| Costy_Regele_1991 a întrebat:

Cine poate să-mi spuna povestea integral de la anime-ul Corpse Party?

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

L-am vazut acum mult timp, sa vad daca-mi mai amintesc...
Este vorba despre noua studenti ce fac un ritual pentru a ramane o eternitate prieteni folosind bucăți de hartie in forma de papusi, pentru simpla distractie.
Dar acest ritual avea sa-i conduca intr-o scoala ce a fost distrusa (o scoala fantoma)unde in trecut au avut.loc o serie de crime, acum acest loc fiind acaparat de fantome ce sunt posedate si obligate sa ucidă.
Acolo acestia trebuie sa găsească o cale de scăpare inainte de a fi ucisi.
Sunt 2 cate 2 teleportati in zone diferite ale acestei scoli si sunt incapabili sa se vada unul pe altul, usile ce ii despart fiind de nedeschis(momentan).
2 fete, cele mai bune prietene care sunt despărțite de ceilalti vor sa-si găsească prietenii si pornesc in căutarea lor.
Din cauza unui conflict dintre cele doua una pleacă.
La scurt timp cealalta vine sa-i ceara iertare pentru ca ii vorbise urat adineaori si se supărare pe ea (deoarece dispăruse un timp si s-a ingrijorat, fapt ce a cauzat cearta), dar o gaseste... spanzurata intr-o toaleta(Sachiko a facut-o sa recurgă la asta.Iti spun imediat cine e).
Este inca in viata si cu ultimele puteri isi cere iertare ca a facut-o sa se îngrijoreze atunci.
Prietena ei aduce o găleată pentru a pune-o sub picioare ca s-o salveze,dar cand ajunge o gaseste moartă si atunci spune ca a fost vina ei si ca ea trebuia sa-si ceara de fapt iertare.
Asta e doar începutul.
Sachiko este o fetita ce a ucis numerosi oameni(fantoma ei)si numeroase grupuri de adolescenti ce au facut acel ritual si au ajuns in acelasi loc au fost la rândul lor ucisi de fantomele copiilor pe care le-a posedat.
Odată ce moare cineva acolo sufletul lui este inlantuit si obligat sa ucidă.
Cât era in viata Sachiko era o fata normală.
Mama acesteia aude directorul spunând ceva ca ea nu trebuia sa auda (nu mai stiu despre ce era vorba),iar atunci din greseala o împinge pe scări.
În urma impactului i se rupe gâtul si moare pe loc.
Sachiko era acolo si spune :"Mama?".
Directorul observa si ca sa nu spună o ucide.
Încearcă sa scape, dar el o prinde de gat si o sugruma, murind cu lacrimi in ochi.
Directorul o îngroapă in biroul lui.
In fiecare noapte are coșmaruri si impresia ca Sachiko ii vorbeste.
De aceea ii taie limba, ca sa n-o mai "auda".
Din cauza vinovăției directorul se sinucide.
Limba ei este cea care o ținea înlănțuită în acel loc.
De atunci cand ucide taie cu o foarfeca limbile victimelor ca spiritele lor sa rămână la rândul lor înlănțuite pentru o eternitate acolo.
Limbile sunt ascunse in diferite încăperi ale scolii.
Tinerii descoperă ca daca vor sa oprească fantomele din incercarea de a ucide trebuie sa le găsească limbile si sa le aducă in fata lor.
Dar asta e doar o solutie temporara deoarece spiritele vor reveni la normal(posedate si obligate sa ucida, blocate acolo)cat timp scoala continua sa existe.
Mai tarziu afla ca daca vor sa se întoarcă si sa elibereze spiritele trebuie sa elibereze spiritul lui Sachiko (sa-i gaseasca limba), iar pe urma ca sa nu moară acolo(ca dupa scoala se va prabusi) trebuie ca fiecare sa ia o bucata de hartie dintre cele folosite de ei inainte sa ajunga acolo (daca folosesc bucata de hartie unei persoane ce n-a fost in grupul lor, ci in unul dintre cele anterioare va muri) si sa spună o incantatie(am uitat-o) tinandu-se de mâini.
Pana la ritualul de întoarcere rămân 3 in viata.
Un băiat si 2 fete.
Dar una dintre fete nu are bucata de hartie si nu mai e timp sa se întoarcă.
Băiatul i-o da pe al lui si el va folosi una a unei persoane ce a fost in unul dintre grupurile anterioare (fiind constient ca va muri si face asta fara a spune ca sa-i salveze viata), iar odată ajunsi in scoala lor cele doua fete tin fiecare una dintre mainile băiatului, fiind tot ce a mai ramas din el.
Una dintre fete ramane marcata pe viata (cea pe care a salvat-o)si fara capacitatea de a mai reveni la normal si sa duca o viata normală, iar de cealalta nu stiu.

