| Mayar a întrebat:

Ce film/e horror bune imi recomandati? (vechi sau noi, nu conteaza anul, conteaza calitatea) Adica sa aiba si ceva jump-scare-uri, fara psihopati, fara sa aiba numai atmosfere creepy si sa nu se intample nimic(gen prostia de Sinister). Sa nu fie chiar asa de slabe ca Malevolent 2018 sau Amityville: The Awakening 2017, care au fost sub asteptarile unui film horror ca lumea.
Mersi

Daca stiti filmul horror The Midnight man 2016 - https://www.imdb.com/title/tt5629964/?ref_=nv_sr_1 - ala era un film bun, ca si reper.

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Nu prea ti-am inteles gusturile, deci vezi daca iti place ceva de aici:
The Conjuring 1-3
Annabelle 1, 2
The Bye Bye Man
The Babadook
Winchester
As Above So Below
Lights Out
Haunt
Haunting in Connecticut
The Exorcism of Emily Rose
The Exorcism of Molly Hartley
Last Shift
Insidous 1-3
The Ring 1-3
Ouija 1-3
The Taking of Deborah Logan
Oculus
The Autopsy of Jane Doe
Deliver Us From Evil
Incarnate
Demonic
IT
Drag me to hell
Paranormal Activity 1-6
The Grave Encounters 1, 2
The Tunnel
Blair Witch si cel din 2016
Evil Dead
The Grudge seria
Rec 1, 2
The Devil Inside
The Possession of Michael King
The Rite
The Ritual

| Mayar explică (pentru Sn4k3):

Ooo, mi-ai nimerit gusturile! Am vazut aproape toate filmele big grin o sa le verific pe acelea pe care nu le-am vazut inca. Mersi mult
P.S: paranormal activity chiar nu ii horror... mai degraba comedie cad 'entitatea' trebuie sa se asigure ca functioneaza toate utilizatile din casa inainte sa posedeze pe careva, iar cel mai malefic lucru posibil este sa arunce cheile in mijlocul casei big grin
Dar celelalte chiar is bune, vorbesc serios.

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.cinemagia.ro/filme-horror/voturi/

eu personal am vazut tot ce se putea vedea, sunt fan filme de groaza, sf, mister

| Mayar explică (pentru RAY):

Mersi mult. Am si uitat de cinemagia :D
Apropo, e un film bunicel. ce nu aparea pe cinemagia: The Hoarder : https://www.imdb.com/title/tt1891923/
si nu era pe cinemagia :|
O sa ma uit acum pe lista.

Stii ceva filme gen mister ca lumea? :D Adica sa te tina in suspans? Zi-mi si mie :o3

| RAY a răspuns (pentru Mayar):

The Curious Case of Benjamin Button
Shutter Island (2010)
The Prestige (2006)
Meet Joe Black (1998)
Unknown (2011)
Changeling (2008)
Memento (2000)
Orphan (2009)
The Number 23 (2007)
Phone Booth (2002)
Silent Hill
Abduction (2011)
Transcendence (2014)
The Machinist (2004)
Secret Window (2004)
Premonition (2007)
Identity (2003)
Basic Instinct (1992)
El orfanato (2007)
Cube (1997)

| Mayar explică (pentru RAY):

Mersi!
El orfanato am vazut si eram ai mult pe latura horror un pic, au spaniolii un mod aparte de a face filmele si de a le da originalitate.
The cube am vazut mai multe filme, interesanta ideea, dar si sangeroasa, ca nu prea ai cum sa scapi de acolo sad
Transcendence o fost super!

| RAY a răspuns (pentru Mayar):

Acum vad 9. 2009

| Mayar explică (pentru RAY):

Si number 23 am vazut.
Pe cuvantul meu ca tot asteptam sa vad o faza funny, ca doar juca Jim Carrey, dar a fost drama...

| faramatania a răspuns:

1922 (2017),Still/Born (2017),Astral (2018),Pyewacket (2018),El bar (2017),The Eyes Of My Mother (2016),The Killing Of A Sacred Deer (2017),Scare Campaign (2016),The Bad Batch (2016),Look Away (2018)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Filmele Horror sunt cele mai slabe filme, nu stiu sa fi vazut un film horror care sa-mi fi placut cu adevarat. Mai degraba incerci un thriller ceva mai scary gen Pandorum sau Sunshine sau ceva mindfucking din colectia David Lynch gen Blue Velvet sau Fire walk with me.

