| Anabellasos a întrebat:

Cine imi poate recomanda niste filme ecranizate dupa carti celebre/sau mai putin celebre? Funda(pentru cele mai multe) happy

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

The Time Traveler´s Wife(Soţia călătorului în timp-Audrey Niffenegger),Memoirs of a Geisha(Memoriile unei gheişe-Arthur Golden),Atonement (Ispăşire-Ian McEwan),Dracula(Dracula-Bram Stoker),Fight Club(Fight Club-Chuck Palahniuk),Lolita(Lolita-Vladimir Nabokov),Lemony Snicket´A Series of Unfortunate Events(Lemony Snicket-O serie de evenimente nefericite),Rob Roy(Rob Roy-Walter Scott),Doctor Zhivago(Doctor Jivago-Boris Pasternak),A Place in the Sun(O tragedie americană-Theodore Dreiser),Jane Eyre(Jane Eyre-Charlotte Bronte),Far from the Madding Crowd(Departe de lumea dezlănţuită-Thomas Hardy), Frenchman's Creek(Golful Francezului-Daphne Du Maurier),Sense and Sensibility,Emma, Persuasion,Mansfield Park,Northanger Abbey,(Raţiune şi simţire,Emma,Persuasiune,Mansfield Park,Mănăstirea Northanger-Jane Austen),The Silence of the Lambs(Tăcerea mieilor-Thomas Harris),Madame Bovary(Doamna Bovary-Gustave Flaubert),The Godfather(Naşul-Mario Puzzo),One Flew Over a Cuckoo´s Nest( Zbor deasupra unui cuib de cuci-Ken Kesey),To Kill a Mockingbird(Să ucizi o pasăre cântătoare-Harper Lee),Ship of Fools(Corabia nebunilor-Katharine Anne Porter),The Remains of the Day(Rămăşiţele zilei-Kazuo Ishiguro),The Age of Innocence,The House of Mirth(Vârsta inocenţei,Casa veseliei-Edith Wharton),Love in the Time of Cholera,Chronicle of a Death Foretold/Cronaca di una morte annunciata(Dragoste în vremea holerei,Cronica unei morţi anunţate-Gabriel Garcia Marquez),The House of Spirits(Casa Spiritelor-Isabel Allende),A Little Princess,Little Lord Fauntleroy,The Secret Garden(Mica prinţesă,Micul lord,Grădina secretă-Frances Hodgson Burnett),Oliver Twist-Charles Dickens,Sans Famille(Singur pe lume-Hector Malot),Dune(Dune-Frank Herbert),The Chronicles of Narnia(seria Cronicile din Narnia-CS Lewis),Eragon(seria Eragon-Christopher Paolini),Stardust,Coraline(Pulbere de stele,Coraline-Neil Gaiman),Percy Jackson & the Olympians-The Lightning Thief(Rick Riordan-Percy Jackson şi Olimpienii–Hoţul fulgerului),Christine,carrie,Pet Sematary,Needful Things,Cujo,Thinner,The Dead Zone,The Green Mile,Misery,Dolores Claiborne,It, 1408, Salem´s Lot,Riding the Bullet,Dreamcatcher,The Shawshank Redemption,The Dark Half,The Tommyknockers,The Langoliers,Storm of the Century,Rose Red-filme mai mult sau mai puţin horror după romane, nuvele ori povestiri de Stephen King, Planet of the Apes(Planeta maimuţelor-Pierre Boulle)

6 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

The vampire diares(Jurnalele vampirilor) :X

| RimePeHartie a răspuns:

The notebook :X

| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Twilight
New Moon
Eclipse
The notebook
The last song
Noemie le secret
Pride and prejudice
Pe aripile vantului
- Rebecca
- Romeo si Julieta
- David Copperfield
- La rascruce de vanturi
- Anna Karenina
- Tess
- Cei 3 muschetari
- Numele trandafirului
Pe aripile vantului
- Rebecca
- Romeo si Julieta
- David Copperfield
- La rascruce de vanturi
- Anna Karenina
- Tess
- Cei 3 muschetari
- Numele trandafirului
- Mandrie si prejudecata
- Marile sperante
Luna amara lui Pascal Bruckner
Interviu cu un vampir de Anne Rice
The Shining de Stephen King
Harry Potter
City of God (2002)
Lord of the rings

| Coco2730 a răspuns:

Bitter Moon, Wizard of Oz

| NeVeR4NeVeR a răspuns:

The Wall o opera rock si un film beton.{P.S:flimul asta o sa-ti placa numai daca intelegi engleza si iti place muzica rock.

| Nadia_7855 a răspuns:

Eu iti recomand filmele facute dupa cartile lui Nicholas Sparks:
Message in a Bottle
A Walk to Remember
The Notebook
Nights in Rodanthe
Dear John
The Last Song

Dupa nuvela lui Haruki Murakami All God’s Childen Can Dance
filmul cu acelasi nume.

Si uite aici o lista cu Top 100 de filme bazate pe carti http://www.cinema8.ro/top-100-filme-bazate-pe-carti/
Si daca iti plac filmele/serialele cu vampiri iti recomand si True Blood si The Vampire Diaries.

Sper ca ti-a prins bine raspunsul meu. :)