Happy ending

| Costy_Regele_1991 explică (pentru BlackRose03):

Îți mulțumesc extrem de mult! Mulțumesc ca te-ai straduit și mi-ai scris povestea foarte explicit cu cuvintele tale astfel incat să înțeleg perfect.Am pus întrebarea deoarece astazi am vazut intreaga seria( mi s-a parut opera de arta a genului horror) și au fost cateva lucruri pe care nu le-am înțeles, așa ca stai liniștit nu mi-ai dat spoilere laughing))Dar mai am 2 intrebari( oricum funda tot ți-o dau) : știi ca in școala aceea mai e un tip gras cu ochii roșii și o foarfeca care l-a ucis pe baiatul ala blond chiar inainte ca acesta sa-i spune unei fete ca o iubește, acela este spiritul directorului care s-a sinucis? Și mai e un nebun brunet care apare prima oara cand o salveaza pe Yuka de tipul acela cu ochelari(pe care il omoara cu un cuțit in gat) dar dupa vrea sa o omoare și pe ea și o face doar ca atunci este pe jumatate doar carne vie.Acela cine e?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Costy_Regele_1991):

Iti spun ce cred si ce concluzie am tras dupa ce am vazut acest anime, dar sunt doar speculații..Sachiko nu i-a mai dat directorului nici macar dreptul sa trăiască sub forma unui spirit posedat.
De ce?
Pentru ca il vezi în anime,cand întâmplările se petrec în prezent,atunci cand acei studenti(seria actuala)ies afara in trecere pentru a o gasi pe Yuka o singura data,aceasta fiind cand cade de pe acoperisul scolii si ajuns in contact cu solul spune "Imi pare rau" si se repetă.
Din moment ce i-a ucis mama si a ajuns în situatia actuala din cauza lui i-a oferit pedeapsa de a-si retrai moartea la infinit,fapt ce o satisface pe Sachiko.
Iar cu aceasta ocazie si ea poate sa-i auda de care ori vrea scuzele si sa-l vada murind.
Daca acel tip gras fara ochi ar fi fost directorul nu l-ai mai fi vazut in forma umana căzând de pe acoperis la infinit.
Ar fi ciudat sa apara in acest anime sau oricare altul,in prezent,un personaj drept un spirit ce va trebui sa retraiasca un eveniment o eternitate drept pedeapsa avand aceeasi forma ca in momentul mortii,iar apoi sa fie fara ochi,aratand ca o fantomă si doar putin asemanator cu personajul initial ce ca prin minune scapa de mai multe ori pe parcursul anime-ului de pedeapsa lui eternă,nu crezi?
Acel tip este fiul lui.
Am citit manga si stiu ca il cheama Yoshikazu.
Lucra la acel liceu inainte de incident cu tatal lui si părea un om normal.
Daca te apuci si tu s-o citesti (dar cred ca a fost si in anime aceasta scena) o sa vezi ca mama lui Sachiko(spiritul ei)a scris în jurnalul pe care-l avea ca-l blestema pe directorul care a ucis-o,deci si pe rudele lui de sânge,adică fiul lui,adica acel tip gras cu ochii rosii.
Din cauza acestui blestem devine instabil psihic si măcinat pe interior,fapt ce îl face incapabil sa mai vorbească si bolnav mintal.
Pentru a se cai sau ceva de genu' devine "catelusul" lui Sachiko.
L-ai vazut si in forma umana.
Este acel tip care era cu Sachiko atunci cand acei copii au fost ucisi (spiritele posedate ale copiiilor aceia ce au omorât cativa dintre grupul de studenti si din cele anterioare).
Este in scena o care spiritul uneia dintre fetite o face pe una dintre supravietuitoarele ramase (i-am uitat numele)sa vada ce s-a intamplat inainte ca ea sa moară.
Erau alți copii langa ea pusi pe jos, infasurati la ochi si legati.
