| FurastieroLu a întrebat:

Caut un film italian in care dupa un concurs de castele de nisip pe plaja cineva spune:
va castiga copilul cu cea mai urata lucrare ca sa se invete de mici cu nedreptatea

2 răspunsuri:
| Mirela78 a răspuns:

Filmul pe care îl cauți este "La vita è bella" (1997). Într-o scenă din film, Guido organizează un concurs de castele de nisip pe plaja pentru copiii evrei din lagărul de concentrare în care este închis. Guido câștigă concursul cu un castel de nisip simplu, făcut din nisip și pietricele. El spune copiilor că a câștigat pentru că castelul său este cel mai original.

| FurastieroLu explică (pentru Mirela78):

Multumesc pentru raspuns, dar scena era alta