| Teodorafrumusika a întrebat:

Ce filme imi recomandati sa vad? adaugati si o descriere a filmului.

4 răspunsuri:
| ComatoseWine a răspuns:

Uite niste filme care pe mine m-au impresionat:
1.Vanilla sky

Alunecând cu uşurinţă prin viaţă, David Aames pare să aibă parte de o existenţă fermecătoare. Chipeş, bogat şi carismatic, tânărul jurnalist-antreprenor are cam tot ce vrea, dar totuşi i se pare că îi lipseşte ceva.
Într-o noapte, David o întâlneşte pe fata visurilor sale, dar o pierde datorită unei mici greşeli.
Ajuns pe neaşteptate într-o călătorie rapidă prin dragoste, romantism, comedie, suspiciune şi vis, David se trezeşte într-o căutare acerbă a propriului suflet şi descoperă latura preţioasa şi efemeră a iubirii adevărate.

2.Sinuciderea Fecioarelor
Un orãsel american din Michigan, anii 70.
Toti bãietii din oras nu au ochi decât pentru surorile Lisbon, fiicele unui profesor de matematicã ciudat si a unei puritane în exces. Cinci fete de o frumusete perfectã, cinci zeite blonde aparent inaccesibile.

Când cea mai micã dintre ele, Cecilia, se sinucide, fascinatia bãietilor pentru ele creste în intensitate, dublatã de o curiozitate nemãsuratã. Cãci familia Lisbon începe sã se izoleze de lume: pãrintii îsi retrag fetele de la scoalã, apoi le interzic sã mai comunice cu lumea exterioarã. Bãietii se hotãrãsc sã le salveze pe fete din prizonierat.

Dar ei nu stiu cã iubirea din adolescentã, crudã si imposibilã, nu supravietuieste decât în amintire…

3. Disparitii

Un thriller captivant despre prabusirea unui avion si ancheta ce survine in urma incidentului care scoate la iveala amanunte dubioase si dorinta de musamalizare a companiei aeriene. Filmul este mai mult de atat datorita persoanei care desfasoara ancheta (o tanara interpretata de Anne Hathaway) descoperind, pe masura ce investigatiile inainteaza, ca ea insasi face parte din acel eveniment nefericit. O viziune noua asupra mortii precum si a vietii de dupa moarte.

4.Al 4-lea fel

Thriller inspirat din fapte reale, The 4th Kind încearcă să intre în hăţişurile unui mister din Alaska. Un orăşel din întinderile acoperite de zăpadă cunoaşte o imensă rată de dispariţii pe parcursul a mai multor decenii. Fiind bazat pe intamplari reale, thriller-ul "The 4th Kind" o are in centrul actiunii pe tanara Abbey, care este insarcinata sa investigheze o serie de disparitii bizare petrecute intr-un mic oras din statul nord-american Alaska pe parcursul ultimilor 40 de ani. Adeptii teoriei conspiratiei acrediteaza ideea ca autoritatile guvernamentale din Statele Unite ale Americii ar fi implicate in rapirile ilegale de persoane de pe teritoriul Alaskai, motiv pentru care este in interesul lor sa musamalizeze cazul ciudatelor si misterioaselor disparitii umane intinse pe parcursul a patru decenii.

Garantez ca sunt bune.Si eu le-am urmarit cu draglove struck

| Jigsaw a răspuns:

The Last Godfather.
Prea tare să nu-l vezi.

| Caty5 a răspuns:

Piratii din caraibe4

| LicuriciPlici a răspuns:

1. I am number four->I Am Number Four spune povestea a nouă copii cu puteri extraordinare şi-a însoţitorilor lor, singurii supravieţuitori ai unui război de pe planeta lor natală, Lorien. Ei s-au stabilit pe Terra, protejaţi fiind de o vrajă datorită căreia nu pot fi ucişi decât într-o anumită ordine. Duşmanii lor au ucis deja trei, iar protagonistul este, desigur, numărul patru. Acesta, care pe Pământ se va numi John Smith, se ascunde în oraşul Paradise, Ohio, unde va face tot posibilul să supravieţuiască şi să-şi învingă inamicii.

2. We bought a zohiroUn văduv îşi ia copiii şi se mută la ţară pentru a avea grijă de animale exotice. Bărbatul şi-a cheltuit toate economiile pentru a cumpăra o grădină zoologică părăginită, în care trăiesc vreo 200 de animale pe cale de dispariţie. El decide să renoveze şi să redeschidă grădina zoologică în amintirea soţiei sale, Katherine, care a murit din cauza cancerului. Benjamin ştie că soţia sa ar fi fost încântată de idee şi ar fi făcut orice pentru a salva animalele. Animalele de la grădina zoologică vor fi îngrijite de Benjamin şi de cei doi copii ai săi, Dylan şi Rosie, de Duncan, tatăl jurnalistului, de vecini şi de doi angajaţi foarte energici. Împreună, ei vor recondiţiona Rosemoor Animal Park.

