| rexiomaria a întrebat:

Buna, nu stiu daca am ales categoria corecta dar e cea mai apropiata care am gasit-o.
Din primavara am observat ca reclamele de la canale romanesti(axn, protv, antena) care promoveaza alimente(cum ar fi ingheta, iaurt, ou kinder, salam) copii din reclama niciodata nu mananca acele alimente, dar adulti da. De exemplu intr-o reclama cu o familie tatal mananca salam, iar copii au farfuri complet goale in fata lor in timp se le uita la televizor in care arata tot salamul ala. Iar in alta este un barbat care mananca un ou kinder in timp ce copilul se joaca cu mica jucrarie care o da din oul ala.
Este cumva vreo lege care spune ca copii nu au voie sa promoveze alimente la televizor in mod direct? Sau inceraca sa normalizeze ca si adulti pot manca dulcuri, si celelalte reclame le-au luat exemplul?

3 răspunsuri:
| gabriel2004o a răspuns:

Https://youtu.be/_HouxHKXNv0?si=zv2X7TtGoUcO8Yb6

Uite o reclamă unde copiii mănâncă

| rexiomaria explică (pentru gabriel2004o):

Reclama e veche de 3 ani pe Youtube, si mult mai veche la televizor. Ma refer in ultima vreme, cam din primavara. Si nu la canele de copii.

| Visereale a răspuns:

Wowowowowowow
Hold my beer. Băăăă...
Nu sunt sarcastic. Ești wow. Asta da spirit de observație. Eu am observat că adulți mănâncă dulciuri dar credeam că doar vor să promoveze să mănânce și ei. Dar observat că copii nu mănâncă, wow. Thks. pentru. observație. Keep în touch