| Lostlyric a întrebat:

Care e, dupa parerea voastra umila, filmul anului 2017 (data de lansare oficiala), ce a fost subestimat ca poveste/valoare? Raspunsul castigator va fi foarte subiectiv (se intelege) si scuze anticipate.

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

2017 a fost un an slab, din punct de vedere al productiilor cinematografice. Sau mai curand, plin de dezamagiri. Aveam asteptari mari de la cateva filme, dar in ciuda prezentei pe generic a unor nume mari, fie ei actori, regizori sau scenaristi, pe mine unul m-au dezamagit. Daca ar fi sa fac aleg cateva, as zice:
- Molly's Game (si Jessica Chastain si Idris Elba sunt actori care "pot", dar regizorul nu a stiut sau nu a putut sa-i puna in valoare. Amandoi au avut interpretari "plate", fara nuante, desi scenariul le permitea mult mai mult.)
- The Dark Tower (daca as fi Stephen King, i-as da in judecata pe producatori, pe regizor, pe scenaristi si, in general, pe toti cei implicati in realizarea filmului.)
- Tulip Fever (pacat de interpretarea lui Christoph Waltz, care a fost ca de obicei, impecabil. Dar Alicia Vikander a fost departe de ideea de "castigator de Oscar". Iar Dane DeHaan a fost o gluma proasta.)

Nu intru in polemici legate de Logan, Star Wars: The Last Jedi, Blade Runner 2049, Wonder Woman etc. Si-au facut treaba, au scos saci de bani, toata lumea multumita. Dar peste 20 de ani, nimeni n-o sa-si aminteasca de ele!

Au fost si cateva filme, care meritau un pic mai multa atentie, dar din nefericire, nu toate au abordat subiecte "in trend" sau "politically correct":
- The Zookeeper's Wife (de data asta Jessica Chastain "a fost acolo"! Si incepe sa-mi placa Daniel Bruhl, din ce in ce mai mult.)
- Wind River (Jeremy Renner este unul dintre cei mai buni actori ai generatiei sale si a aratat-o! Surpriza din filmul asta a fost Elizabeth Olsen, nu ma asteptam ca "Scarlett Witch" sa dea atata profunzime rolului.)
- The Mountain Between Us (o poveste simpla, previzibila in cele mai mici detalii, dar am vazut filmul de trei ori, numai de dragul de a vedea doi mari actori facandu-si meseria.)

27 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

As zica ca The Post. Mi s-a parut ciudat ca nu a fost nominalizat la categoria Cel mai bun film. Asta, in timp ce Lady Bird mi se pare slabut (ca sa folosesc un eufemism).
Dar aceasta parere e NUMAI a mea, deci ultra-mega-subiectiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

E nominalizat The Post, la Cel mai bun actor nu are nominalizări.

| Lostlyric explică (pentru anonim_4396):

Si sa mai spuna cineva ca femeile nu sunt apreciate in cinematografie. Mai degraba i-as fi inmanat o nominalizare lui Tom Hanks. Dar deh, suntem niste critici care ne respectam. Meryl va face mereu show cu aparitiile ei la decernari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Ultimul film bun care a luat Oscar este The Departed. De atunci..pe mine m-au cam lăsat rece.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Și că veni vorba de femei, Lady Bird e unul dintre cele mai proaste filme pe care le-am văzut vreodată, nu știu ce caută nici ăsta aici.

| Lostlyric explică (pentru anonim_4396):

Cam aceeasi parere am avut-o despre La La Land. Clar a fost ceva ce mi-a scapat pe alocuri. M-a plictisit de la inceput pana la sfarsit. Ore pierdute din viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Legat de nominalizări, e ciudat cum Al Pacino, De Niro, Tom Hanks au fost uitați în ultimii 25 de ani.
La anul se anunță un film bun în regia lui Scorsese( care după mine e cel mai mare regizor de la Elia Kazan și John Ford încoace) cu De Niro, Pacino și Joe Pesci în distribuție: The Irishman.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Are NUMAI la cea mai buna actrita: Meryl Streep. Parca nu l-am vazut pe lista de la Cel mai bun film.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Este. Ai dreptate!

| JackR a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ca si cand ar mai conta. Dupa parerea mea, jocurile sunt deja facute: "The Shape of Water" castiga 3-5 categorii majore (cel mai bun film, cel mai bun regizor, cel mai bun scenariu original si unul pentru interpretare feminina, poate chiar amandoua), Gary Olman (in sfarsit!) castiga pentru rol principal masculin, Sam Rockwell pentru rol secundar masculin si la scenariu adaptat este lupta stransa intre "Call Me by Your Name" si "Mudbound". restul nu prea conteaza. Cred ca Meryl Streep ramane doar cu a 21-a nominalizare. Dar mai are timp sa castige inca 2-3 in urmatorii ani! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru JackR):

Nu fi așa sigur nici în privința lui Oldman. Am văzut toți cum se dau Oscarurile în ultimul timp, nu neapărat pe valoarea filmelor, Day-Lewis și-a anunțat retragerea, un Oscar acum ar însemna un record care nu cred că va fi bătut vreodata, deși nu l-ar merita. happy

| Lostlyric explică (pentru anonim_4396):

