| anonim_4396 a întrebat:

Aveți un erou preferat dintr-un film, serial, carte sau din altă sursă?
Al meu e "Crinul de Argint" (El Lirio de Plata) din telenovela "Mi Gorda Bella".

https://youtu.be/tGgEndDyDL0

"Crinul de Argint" lua de la bogați și da la săraci, îi demasca pe corupți și făcea dreptate oamenilor neajutorați. ❤

Răspuns Câştigător
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Avand in vedere prin cate a trecut micuta Chiyo din romanul Memoriile unei Gheise scris de Arthur Golden care s-a vandut in peste 6 milioane de exemplare si dupa care s-a realizat si o productie cinematografica fiind foarte apreciata si de critici, pentru mine Chiyo este cea mai mare eroina.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-am.
Eroii reali sunt angajatii MAI, MApN si Ministerului Sanatatii.

| sabin89 a răspuns:

Eroul principal din cartea "Napoleon" de Tarle. happy

| LordCristobal a răspuns:

Aragorn din Stăpânul Inelelor.

| Eireann a răspuns:

Din carti imi vine in minte Oscar Wao din "The Brief Wondrous Life of Oscar Wao".
Azar Nafisi de care am aflat din volumul ei de memorii "Citind Lolita in Teheran" in care povesteste viata ei in Iran ca profesoara de literatura la Universitatea Allameh Tabataba.

| 1997onur a răspuns:

Nu nu am niciun erou preferat sau orice altceva dintr-un film.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dragnea! El e opusul Crinul de Argint: el ia de la săraci și dă la bogați (în special lui însuși și acoliților lui), susține corupția și îi ajută pe oamenii ajutorați. rolling on the floor
Serios vorbind, ar fi greu să aleg unul. Probabil d'Artagnan sau Phileas Fogg.