| anonim_4396 a întrebat:

Ati vazut filmul Harry Potter si talismanele mortii partea 1? Daca da, cum vi s-a parut?

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Pe scurt, feeling Socialist-realist. La revedere Hogwarts!

Mai pe larg...tot filmul e axat pe relatiile dintre personaje, pe evolutia acestora. Ce a zis nenea ala de mai sus, ca e slabut, ca sunt efecte speciale slabe, habar n-are sa aprecieze. Filmul are sanse foarte mari sa castige, nu doar sa fie nominalizat la Oscar pentru partea tehnica, dar depinde si de Tron:Legacy ce se va lansa la sf. lui decembrie. Jocul actoricesc al trio-ului e imbunatatit considerabil. Actorul Bill Nighy(sau Davy Jones in Piratii din Caraibe) care-l joaca pe Rufus Scrimgeour e una dintre cele mai bune achizitii ale filmului. Dar si Rhys Ifans in rolul lui Xenophilius Lovegood e destul de bun! Atmosfera e foarte intunecata in prea multe momente ale filmului, dar seamana foarte mult cu cea din carte, ceea ce fanii isi doreau! Culorile au in general o tenta de gri. Din pacate filmul e muma pentru fanii cartilor, dar ciuma pentru cei care n-au prea avut contact cu filmele inainte sau n-au inteles mare lucru.
Coloana sonora a lui Alexandre Desplat aduce filmul la un nou nivel. E placut sa vezi ce intorsatura muzicala sufera seria de la film la film, de cand n-a mai putut legendarul John Williams sa compuna muzica de la al 4-lea film. Cu siguranta si la acest capitol, muzica/coloana sonora/soundtrack merita macar sa fie pe scurta lista de nominalizari Oscar, desi execeptand cateva soundtrack-uri frumoase din niste animatii de anul asta, acest film are pana acum cel mai bun soundtrack!
Filmul a fost filmat mai frumos ca niciodata, peisajele acelea... diversele locatii pe unde se ascunde(face camping) trio-ul de Recuperatori si Devoratori...
Acea animatie de vreo 5 minute ce reprezinta Povestea Celor Trei Frati e din nou un mare plus al filmului ce-l duce si mai aproape de inca un premiu Oscar. Iar David Yates a invatat regie de calitate cu aceste filme! In fine, vom vedea la sf. lui februarie 2011. Ar fi trist si jenant pentru Academie ca si acest film sa plece fara vreun premiu castigat.
Cu siguranta filmul e unul dintre cele mai bune de anul asta, dar acum nu se mai poate numi unul definitoriu. Probabil Inception si Tron vor fi filmele anului.
Partea 2 se va termina cu un Big-Bang, cu siguranta!

2 răspunsuri:
| Blanketation a răspuns:

A fost destul de tare. Adica acum citesc volumul 4 dar am o colega in clasa care le-a citit pe toate... big grin

| xOchItl a răspuns:

Slabut filmul. Efecte speciale deloc deosebite, am avut mereu impresia ca nu stiau cum sa mai traga de film ca sa fie loc si pentru partea2. Dar poate daca eram fan mi se parea mai misto big grin