Phantom Thread nu a scos nici macar din Daniel un actor care a jucat bine. Parerea mea. Hic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Și totuși e un film mult mai bun decât Shape Of Water sau Three Billboards. laughing Mie Daniel mi-a plăcut doar în My Left Foot, cred că un rol mai greu nu putea primi.

| Lostlyric explică (pentru anonim_4396):

Subscriu afirmatiei cu My Left Foot.

| JackR a răspuns (pentru JackR):

Am cam nimerit-o! Bine, nu la categoria "actrite" (ca tot ma "pricep" eu la femei! big grin ), dar restul a fost la fix!winking

| Lostlyric explică (pentru JackR):

Daca crezi ca ai nimerit-o, astept justificarea la justificare. laughing Dar da, ai primit funda subiectiva. Felicitari! A fost cel mai fizic raspuns dintre toate, dupa perceptia mea.

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Ma refeream strict la "pronosticurile" pentru Oscaruri!winking

| Lostlyric explică (pentru JackR):

Oh, si asta. Nu trebuie sa fi cinefil sa-ti dai seama care ar fi aprecierile National Board of Review. Nu-mi retrag ultimul replay insa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JackR):

Eu nu-mi explic cum se știau dinainte, m-am uitat pe Fortuna și Shape Of Water avea cota 1.05 să câștige. Iar Gary Oldman avea 1.15 sau 1.10. straight face

| RAY a răspuns:

Logan (2017)

| faramatania a răspuns:

Încă nu l-am descoperit pe cel neașteptat de bun (2017, evident,la categoria filme, un an suficient de bine dozat încât, să nu genereze așteptări prea mari) și care să fi fost și "underestimated", asta-i însă, doar părerea-mi personală umilă. Totuși...sunt multe filme - 2017 - care merită văzute.

| JackR a răspuns:

Se pare ca nu ai inteles intrebarea! "Subestimat" inseamna ca filmul nu a fost apreciat la valoarea reala. Despre "The Shape of Water" nu se poate spune acest lucru.

| Lostlyric explică (pentru JackR):

JackR, tu ce parere ai?

| Lostlyric explică (pentru JackR):

Apropo de Molly's Game, i-as da o stelutza d-aia de gradinita. D-aia buna, doar pentru ca povestea din surse reale (am urmarit interviuri cu adevarata Molly) a fost mai banala decat ce a iesit din mintea scenaristului. Un scenariu well-crafted si da, protagonistii puteau sa scoata mai mult din talentul lor.
Me like your answer.

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Aaron Sorkin trebuia sa ramana la ceea ce stie sa faca bine: sa scrie scenarii. Dar a incercat sa devina "Sergiu Nicolaescu" si nu i-a iesit prea bine!

| Lostlyric explică (pentru JackR):

Rautacisme. Stim cu totii cat de chipes e si cat de bine regizeaza... asta.

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

2017 a fost un an slab, din punct de vedere al productiilor cinematografice. Sau mai curand, plin de dezamagiri. Aveam asteptari mari de la cateva filme, dar in ciuda prezentei pe generic a unor nume mari, fie ei actori, regizori sau scenaristi, pe mine unul m-au dezamagit. Daca ar fi sa fac aleg cateva, as zice:
- Molly's Game (si Jessica Chastain si Idris Elba sunt actori care "pot", dar regizorul nu a stiut sau nu a putut sa-i puna in valoare. Amandoi au avut interpretari "plate", fara nuante, desi scenariul le permitea mult mai mult.)
- The Dark Tower (daca as fi Stephen King, i-as da in judecata pe producatori, pe regizor, pe scenaristi si, in general, pe toti cei implicati in realizarea filmului.)
- Tulip Fever (pacat de interpretarea lui Christoph Waltz, care a fost ca de obicei, impecabil. Dar Alicia Vikander a fost departe de ideea de "castigator de Oscar". Iar Dane DeHaan a fost o gluma proasta.)

Nu intru in polemici legate de Logan, Star Wars: The Last Jedi, Blade Runner 2049, Wonder Woman etc. Si-au facut treaba, au scos saci de bani, toata lumea multumita. Dar peste 20 de ani, nimeni n-o sa-si aminteasca de ele!

Au fost si cateva filme, care meritau un pic mai multa atentie, dar din nefericire, nu toate au abordat subiecte "in trend" sau "politically correct":
- The Zookeeper's Wife (de data asta Jessica Chastain "a fost acolo"! Si incepe sa-mi placa Daniel Bruhl, din ce in ce mai mult.)
- Wind River (Jeremy Renner este unul dintre cei mai buni actori ai generatiei sale si a aratat-o! Surpriza din filmul asta a fost Elizabeth Olsen, nu ma asteptam ca "Scarlett Witch" sa dea atata profunzime rolului.)
- The Mountain Between Us (o poveste simpla, previzibila in cele mai mici detalii, dar am vazut filmul de trei ori, numai de dragul de a vedea doi mari actori facandu-si meseria.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The Post aș spune și eu.
Three Billboards e o prostie, nu înțeleg de unde atâtea premii.