| MHems a întrebat:

Cine va deveni sultana-mamă din Serialul Suleyman Magnificul? Cumva Hurrem? Ofer fundă pentru cel mai bun răspuns. Şi pentru cei care vor să urmărească episoadele din acest serial intraţi aici: http://www.youtube.com/user/TurkWebTV?feature=watch.

Răspuns Câştigător
| AnduuSweetyCandy a răspuns:

Dupa ce moare Sultana-mama, Hurrem o sa vina in locul ei, dar nu va fi Sultana-mama. Pentru ca Hurrem a fost mama a 5 copii si sotia legitima a lui Suleyman, a primit titlul de " Haseki Hurrem Sultan ". Cea care avea titlul de " Haseki " era a 2 a cea mai puternica femeie, dupa Sultana-mama.

Hurrem nu a devenit Sultana-mama pentru ca ea murise inainte de a conduce Selim, Imperiul Otoman ( ca sa fie Sultana-mama, trebuia sa fie in viata in momentul in care Selim a devenit sultanul Imp Otoman - scuze pe repetitie - )

Hurrem a murit in 1558 si Selim a condus incepand cu anul 1566.

Urmatoarea Sultana-mama, a fost Nurbanu Sultan, sotia lui Selim ( fiul lui Hurrem - dar asta dupa moartea ei -). Asta cu Nurbanu am citit pe net, nu apare inca in serial.

| MHems explică (pentru AnduuSweetyCandy):

Cine moare primul, Suleyman sau Hurrem?

| AnduuSweetyCandy a răspuns (pentru MHems):

Hurrem moare prima, in 1558 si Suleyman in 1966.

| DaryaMarya a răspuns (pentru AnduuSweetyCandy):

WTF? Cat traieste ala? 500 de ani!? laughing)))
Cred ca voiai sa scrii 1566.

5 răspunsuri:
| TinyPearl a răspuns:

Sultana mama nu poate fi decat mama lui Suleyman. Poate ai vrut sa zici cine o sa conduca haremul dupa ce sultana mama moare. Din cate am vazut o pune pe Mahidevran in fruntea haremului, dupa care ea face o mare prostie despre care afla sultanul, iar apoi o pune pe Hurrem la conducerea haremului happy

| DaryaMarya a răspuns:

Da, Hurrem va deveni sultana-mama a lui Selim ..Deci, dintre toti fii ei, cel care va deveni sultan dupa moartea lui Suleyman, este Selim.