3.Footloose->Ren MacCormack ajunge din Boston într-un orăşel sudist - Bomont, unde are parte de o doză zdravănă de şoc cultural. Înainte cu câţiva ani de venirea lui Ren, comunitatea orăşelului a fost zguduită de un accident de maşină în care au murit cinci tineri. Fiindcă tragedia s-a produs după o noapte petrecută în oraş, consilierii locali din Bomont şi cu reverendul Shaw Moore (interpretat de Dennis Quaid) decid să aplice legi drastice şi interzic muzica tare şi dansatul. Ren nu e însă un tânăr obişnuit să se supună convenţiilor sociale aşa că revitalizează orăşelul şi în timp ce scutură aerul de plictiseală se îndrăgosteşte de fiica preotului, Ariel.

4.The vow->Inspirata dintr-un caz real petrecut in New Mexico in anul 1993, drama romantica "The Vow" ii are in centrul actiunii pe tinerii indragostiti Paige si Leo, care se casatoresc in mod spontan intr-un muzeu, in prezenta unui grup de prieteni apropiati si fara sa ceara permisiunea curatorului, incepand cu entuziasm viata in doi si implicandu-se cu trup si suflet intr-o poveste de iubire plina de romantism si gesturi excentrice. Atunci cand automobilul lor este izbit din spate de un camion, Paige este grav ranita si intra in coma, iar dupa ce se trezeste sufera de amnezie severa si nu isi recunoaste partenerul de cuplu, care nu se dezlipeste zi si noapte de langa patul ei de spital si incearca prin toate mijloacele sa o ajute sa-si reaminteasca sentimentele puternice ce i-au legat. Confuza si bulversata de informatiile pe care le primeste de la persoane despre care nu are niciun fel de amintiri, Paige este pe punctul de a fi sedusa de catre atragatorul Jeremy, fostul ei iubit, care profita de amnezia ei pentru a reaprinde scanteia unei vechi pasiuni. Numai ca Leo nu este dispus sa isi piarda sufletul-pereche si decide sa isi recucereasca sotia pornind de la zero si curtand-o cu aceeasi insistenta si rabdare ca si in prima zi a iubirii lor.
5. Zookeeper-> Supraponderalul, blajinul si amabilul Griffin Keyes lucreaza ca ingrijitor la parcul zoologic Franklin si este adorat de catre animalele exotice pe care le are in grija intrucat si-a dedicat viata protejarii acestora si si-a sacrificat sansa de a iubi si de a fi iubit de o femeie pentru a-si petrece timpul in compania prietenilor lui "necuvantatori". Desi se simte mai confortabil langa un leu decat langa o femeie, Griffin tanjeste dupa o relatie amoroasa in adevaratul sens al cuvantului si decide sa renunte la actualul loc de munca pentru a-si cauta o slujba diferita, care sa ii permita sa socializeze cu oamenii si sa intalneasca reprezentante ale sexului opus. Afland despre hotararea ingrjitorului lor de a parasi gradina zoologica, animalele intra in panica si rup codul tacerii pentru a-l convinge pe Griffin Kayes sa se razgandeasca in privinta demisionarii din functie. Socat de faptul ca animalele pot sa comunice cu el prin viu grai, ingrijitorul accepta sa fie invatat ritualurile de imperechere din natura si trucurile necesare pentru a cuceri femeia iubita de catre o maimuta capucin, o gorila, un leu, o leoaica, o girafa, un elefant, un urs, un tigru si multe alte animale.

6.The big miracle-> Adam Carlson, e un reporter de știri dintr-un mic orășel din Alaska, aflat în căutarea unui subiect mare. Un subiect mai mare decât povestea a trei balene gri prinse în gheață, nici că putea găsi. Orășelul din Alaska e în interiorul cercului polar, unde gheața se formează rapid, iar un cuplu de balene adulte au stat prea mult acolo fiindcă aveau un pui mic și fragil. Gheața formată le împiedică înaintarea spre ape mai calde, iar Adam o cheamă în ajutor pe fosta lui prietenă, Rachel, o voluntară Greenpace, pentru a încerca să salveze viețuitoarele marine. Rachel e energică și bătăioasă așa că atenția multora e atrasă spre micul orășel din Alaska și spre drama familiei de balene, de la presă, la militari și agenți guvernamentali, la un mogul petrolier și la tribul local de inuiți care mănâncă balene.

Vizionare placuta!