| Blayan18 a întrebat:

as dori si eu ceva filme sau seriale cu evadari din inchisoare, ceva in genul filmului the defiant ones cu prizonieri care fug eventual legati sau se chinuie dupa ce evadeaza, dar sa fie dupa anii 1990 cel putin nu vreau prea vechi.Am vzt prison break si putin din Oz, dau funda!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The way back, The green mile, Binecuvantata fii inchisoare, As Far as My Feet Will Carry Me,
The birdman of alcatraz, Contele de monte cristo, The rock si mai cauta un documentar despre Evadare din lagarul 14. In rest poti cauta filme despre holocaust si din perioada comunista. Nu in toate filmele pe care ti le-am recomandat se evadeaza dar sunt filme profunde si cu un impact puternic.

| GirlOnline81 a răspuns:

Law abiding citizen
Seria Undisputed
The great escape (vechi, dar foarte bun)
The shawshank redemption
Papillon ( desi ecranizarea nu este atat de reusita, iti recomand sa citesti aceasta carte superba.)

| Andreivladcarnatu22 a răspuns:

The shawshank redemption - Foarte bun! Merita vazut clar. Desi e mai vechi chiar merita.