| Stefanya22 a întrebat:

Este cineva fan seriale chinezesti istorice si fantasy (wuxia, xianxia)? Intreb in calitate de traducatoare a astfel de seriale pe viki.com. Chiar sunt curioasa daca este cineva fan sau ce parere aveti de aceste seriale. Dar cele coreene?
Bine, stiu ca exista fani pentru ca sunt intr-un grup de Facebook legat de asta, dar vreau sa stiu si parerea altora.

Răspuns Câştigător
| MingDynasty a răspuns:

OK nu sunt fan coreea dar china sunt
Deci primul film chinezesc pe care l-am vazut e Ice Fantasty l-am vazut pe viki dar acum vad de fapt ca de luni bune in regiunea mea nu merge deci daca merge in regiunea ta ar trebui să-l adaugi pe lista ta de urmărire.
Serialele Wu xia imi plac si am urmărit primele 3 părti din seria The Lost Tomb dar singurul fapt care nu imi place la ele e faptul ca se termină in suspans si părtile următoare nu au legatură intre ele deci eu personal nu pot intelege povestea dar tot le vizionez.
The Legends e un serial foarte bun daca inca nu l-ai vizionat de asemenea si acesta este fantsty adica nimic nu e real dar chiar e un serial drăgut si amuzant.

| Stefanya22 explică (pentru MingDynasty):

Ti-am acceptat cererea, dar nu cred ca vom putea comunica prin mesaje pe aici. Imi spune ca sunt membru junior si nu-ti pot trimite mesaje. happy Oricum, nu prea intru eu des pe TPU. Asa ca imi poti scrie pe contul meu de pe viki la mesaje (id-ul meu este zhany23) pentru orice legat de serialele chinezesti. Eu urmaresc doar istorice/fantasy, nu moderne, iar pana acum am vazut 58 complete.

| MingDynasty a răspuns (pentru Stefanya22):

Sigur acum intru pe viki să te urmaresc, in legărtură cu serialele chinezesti eu incerc de toate felurile.

| MingDynasty a răspuns (pentru MingDynasty):

Imi poti spune vreun film pe care l-ai urmrit si la care ai dat o recenzie in romana sau oricum si cate stele pentru ca daca nu e foarte greu

| Stefanya22 explică (pentru MingDynasty):

La filme nu ma uit, doar la seriale. Si nici nu am obiceiul sau dau recenzii, idiferent ca mi-au placut sau nu. Dar am dat la cateva seriale care mi-au placut maxim. Adica doar am selectat 5 stelute, nu am scris nimic. Story of Yanxi Palace e unul dintre ele.
In caz ca vrei sa ma gasesti dupa recenzii si nu poti, mai e o solutie. Intra pe unul din serialele pe care le moderez (Legend of Fei de exemplu) si cauta la echipa moderatorul roman. happy

| MingDynasty a răspuns (pentru Stefanya22):

Ok

9 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Fan nu sunt. Dar as urmari ceva legat de istorie.

| Stefanya22 explică (pentru Vântulalb):

Sunt multe legate de istorie. Bine, ca in orice serial mai sunt modificari fata de realitate. Iti recomand Legend of Hao Lan (62 episoade), Ruyi's Royal Love in the Palace (87 episoade), Story of Yanxi Palace (70 episoade), Secret of Three Kingdoms (54ep), Song of Phoenix (78ep), Princess Agents (58ep), Legend of the Phoenix(41ep), Legend of Yun Xi(48ep), General and I(62ep).

Mie astea mi-au placut cel mai mult. Ca asa ar mai fi. Daca vrei si ceva fantasy (tot in stil istoric, actiune petrecuta in trecut, personaje imbracate in haine specifice epocii, dar cu puteri supranaturale) sa imi spui.
Au destul de multe episoade, dar sunt in jur de 45 de minute.

| Vântulalb a răspuns (pentru Stefanya22):

Multumesc. Sa le termin pe astea. Sunt destul de multe. happy

| ionutzcosmi a răspuns:

Eu una le ador din categoria cdrama cele istorice cred ca cel mai mult si kdrama clasice