| DaciaRomania a întrebat:

Cateva filme istorice ce va plac cel mai mult, care ar fi?

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Underground - regia Emir Custurica.

| StoicAnalysis a răspuns:

Hacksaw ridge;
si mai nou Oppenheimer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gladiatorul a fost epic! Desigur abateri flagrante de la realitate, dar totusi un film extraordinar.
300 de la termopile
Arn cavalerul templier
10000 B.C - despre omul preistoric
Apocalipto
Rome-serialul hbo
Romulus-serial hbo
Vikingii-pana la sesonul 5, dupa au dat-o in telenovele
Bread of heaven ( paraca asa se numea)- despre cruciade.
Dacii-sergiu nicolaescu, desigur o propaganda destul de infantila, dar filmul in sine un masterpice.
Stalingrad-cel mai sangeros camp de batalie din istoria umana
* purgatoriul- un film rusesc din 2000. Este extrem de brutal si realist, despre razboiul din cecenia. Este relativ greu de gasit pentru ca doar cateva siteuri romanesti il au.
Cu siguranta ca ma sunt multe alte filme istorice, dar momentan doar de astea mi-am adus aminte.

| DaciaRomania explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Sa traiesti, Doamne ajuta!

| Drake21 a răspuns:

Vikings

| pufulescu0o a răspuns:

Der Untergang, 2004.
Nu stiu cat de istoric este dar toti meritau cate un Oscar mic pentru incercarea de a juca asemenea personaje.

| serrio a răspuns:

Recomand Orda (2012) The Horde
https://top-filme.club/filme/rusia/6-orda-the-horde-2012
Un film neobisnuit, dar pe mine m-a impresionat.