Apoi apare acel tip(fiul directorului)si spune "În ordine..." si se crede ca el ii ucide,dar cand ii da aia jos de la ochi, fata care are acea viziune data de spiritul copilei o vede pe Sachiko cu foarfecele pline de sânge si ca ea i-a ucis de fapt, iar acel tip sta intr-un colt înspăimîntat.
Poate l-a omorât ca sa-i poata controla spiritul si ca sa il transforme cu adevarat intr-un sclav, o masina de ucis, si pentru răzbunare(fiind fiul acelui om.Si faptul ca i-a scos ochii.Clar si pentru razbunate).
Celalalt brunet este Yuuya (parca)si este unul dintre studenții din serile anterioare ce a supraviețuit.
De fiecare data cand ajungea un grup in acel loc la un timp deveneau nebuni si se ucideau intre ei.
Asta poate pentru ca n-aveau incredere unul in altul si de frica de a muri,ca sa fie siguri ca raman in viata Si nu sunt ucisi de colegii lor,au început sa se omoare.
Dar si in grupul nostru actual,dintre personajele principale,găsim pe cineva care ajunse sa innebuneasca si sa încerce sa ucida,acela fiind tipul cu ochelari.
Yuuya stie ca urmează sa moară,toti ajungeau constienti e asta la un moment dat, deci el nu vede o problema între ucide pe cineva din moment ce persoana respectiva ar fi oricum omorata de spirite la un moment dat.
De aceea ucide fara sa aibă remușcări.
Si colegii lui, si seriile anterioare si-au dat seama de asta probabil, dar au vrut sa ramana in viata, deci au continuat sa supraviețuiască prin orice mijloace.Yuuya si un coleg de a lui care apare in manga sunt singurii supravietuitori ai grupului din care au facut parte.
Yuuya il ucide la scurt timp dupa ce se reantalnesc rămânând singurul.
Dar personajele principale nu si-au pierdut mintile.
Poate pentru ca erau foarte apropiați.
Sora ochelaristului a fost ucisă, singura importanta pentru el, lucru ce l-a adus în acea stare.
Brunetul avea o sora pe care a cautat-o inca de cand a ajuns in acel loc (ea fiind moarta dupa cum iti poti da seama)si o gaseste pe Yuki căreia ii promite c-o ajuta sa-si găsească fratele daca si ea il ajuta sa-si găsească sora.
Initial el isi regaseste sora in ea, de aceea ii spune chiar "sora".
Dar fiind un psihopat ucigas(si este om, un supraviețuitor care a ramas in viata ucigandu-si colegii.Ca sa fie inteles ca nu e un spirit)ajunge s-o ucidă pe Yuka dupa ce aceasta ii spune ca el nu ii este frate si fuge de el,intamplare ce-l baga in modul psycho.
Si desi ramane pe jumatate fara piele si i se poate vedea tot dincolo aceasta nebunia il tine în viata si imun la durere.
Iar dupa este ucis de tipul blond.
Bucata de hartie folosita de catre băiatul ce moare în final pentru a-si salva colega este a lui.
La final vezi ca imediat dupa plecarea lor,cand se prăbușește scoala,pe jos este portofelul lui Yuuya, acea hartie fiind a lui.
Deci dupa cum am spus, daca folosesti o bucata de hartie ce nu este a ta sau a colegilor tai din grupul cu care ai ajuns in acel loc, respectiv Yuuya, mori.
Mi-am dat seama de identitatea lui Yuuya dupa ce am vazut la final portofelul lui.
Atunci mi-am.amintit scenele in care seriile trecute au ajuns sa innebuneasca si sa se omoare unii pe altii, de acolo si comportamentul lui Yuuya care a ramas viu prin aceste mijloace.
Apoi mi-am amintit ca el isi cauta sora care a fost in mod sigur cu el in grup si a cautat-o tot timpul, comparand-o pe Yuki cu ea.
Nu stiu daca e corect...
Iti formezi tu o idee dupa ce am zis eu aici.
Scuze ca am scris asa mult si am deviat de la subiect, sper totusi ca poți intelege.

