| Andraanna a întrebat:

Buna!
Îmi cer scuze pentru romană mea, nu este limba mea maternă!

Acum cam vreo 10-15 ani am fost in țara voastră și am văzut un film, cred ca era românesc, ce nu-l pot uita. Cred ca era ceva vechi și nu-mi mai aduc aminte de mult, dar îl caut de ani și nu știu cum sa-l caut pe google. Am dat peste aceasta pagina și sper ca puteți ajuta.

Filmul se juca in zilele de comunism. Cred ca avea patru personaje principale, doi bărbați și doua femei. Cel puțin doi din ei erau tineri. Îmi aduc aminte de o scena unde unul din ei a forțat o femeie sa-l căsătorească, i-a luat (sau furat, ca erau săraci?) un inel si s-au dus la biserica unde popa și-a dat seama ca ceva nu e in ordine dar nu a spus nimic. La sfârșit ea parca s-a îndrăgostit de el.
Ultima scena de la film era cum cele doua cupluri voiau sa părăsească orașul sau țara. Pentru asta erau într-un camion plin de cadavre si s-au dat morti. Când mașina s-a oprit, ei au putut sa fuge. Dar pana la urma s-a dezvăluit ca asta era in imaginația la unul dintre ei și ceilalți chiar erau mort in camion? Sfârșitul filmului e cum toate cadavrele și supraviețuitorul au fost băgati într-un cuptor mare sa arda și se auzeau cum țipa.

Filmul este gen drama.

Mulțumesc pentru ajutor!

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Simplu: care e filmul?

| sierra1 a răspuns:

"am fost in țara voastră și am văzut un film"

foarte drăguț din partea ta să ne scrii din țara ta (care-o fi aia). Dar totuși, care-i intrebarea?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

15 (2005)

https://www.cinemagia.ro/filme/15-10588/
Ai aici și o descriere detaliată a filmului:
http://ro.wikipedia.org/wiki/%E2%80%9E15%E2%80%9D_(film)

| Mirel4412 a răspuns:

Am vazut filmul mai demult, dar nu stiu cum se numeste sad

| Mopmop a răspuns (pentru Mirel4412):

Iti aduci aminte numele unui actor? Poate gasim dupa actori numele.