| love1996 a întrebat:

Ce parere aveti de serialul Meriln (2008)? L-am vazut, imi place, acum il revad dar mai vreau opinii.

3 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Un serial interesant doar că mie nu prea îmi place când filmele/serialele nu respectă istoria (în cazul ăsta e vorba mai mult de legendă decât de istorie); se presupune că Merlin era bătrân când l-a întâlnit pe Arthur (Merlin fusese vrăjitorul tatălui său, Uther Pendragon care între timp murise, spre deosebire de ce vezi în serial), iar Guinevere (Gwen în serial), nu era în niciun caz de culoare ori fiica unui fierar. Primul meu contact cu legenda arthuriană a fost prin intermediul cărților și mă deranjează când văd că scenariștii își iau astfel de libertăți față de subiect, mai ales că, spre deosebire de Hercules: The Legendary Journeys sau Xena: Warrior Princess, ăștia se iau în serios. Adică nici serialele astea nu respectă mitologia greco-romană dar cel puțin au o notă de umor care te face să suporți mai ușor chestia asta.

| faramatania a răspuns:

L-ai vazut și ți-a plăcut și în ideea asta îl revezi acum.Ok, mi-a plăcut și mie și am revăzut finalul de nenumărate ori.Asta am mai făcut doar la serialul The Shield care pur și simplu m-a obsedat.So și finalul (dar atât) de la Merlin a fost supus pentru mine repetării și reinterpretării.M-a tulburat și emoționat, iar după atâtea repetări și reinterpretări, puțin mai lipsea să mă teleportez eu, pănă la insula din mijlocul lacului Avalon, pentru a mă convinge că toate sunt la locul lor, dar nu, îl las pe Merlin, doar el poate să tulbure somnul lui Arthur, chiar doar așa, din pură prietenie.

| agtgr a răspuns:

Adica merlin?