| MisW a întrebat:

Cine poate sa imi spuna si mie 5 carti romanesti sau universale care au fost ecranizate?

Răspuns Câştigător
| fanporsche a răspuns:

Harap-Alb
Morometii
2 Loturi
Schitele lui Caragiale(majoriatea)
Baltagu

3 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Romanul Ion *carte romaneasca* a fost ecranizat ( in 2 filme) dar mie personal nu mi-a placut.
De altfel, Interviu cu un vampir, carte scrisa de Anne Rice, a fost ecranizata intr-un film cu acelasi nume (intreview with the vampire).
Urmatoarele 2 carti scrise de Anne Rice au fost ecranizate intr-un singur film "Queen of the damned"
Alta serie draguta "vampirii sudului" care acum sunt un serial TV "true blood"

| Husicel a răspuns:

Ion, Mara, Castelul din Carpați, Nașul, Toate pânzele sus

| carmenita a răspuns:

Pe aripile vantului,Enigma Otiliei,Morometii, Papillon, Baltagul