| Costy_Regele_1991 explică (pentru BlackRose03):

Mi-a placut mult sa citesc ce ai scris și chiar m-ai lamurit și de data asta! Mi-am format niște idei în plus și cred ca acum pot face legatura și sa "construiesc" întreaga poveste.Îți mulțumesc mult mult de tot ca ți-ai dedicat ceva timp ca sa stai sa imi scrii și sa explici fiecare amanunt, și nu conteaza ca ai scris mult mie oricum îmi place sa citesc ceva lunga daca e un subiect interesant ca asta mă enervam daca scriai puțin laughing)))))Mersi încă odata!

| BlackRose03 a răspuns (pentru Costy_Regele_1991):

N-ai pentru ce.
Ma bucur ca ai inteles.
Si mie mi-a placut acest anime, deci nu m-a deranjat sa scriu aceste comentarii.
Dimpotriva, m-am bucurat ca am avut ocazia sa vorbesc cu cineva pe acest subiect si sa clarific cate ceva.

| Costy_Regele_1991 explică (pentru BlackRose03):

A fost un anime foarte bun, mai știi anime-uri de genul? Așa sangeroase și sadice deja am vazut seria Attack on Titans, Blood C și Highschool of the dead și au fost bestiale laughing)Ma gandeam sa încep "Another"

| BlackRose03 a răspuns (pentru Costy_Regele_1991):

Corpse party a fost bun in opinia mea doar daca ma raportez la scenele horror.
Pe langa asta a fost un anime slab.
Nu a avut o poveste bine conturată si personajele nu m-au impresionat.
Finalul a fost parca facut în grabă si nu am invatat nimic urmarind acest anime.
Povestea este urmatoarea:9 studenti ajung intr-o scoala fantoma in urma unui ritual si sunt ucisi unul care unul,încercând sa se intoarca in lumea lor.
Pentru incercarea producătorilor de a face un anime horror cu scene reusite pe aceasta parte il apreciez,in rest nu,pentru ca acele scene fac tot anime-ul.
Eu prefer anime-urile care au o poveste cel putin decenta si personaje care nu se dovedesc a fi inutile si care au ceva calitati ce te fac sa le apreciezi.
Pentru mine intr-un anime povestea,evenimentele de pe parcurs si personajele fac actiunea si anime-ul reusit.
Din Corpse party mi-au placut nespus scenele ce sunt horror intr-o oarecare masura,dar asta a fost tot.
Daca avea si o poveste buna,personaje ok si totul s-ar fi intamplat cu un rost,un motiv ce se ascunde in spatele unui mister acest anime ar fi fost mult mai incitant si usor de apreciat din mai multe aspecte.
Sigur,a avut poveste si tot ce s-a intamplat a fost dintr-un motiv,nu la întâmplare,dar aceasta poveste a fost slaba si motivele prea putine si cam fara farmec.
S-a axat doar pe acest horror,nu si pe altceva.
Daca înțelegi.
Deci...
Another merita,are o poveste buna,nu sunt doar scene horror,iar restul umplutura,totul se intampla cu un rost,motivele sunt întemeiate si bine gandite,iar personajele chiar fac ceva.
A fost anime-ul meu horror preferat. Misterul il face cu atât mai fascinant.
Nu se face remarcat doar prin scenele horror si atmosfera din acele momente,ci si prin punctele forte mentionate mai sus care il fac si mai incitant de vizionat si creepy in numeroase momente.
Mai vezi si Parasyte,Terra Formars,Shiki,Higurashi(daca pe langa scene sângeroase care aici nu sunt atât de impresionante iti place sa vezi si psihopati ce fac din acele evenimente niste opere sadice cu adevarat.Iar acest fapt ne face sa trecem cu vederea acest defect), Hellsing Ultimate, Hell Girl, Elfen Lied (nu e chiar horror, dar are un plot foarte bun.Printre cele mai bune văzute de mine).
Vizionare plăcută! happy

| Costy_Regele_1991 explică (pentru BlackRose03):

