| andreicena2 a întrebat:

Bună, TPU.

Presupun că ați vizionat filmul,,Rookie Blue". Sau cel puțin încă îl mai vizionați. Rookie Blue Ofițeri Începători.

Spuneți-mi cum se numește acea,, Ramură" cu care se ocupă aceștia. Spuneți-mi acea 'Ramură' pe care sunt și polițiștii români.

Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

15 Division (Divizia 15 de poliție)

| andreicena2 explică (pentru faramatania):

M-am informat de pe Google, în schimb nu am găsit. Nu cumva se numește în România O.S.P. (Ordine și Siguranță Publică). Cei de la OSP patrulează, răspund la cazuri, exact ca și cei din Rookie Blue.

| faramatania a răspuns (pentru andreicena2):

Eu ți-am răspuns pentru serial cum se numește acea "ramură" la care erau recruți acei tineri polițiști. Dacă aceasta este reală acolo (serialul fiind canadian) și care ar fi corespondentul ei pe aici, asta nu știu. Poți pune o altă întrebare pe acest subiect, dar clar, nu la categoria filme & seriale.

| andreicena2 explică (pentru faramatania):

Am înțeles.

| andreicena2 explică:

Nu cumva se numește OSP (Ordine și Siguranță Publică) la noi în România? Deoarece m-am informat de pe Google, în schimb nu am găsit nici o divizie 15 la Poliția Română. Cred că e OSP la noi în România, deoarece patrulează, răspund la cazuri și savârșesc multe acțiuni similare precum cei din Rookie Blue, și nu numai, filmul este luat din viața reală. În America mulți ofițeri săvârșesc acțiuni similare.