| AirănMeidăn a întrebat:

Ce parere aveti despre cartea The perks of being a wallflower? Sau despre filmul cu acelasi nume?

5 răspunsuri:
| AlinnutSsa a răspuns:

Filmul sau cartea? Mereu intrebarea asta. Parerea mea este ca intotdeauna cartea va fi mai buna decat filmul. Am citit cartea si mi-a placut foarte mult. Foarte draguta. Filmul insa nu transmite aceeasi emotie. Iti propun mai intai filmul apoi cartea!

| faramatania a răspuns:

Am văzut doar filmul, iar un comentariu mai amplu necesită în primul rând lecturarea cărții. Părerea despre film:bun și impresionant...complicată adolescență prin prisma acelui timid și ciudat Charlie.Ambele aspecte, cât și problemele pe care le are, îl duc către acel imaginar prieten, căruia i se confesează. Și celălalt plan când se simte infinit prin momentele unice ale perfecțiunii.

| CoquineNoire a răspuns (pentru faramatania):

Ciudat?
lasa-te de review-uri.
un om care priveste dintr-un unghi si pune etichete stupide, si se raporteaza la ce ar spune majoritatea (sau se raporteaza la normalitatea impusa de majoritatea, care e relativa), nu e indreptatit sa faca un review care trebuie sa contina o prezentare ampla a viziunilor redate de film.
un om care nu are o viziune ampla si care priveste totul dintr-o perspectiva nu trebuie sa faca reviewuri sau sa-si dea cu parerea.; ma refer chiar si la review-uri subiective expuse pe un site.
daca ai zis ciudat referindu-te la viziunea celor din film, macar pune in ghilimele termenul.
un om care are prieteni imaginari e ciudat?
un om care e timid e ciudat?
oricum, totul provine din ceva, are o radacina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am citit cartea, însă filmul mi-a plăcut foarte mult. Abordează un subiect prin care mulţi tineri trec, şi se profilează pe nişte stereotipii de personalităţi care de obicei sunt date la o parte în filmele "despre/cu adolescenţi". De asemenea, m-a impresionat şi mai mult filmul prin prisma celor 3 actori principali. Pe Ezra Miller deja îl "cunoscusem" ca un actor foarte bun, cu ocazia filmului "We Need To Talk About Kevin", iar prestaţia din "The Perks of Being a Wallflower" n-a făcut decât să-mi elimine orice urmă de îndoială despre calităţile sale actoriceşti. Emma Watson e genială, iar Logan Lerman, pe care nu-l mai văzusem până acum în vreun film, pare şi el a fi un actor destul de talentat, deşi mai are multe de făcut pentru a convinge în totalitate.

| Nowingsangel a răspuns:

Eu am vazut filmul si mi-a placut... cartea nu am citit-o inca big grin