Bai deci cum s-a nimerit? Avem aceleași gusturi la anime.Chiar ma gandeam ce sa aleg intre Parasyte, Another și Shiki.Shiki era ala cu vampirii aia care erau omorați de oameni? Ști cum am început sa ma uit la anime-uri? Cautam videoclipuri de groaza și am dat de asta Corpse Party :all deaths.Am ramas masca cand vedeam ce poate sa se intemple într-un "desen pentru copii".Și tot ma uitam așa la el deși ma înfiora aveam o placere sa vad chestii de genul și am zis sa ma uit la serie și cand l-am gasit și subtitrat în romana am zis ca mor( de bucurie).Da adevarat povestea nu e prea bine structurata multe scene nu prea au logica dar sunt începator și de aia mi s-a parut super. Oricum aseara nu am putut dormi deloc, am visat-o toata noaptea pe fetița aia în roșu și pe fiul directorului cum mi-ai spus tu, nu prea credeam ca o sa ma afecteze deoarece e doar un desen laughing)Oricum peste cateva zile ma apuc de Another dar iau o mica pauza sa ma mai liniștesc laughing

| BlackRose03 a răspuns (pentru Costy_Regele_1991):

Scuze ca raspund asa tarziu, zilele astea m-am luat cu altele.
Primul meu anime a fost Kaichou wa Maid sama.
Si nu voi regreta niciodata ca a fost primul.
De departe cel mai bun anime romance pe care l-am vazut.
De atunci m-am "îndrăgostit" de anime-uri.
Si eu am descoperit Corpse Party văzând videoclipul ala lol
Mi-am dat spoiler la toata seria. laughing
Apoi am cautat ceva similar si asa am ajuns sa vad si Another (si la asta mi-am dat spoil dupa ce am vazut un clip similar.Ma rodea curiozitatea),Shiki,Parasyte,Elfen Lied(astea au fost mai bune in opinia mea,in special Another si Parasyte ).
Da,Shiki e anime-ul ala cu vampiri care va avea un final atât de neplăcut incat te va face sa vrei sa te dai cu capul de pereti din cauza nervilor.
Stii,încearcă si alte genuri, nu doar horror.
Sunt anime-uri mult mai bune decat cele din genul horror.
Niciun anime nu m-a speriat cu adevarat, dar imi place acel mister in care sunt invaluite evenimentele si faptul ca mai vad personaje murind, ceea ce face actiunea.
Este incitant sa privesti anime-uri de genul.
Dar sunt altele mult mai bune de atât.
Iti spun aici care sunt preferatele mele.
Dar... zilele trecute am finalizat un anime horror si foarte pervers.
Cred ca o sa-ti placa...Se numeste Devilman:Crybaby
E facut de Netflix.
Grafica e ciudata,ca a niciunui anime vazut de mine pana acum, iar primul episod nu te va convinge, dar pe parcurs va începe sa-ti placa.
Si finalul e unul neasteptat, dar neplăcut pentru ca... (nu vreau sa stric surpriza).
Daca te decizi sa-l vezi spune-mi la final ce impresie ti-a lăsat.
Astea sunt cateva din anime-urile văzute de mine si printre preferatele mele:
1.My Hero Academia(e cel mai recent vazut si l-am finalizat azi.
Pare cam de copii daca arunci o privire, dar are multa acțiune, personajele sunt bine conturate si chiar prinde.
A aparut in 2016, are 2 sezoane, cel de-al treilea apare anul asta, primul episod saptamana viitoare.
Trebuie sa vezi primele 2 episoade.
Nu vei regreta.
Este foarte bun. Daca vrei iti spun si despre ce e vorba.
Daca imi dai reply sa-mi spui la care dintre anime-urile pe care le voi mentiona vrei o scurtă descriere).
2.Haikyuu/Kuroko no Basket(ambele sunt despre sport.
Primul volei si al doilea baschet.
Haikyuu este mai realist, evenimentele si modul in care joacă personajele e apropiat de realitate, in timp ce in Kuroko no Basket bascketul nu mai e basket.
Uite de asta:

