| George56 a întrebat:

Cine imi poate recomanda niste anime-uri gen Attack on Titan, FullMetal ALchimist sau Tokyo Ghoul? Ceva care sa contina mult sange si moarte

Răspuns Câştigător
| Rosalynne a răspuns:

Salut~
1. Another
Episoade: 12
Etichete: horror, mister, school, supernatural, thriller
In 1972, o eleva de la scoala Yomiyama North din clasa 3-3 pe nume Misaki a murit in timpul anului scolar. Inca de atunci, orasul Yomiyama este inconjurat de o atmosfera infricosatoare care ascunde multe secrete.
Douazeci si sase de ani mai tarziu, Kouichi Sakakibara se transfera in clasa 3-3 de la scoala Yomiyama North si descopera ca elevii sunt foarte ciudati. De asemenea, se simte atras de o eleva care poarta un plasture pe ochiul stang pe nume Misaki Mei; totusi, restul elevilor si chiar profesorii par sa o trateze de parca nu ar exista. Neascultand de avertismentele elevilor, si chiar ale lui Mei, Kouichi, nu numai ca incepe sa se apropie de ea, dar afla si despre fenomenele care terorizeaza clasa 3-3.
Insa pentru a descoperi misterul din Yomiyama trebuie sa plateasca un pret.
Another spune povestea lui Kouichi, Mei si a colegilor lor cum sunt astrasi in enigma ce inconjoara o serie de evenimente tragice si inevitabile.
2. Blood-C
Episoade: 12
Etichete: actiune, horror, school, supernatural
Eleva linistita ziua, vanatoare de monstri noaptea; Saya Kisaragi traieste o viata dubla. Echipata cu sabia ceremoniala data de tatal ei pentru sarcini sacre, ea infrange orice monstru care indrazneste sa ii faca rau satului ei.
Insa, realitatea Sayei(?) este pusa la incercare cand monstrii incep sa vorbeasca de un "pact incalcat" - un lucru despre care ea nu stie nimic. Atunci, din senin, apare un caine care o intreaba cui i-a promis sa protejeze satul si ce se va intampla daca incalca promisiunea. Torturata de viziuni inexplicabile si vazand cum lumea ei se destrama putin cate putin, o urmarim pe Saya cum incearca sa afle adevarul despre satul ei, un loc unde nimic nu e ceea ce pare a fi.
3. 91 Days
Episoade: 12
Etichete: actiune, istoric, drama
Ca un copil ce traieste in orasul Lawless, Angelo Lagusa a fost martorul unei tragedii: parintii lui si fratele lui mai mic au fost ucisi fara mila de familia Vanetti. Vazandu-se singur pe lume, el isi lasa numele si orasul natal in urma, adoptand acum identitatea lui Avilio Bruno.
Sapte ani mai tarziu, Avilio primeste in sfarsit sansa de a se razbuna cand primeste o scrisoare cerandu-i sa se intoarca in Lawless. Amabil, el se intalneste cu fiul lui Vanetti, Nero, si urmareste sa se imprieteneasca cu el folosind abilitatile pe care le-a exersat ani la rand.
Stabilita in era Prohibitiei, 91 Days spune povestea intunecata si patata de sange a lui Avilio cum ia viata fiecarui om implicat in uciderea familei lui.
4. Deadman Wonderland
Episoade: 12
Etichete: actiune, horror, SF
Parea a fi o zi normala pentru Ganta Igarashi si colegii lui - se pregateau sa mearga intr-o excursie la un anumit parc de distractii numit Deadman Wonderland, unde prizonierii executa giumbuslucuri periuloase pentru a amuza spectatorii. Totusi, viata lui Ganta este intoarsa cu susul in jos cand intreaga lui clasa este masacrata de un barbat misterios imbracat in rosu. Gasit suspect si condamnat la moarte, Ganta este trimis la inchisoarea pe care trebuia sa o viziteze.
Insa cosmarul lui Ganta abia incepe.
Tanarul protagonist este aruncat intr-o lume plina de sadism si putere, fortat sa-si ispaseasca pedeapsa cu un fel de zgarda la gat care poate fi slabita doar de castigurile prizonierilor la jocuri. Ganta trebuie sa-si parieze viata pentru a supravietui in acest loc nemilos unde nu este intotdeauna usor sa diferentiezi prieten de dusman, toate in timp ce incearca sa gaseasca misteriosul "Om Rosu" si sa-si curete numele in Deadman Wonderland.

Uite si lista mea: https://myanimelist.net/profile/Cora-kyun
Imi cer scuze daca am greseli gramaticale sau daca ceva nu are sens!
Sper ca te-am ajutat~

| George56 explică (pentru Rosalynne):

Multumesc frumos ca ti-ai rezervat atata timp sa-mi faci toate descriirile

| Rosalynne a răspuns (pentru George56):

Cu placere, insa eu doar am cautat anime-uri in lista mea si am tradus din engleza in romana, pentru ca mi-e lene sa stau sa fac eu insami o descriere (plus ca sunt praf la asta ( ╥ω╥ ) )

4 răspunsuri:
| D3I3 a răspuns:

Another

Plus faptul că conține mult paranormal.

| techGuy a răspuns:

Nu mai bine iti dau un top cu cele mai bune anime-uri care poate le-ai ratat din greseala? http://bit.ly/2qswJ3e