu era de acord trebuia sa dezbată in continuare pana se pun toți de acord sau îl achita, tot filmul se petrece intr-o camera la sfârșitul căreia acesta este achitat și nu este acondamnat la moarte. Filmul este genial la cum se desfășoară toată acțiunea și gândirea pentru a întoarce așa situație.
Știe cineva cum se numește? (Menționez încă o data ca este un film vechi 1970-1990, ceva in genu’)
Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca te referi la filmul "12 oameni furiosi" (12 Angry Men) si este vorba de jurati nu de judecatori.
In SUA juriul, format din 12 persoane fizice, se pronunta asupra vinovatiei celui judecat si numai apoi judecatorul pronunta o hotarare.

| CatalinCln explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult, genial filmul