| Bianca714 a întrebat:

Caut un serial/telenovela difuzat pe Tvr sau Tvr2 acum cativa ani. Era despre Babilonul antic. Stie cineva?

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Măcar, spune-mi anul in care l-ai vizionat. Și ora la care se transmitea. Și te ajut.

| laSoledad a răspuns (pentru floresdemayo):

Oare se mai poate accesa programul TVR din trecut? Sau cauti dupa cuvinte cheie precum titlul & anul in articolele lor despre filme si seriale difuzate?

| floresdemayo a răspuns (pentru laSoledad):

Nu te poți baza pe accesarea programului TV online, dacă cauți filme/emisiuni din anii trecuti. Fiindcă, de cele mai multe ori, nu e accesibil. Nici cu ajutorul cuvintelor cheie nu ai cum căuta un film/serial, dacă solicitantul nu ofera nici măcar un amănunt/ o scurtă descriere a acestuia.
Să sperăm că poate reușește să-l găseasca cu ajutorul arhivei TVR, cum spunea cineva mai sus, desi eu mă indoiesc de posibilitatea asta.

| laSoledad a răspuns (pentru floresdemayo):

Daca documentarul nu e realizat de TVR, ma indoiesc ca-l va gasi in arhiva.

Eu voiam sa aflu un film din trecut care a fost dat pe tvr, dar caruia nu-i mai stiu titlul si anul. Am vazut ca au pe pagina lor o sectiune de filme, unde scriu cateva recenzii despre filmele care urmeaza sa fie difuzate si care au fost difuzate in trecutul apropiat. Despre acea pagina te-am intrebat. Insa ma indoiesc ca il voi gasi, incat ea e limitata.

| floresdemayo a răspuns (pentru laSoledad):

Descrie un pic filmul pe care-l cauti, poate că il stiu și te pot ajuta. happy
Daca nu il stiu, il voi cauta, dar trebuie să imi spui anul/perioada in care l-ai vizionat, dar și postul TV.

| Bianca714 explică (pentru floresdemayo):

Nu imi amintesc anul exact, acum 3, poate 4 ani. Era telenovela, nu documentar. Erau actori imbracati, machiati precum imaginile reconstituite arheologic, era o poveste de dragoste, nu mai stiu sigur daca era Babilonul, Sumrrul sau Mesopotamia. Era vorba desore rege si regina lui, posibil sa fi fost Semiramida si Nabuccodonosor, si limba vorbita nu era engleza. Nu era "El Rico y Lazar", ca asta e singura pista gasita pe google. Erau altii.
Se difuza la pranz. Atat imi amintesc.

| floresdemayo a răspuns (pentru Bianca714):

Nu cumva a fost la National TV? Eu cred că ori gresesti anul vizionarii, ori gresesti postul TV (eu asta cred), unde l-ai urmarit. Mi-a luat ceva timp să caut, dar ti-am scris toate titlurile serialelor care au fost transmise la TVR in urma cu 3-.4 ani.
Banuiesc ca vrei sa le stii. happy

TVR 1, 2016
Povestitorul, Coonor sub acoperire, Viata cu Derek, Necazuri de pustoaica, Micul Dracula, Toate panzele sus, Împreuna (cu Linda Celani), Armasarul salbatic, Viata dubla a lui Eddie McDowd

TVR 2, 2016
Trandafirii salbatici (2005), Prietenie cu năbădăi, Tata de vacanta, Printesa sabiilor, Calatori in lumi paralele (1995), Legea lui Doyle

TVR 1, 2015
Viata cu Derek, Calatori in lumi paralele, Fara compromisuri, Connor sub acoperire, Hoața, Micul Dracula, Prietenie cu năbădăi, Împreuna, Printesa sabiilor, Capri, Nimic prea bun pentru un cowboy, Armasarul salbatic, Legendele palatului: Printesa Myung,, Legendele Palatului: Luna imbratiseaza Soarele

TVR 2, 2015
Bărbatul de la hotelul Ritz, Black Harbour (cu Rebeca Jenkins), Viata cu Derek, Trandafirii salbatici, Aventurile tanarului Hercule, Tata de vacanță, Toata muzica din lume, Nimic prea bun pentru un cowboy, O cariera de succes, Carabinierii, Povestitorul/ The Storyteller (1990-), Legendele palatului. Regele Geunchogo, Connor sub acoperire, Ciresarii.

Vezi și Aquila Roja (National TV, un serial care se transmitea seara, in 2016)

| Yuoia a răspuns:

Daca era vorba despre Babilonul antic, nu cred ca e telenovela. E documentar, chiar daca are mai multe episoade.
Cei de la TVR au o arhiva cu documentarele difuzate. Intra pe site-ul lor, in arhiva, si acolo ai cautare. Cum nu stii titlul, incarca si tu ceva cu Babilon. Poate ai noroc.

| Bianca714 explică (pentru Yuoia):

Era telenovela, era o poveste cu actori imbracati de epoca, nu trata istoriceste, ci mai povestea de dragoste din scenariu. Posibil.sa fi fost Nabbucidonosor si Semiramida, productia era spaniola sau braziliana, oricum nu vorbeau engleza. Sau erau din Dumet/Mesopotamia, nu imi amintesc.