| LolitaLo a întrebat:

Cine imi poate explica mai bine sfarsitul filmului Shutter Island, deaoare am vazut filmul si am citit si cartea si nu am prea inteles ce se petrece la sfarsit. Adica, pana la urma Teddy crede ca ii Andrew si se duc doctorii aia sa ii faca operatia aia sau tot incearca sa plece de pe insula? thinking Multumesc :*

2 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

"This place makes me wonder(.)Wich would be worse to live as a monster or to die as a good man." - Teddy prefera sa traiasca in realitatea sa cu toate ca stie ca este una falsa inchipuita de el. S-a vindecat si-a dat seama ca nu a fost real acel scenariu insa realitatea este dureroasa de aceea prefera scenariul in care nu el este cel rau.

| razvitzi a răspuns:

Teddy nu s-a vindecat... din pacate! happy