| Elyxx a întrebat:

Am nevoie urgent de povestirea filmului Twilight -Amurg. va roogpuppy dog eyes

fundita :*!

Răspuns Câştigător
| koko a răspuns:

Isabella „Bella" Swan se muta din seninul Phoenix, Arizona în înnoratul Forks, Washington ca sa locuiasca cu tatal ei, Charlie. Ea se decide asupra acestui fapt pentru ca mama sa, Renée, sa poata calatori cu sotul ei, Phil Dwyer, care joaca într-o liga minora de baseball. Nefiind niciodata o eleva prea populara, ea este surprinsa sa constate atentia de care se bucura la noua scoala si felul în care baietii intra în competitie pentru ea.

Izbuteste sa se împrieteneasca chiar din prima zi cu un grup de studenti, însa atentia ei este atrasa de copiii adoptivi ai doctorului Cullen, cinci adolescenti stranii care formeaza micul lor grup în care aparent nimeni nu are acces.

La ora de biologie, ea se aseaza lânga Edward Cullen, iar el pare de-a dreptul dezgustat de ea, încercând dupa ora chiar sa-si schimbe cursurile pentru a o evita, lucru care o azvârle pe fata într-o confuzie totala. Confuzia ei sporeste atunci când Edward nu mai apare la scoala, si se transforma într-o uluire totala în momentul în care el se întoarce, cu o atitudine total schimbata fata de ea.

În momentul în care Edward îi salveaza viata, oprind un camion care era cât pe ce sa o striveasca, Bella realizeaza ca ceva este în neregula cu colegul ei. Dupa ce îl pacaleste pe un prieten de familie, Jacob Black din tribul Quileute, facându-l sa îi relateze o legenda locala, Bella ajunge la concluzia ca Edward si familia sa sunt vampiri, dar nici acest lucru nu poate stopa atractia irezistibila pe care o simte fata de el. Ulterior, ea afla chiar de la Edward ca cei din familia Cullen au decis cu mult timp în urma sa se abtina de la sângele uman, apelând în schimb la sângele animalelor pentru a se hrani.

Nici lui Edward nu îi este indiferenta Bella, însa el e constient de pericolul permanent la care o expune de fiecare data când se vad - pentru el, mireasma ei este de o suta de ori mai puternica decât a oricarui alt om, si este nevoit sa faca uz de toata puterea lui de stapânire pentru a nu-i face rau. Cu timpul însa, Edward necesita din ce în ce mai putin efort pentru a se stapâni si relatia lor devine mai trainica.

Aparitia unui alt grup de vampiri azvârle însa totul în aer. James, liderul lor, surprins de protectia pe care familia Cullen o acorda Bellei, considera uciderea ei drept o provocare, si, prin urmare, începe sa o vâneze.

Bella este nevoita sa fuga din Forks împreuna cu Jasper si Alice, doi dintre fratii adoptivi ai lui Edward, si sa se ascunda într-un hotel din Phoenix. Acolo, ea primeste un telefon de la James în care acesta îi spune ca o tine captiva pe mama ei, si îi cere sa se predea daca doreste ca aceasta sa traiasca. Bella soseste singura la studioul de dans unde se afla James, doar pentru a descoperi ca mama ei nici nu fusese luata prizoniera, si ca totul fusese o înselaciune.

James încearca sa o ucida pe Bella, însa Edward, împreuna cu restul familiei, o salveaza. Odata ce realizeaza ca James a muscat-o de mâna pe Bella, Edward suge veninul din trupul ei înainte ca acesta sa se raspândeasca si sa o transforme într-un vampir. Reîntorsi în Forks, Bella si Edward participa la balul de absolvire al liceului, unde fata îsi exprima dorinta de a deveni vampir, dorinta pe care iubitul ei refuza sa i-o îndeplineasca.

3 răspunsuri:
| Vampă a răspuns:

Amurg (engleză: Twilight) este un film romantic despre vampiri american apărut în anul 2008 bazat pe romanul lui Stephenie Meyer care poartă acelaşi nume de Amurg.
În rolul principal sunt Bella Swan (Kristen Stewart), o fată de 17 ani şi Edward Cullen (Robert Pattinson), prietenul acesteia care de fapt este un vampir de 108 ani.
Premiera filmului a avut loc pe 21 noiembrie 2008, şi a încasat peste 392 de milioane dollari in toată lumea. A fost lansat pe DVD pe 21 martie, 2009 şi a devenit cel mai cumpărat DVD al anului.
După aceasta cu acelaşi succes in 2009 au fost filmate următoarele două filme dupa romanele cu acelaşi nume Luna Nouă şi Eclipsa.

Despre film :
O fată de 17 ani Isabella Swan(poreclită "Bella") se mută in Forks, un mic oraş din Washington, pentru a trăi cu tatăl său Charlie, dupa ce mama ei se recăsătoreşte cu un jucător de baseball Phil Dwyer. Ea se împrieteneşte repede cu mulţi dintre studenţii noii sale şcoli, dar are un anume interes pentru copii doctorului Cullen, in deosebi pentru Edward Cullen. La lecţia de biologie în prima sa zi de şcoală stă intr-o banca cu misteriosul Edward, care nu pare a fi pre încîntat de aceasta, după parerea Bellei. Însa cu timpul acesta incepe să vorbească cu ea.Peste cîteva zile Bella aproape să fie zdrobită in curtea şcolii de o maşină condusă de unul dintre colegii de clasă Tyler Crowley, dar este salvată momentan de Edward care se apropie de ea cu o viteză uimitoare şi opri cu mîna maşina, fără pagube pentru dînsul sau Bella.Desigur Bella a dorit să afle cum a făcut asta însă acesta ăi explica că este din cauza adrenalinei şi începe să o evite.
După ceva cercetări Bella află că Edward este de fapt un vampir, deşi se hrăneşte doar cu sînge de animale.Cu timpul, ei se îndrăgostesc şi Edward îi face Bellei cunoştinţă cu familia sa:Carlisle, Esme, Alice, Jasper, Rosalie şi Emmett.
După ceva timp Bella se duce cu familia Cullen să joace baseball şi se întîlnesc cu nişte vampiri nomazi:James, Victoria şi Laurent, care propun să joace cu toţii, însă cînd James îşi dă seama ca Bella e om şi vede cum Cullenii o apără, decise să o omoare pentru distracţie.Cullenii îşi riscă vieţile pentru a o proteja, însă James o ademeneşte intr-un studio cu oglinzi spunîndui că o ţine ostatică pe mama ei.Acolo încearcă să o omoare îi o muşca de mînă, dar Cullenii ajung taman la timp şi îl nimicesc, iar Edward îi suge veninul din Bella, după care o duc la spital.
După ce ea îşi revenise, Edward o duse acasă şi peste cîteva zile are loc balul de la şcoala unde Bella îi spune lui Edward că ar dori să devină vampir, însă acesta refuză să o facă vampir
Filmul se sfîrşeşte cu Victoria privindu-i dintr-un copac.

| luminush694 a răspuns:

Семнадцатилетняя девушка Бэлла переезжает к отцу в небольшой городок Форкс. Она влюбляется в загадочного одноклассника, который, как оказалось, происходит из семьи вампиров, отказавшихся от нападений на людей. Влюбиться в вампира. Это страшно? Это романтично, это прекрасно и мучительно, но это не может кончиться добром, особенно в вечном противостоянии вампирских кланов, где малейшее отличие от окружающих уже превращает вас в врага.
! funda!