| Stella17 a întrebat:

Buna,pentru fani din serialul naruto, care este diferenta dintre kage si hokage?

Răspuns Câştigător
| SalvatoreLeon a răspuns:

Kage - sunt conducătorii satelor shinobi. Kage, înseamnă lit. 'Umbră'. Fiecare dintre satele acunse ale celor Cinci Mari Națiuni Shinobi au câte un astfel de Ninja. Ei se numesc: Hokage (Umbra Focului; se află în Satul Ascuns între Frunze), Kazekage (Umbra Vantului; se află în Satul Ascuns în Nisip), Mizukage (Umbra Apei; se află în Satul Ascuns în Ceață), Raikage (Umbra Fulgerului; se află în Satul Ascuns în Nori), Tsuchikage (Umbra Pământului; se află în Satul Ascuns între Stânci). De asemenea, există și Hoshikage (Umbra Urșilor; se află în Satul Ascuns sub Stele), și Otokage (Umbra Sunetului; se află în Satul Ascuns în Sunet) însă nu sunt recunoscuți oficial de conducătorii celor Cinci Mari Națiuni Shinobi.

2 răspunsuri:
| PattyC a răspuns:

Kage sunt conducatorii satelor.Hokage-Umbra focului din satul ascuns intre frunze, Raigake-Umbra Fulgerului din satul ascuns intre Nori, Kazekage-Umbra Vantului din satul ascuns in Nisip, Tsuchikage-Umbra Pamantului din satul ascuns intre stanci, Mizukage-Umbra Apei din satul asnuns in ceata asta este diferenta nu ai observat ca la toti se termina cu kage sper ca ti-am fost de ajutor

| 克里斯提 a răspuns:

Pai kage este forma de conducere.Hokage inseamna Conducatorul Frunzei.Adica kage = conducator si Ho=Frunza sau ceva de genul. Sper ca intelegi laughing