| Mayar explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Care pandorum? din 2009? Pe acela l-am vazut.
Filme horror precum Silent Hill, The conjuring 1 si 2, Insidious 1 si 2. Acelea au fost cele mai horror de pana acum, printre altele. Mai stii ceva care sa fie cat de cat la acest nivel?
Daca nu, stii filme cu mister ce te tin in suspans?
Thrillere cu impuscturi, crime si psihopati chiar nu imi trebuie, vad destul in viata reala si imi e de ajuns.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Mayar):

Fire walk with me

| Endoryus a răspuns:

Dead Silence merge. Nu e cine stie ce infricosator dar daca nu l-ai vazut inainte, de ce nu...

| Mayar explică (pentru Endoryus):

L-am vazut si mi-a placut foarte mult!
Multumesc ca mi-ai reamintit de el happy

| Alexuţ02 a răspuns:

Cabin Fever

The cabin in the woods

Halloween - 2007
Halloween II - 2009

Nu prea le am cu horror-ul, pe astea le-am văzut pe net şi mi s-au părut interesante ( mie cel puţin )

| Mayar explică (pentru Alexuţ02):

Mersi happy
Pe Cabin in the woods an vazut si a fost interesant, deci nu poti spune ca nu ai gusturi bune la filme. O sa le verific si pe celelalte. Mersi inca o data

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Mayar):

Le-am văzut din trailer acum ceva timp şi mi s-au părut interesante, de aia le-am şi recomandat, eu mă axez pe seriale să zic aşa, la capitolul filme am alte preferinţe, nu horror

Horror am încercat, recunosc, erau nişte păpuşi care m-au speriat de moartelaughing

N-ai pentru ce, vizionare plăcută, a da, Cabin Fever am văzut că are mai multe părţi

| Mayar explică (pentru Alexuţ02):

Ooo, mistoo, film horror cu prelungiri! (la cabin fever ma refer)
Apreciez ca ti-ai irosit din timp sa te documentezi si sa ma ajuti, iti multumesc si vizionare placuta la seriale!
P.S.: cumva te uiti si la seriale horror? big grin

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Mayar):

Nu... nu sunt pentru mine.

Nu mi-am irosit, sincer îmi face plăcere să văd mai multe tipuri de filme, sau măcar să mă documentez despre ele.

Seriale prefer Knightfall, Riverdale, GoT, Gotham, The Punisher, Narcos, Frontier, etc.

| Mayar explică (pentru Alexuţ02):

O sa caut trailere la serialele astea, poate prind drag de vreunul big grin

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Mayar):

O să prinzi... te asigur laughing

| veryhonest a răspuns:

Prin alte cuvinte tot un film prost vrei.

| Mayar explică (pentru veryhonest):

Recitește intrebarea cu atentiewinking

| veryhonest a răspuns (pentru Mayar):

Ce vrei tu se numeste film prost pentru ca numai alea au jump scare-uri si zero atmosfera.

| Mayar explică (pentru veryhonest):

Silent Hill, Silent Hill Revelation, Insidious, Dead Silence - aveau jump scare-uri, pe lângă toate elementele horror superbe.

| veryhonest a răspuns (pentru Mayar):

Uite aici o lista cu filme horror proaste https://www.headstuff.org/......halloween/
Sper sa-ti placa, vizionare placuta!

| Mayar explică (pentru veryhonest):

Wow, par a fi niste porcarii mai tampite decat orice alt film despre care am auzit! Trebuie sa fi cautat dupa ele sa le fi gasit.
Dar cum ziceam, as vrea filme horror bune, asta inseamna de calitate. Te-o fi indus in eroare limba romana... Ce sa facem?

| AnonimKjn a răspuns:

Pentru ca m-ai ajutat, te pot ajuta si eu.
Te pot face cu un cont de Netflix, in care nu trebuie sa platesti nimic, doar sa faci unele chestii, si poti sa alegi ce filme vrei, sunt o gramada, nu are virusi, doar da mi un mesaj in privat.