https://m.youtube.com/watch?v=T6yvmUsFhBQ

Personal mi-a placut foarte mult Kuroko no Basuke,multa acțiune,in exces,este exagerat chiar.
Si de asta-mi place.
Haikyuu a fost mai apreciat pentru ca cei din echipele adverse nu se dovedesc a fi niste nesimțiți(asta nu e valabil si in cazul lui Knb unde in afara de echipa principala toti sunt imaginea raului intruchipat),personajele leagă prietenii stranse si joaca nu doar pentru castig,ci si pentru distractie, poți sa simti ca te afli pe teren din moment ce evenimentele pot avea loc si in realitate(in Knb dupa cum ai vazut si in video e multa fictiune si personajele parca lupta pentru propriile vieti, jocul fiind luat prea in serios), iar personajele chiar sunt bune in comparatie cu majoritatea celor din Knb unde multe au un.caracter cringy etc.
M-am apucat de Haikyuu pentru a uita de Knb(ca sunt similare..si totusi atat de diferite)ca nu mi-a convenit finalul si am fost posomorata vreo doua săptămâni.

3.Hunter x Hunter (in opinia mea cel mai bun anime de acțiune).

4.Tokyo Ghoul (presupun ca pe asta l-ai vazut. Daca nu trebuie s-o faci.
Motivul?

https://m.youtube.com/watch?v=oojOO1Y5tYQ

Sper ca acest amv te va convinge.

5.A silent voice(acest film anime m-a facut sa plâng si eu nu plâng cand ma uit la un anime.
Este atât de trist.
Povestea personajelor, evenimentele, totul.
Si mai trist e faptul ca se poate intampla si in realitate ceva similar ca in acest anime.
De fapt, au loc zilnic astfel de cazuri.
Vezi aici(sa nu te uiți la tot ca iti iei spoil si e mai fain sa te uiți fara a stii ce va urma):

https://m.youtube.com/watch?v=dC1zQ-VgIcs

Ai spune ca e plictisitor aruncând doar o privire, dar daca te decizi sa-l vezi o sa-ti dai seama ca e probabil printre cele mai bune filme anime pe care le-ai fi putut viziona).

6. Kaichou wa Maid sama (anime-ul meu romance preferat.
Este despre o fata pe nume Misaki care este foarte inteligenta,puternica,laudaroasa si baietoasa.
Aceasta este sefa clasei unde se afla si uraseste baietii,motiv pentru care face tot posibilul sa-i alunge.
Aceasta il întâlneste pe cel mai popular băiat din liceu, Usui.
Misaki pentru a castiga bani sa-si intretina familia munceste drept servitoare intr-o cofetarie parca.
Ea vrea sa tina acest fapt ascuns, dar Usui o vede odată cand ducea gunoiul afara Si ii descopera secretul.
De atunci Usui continua sa vina la acea cofetărie, iar Misaki încearcă sa găsească o cale pentru a-l face sa pastreze secretul.
Asa începe o minunata poveste de dragoste.Vezi macar 2-3 episoade si convinge-te.)

6. Fullmetal Alchemist/Attack on Titan/Death note (de astea cred ca ai auzit).

7.One Punch Man (este printre cele mai funny anime-uri pe care le-am vazut.
O sa razi la fiecare episod.
Si are si multa acțiune.Clar o opera de arta in rândul anime-urilor).

8.Noragami:

https://m.youtube.com/? reload=7&rdm=35oloe758#/watch? v=jTP6LUMyYRU

9.Shigatsu wa Kimi no Uso sau Your Lie in April(aproape m-a facut sa plâng.
Este printre cele mai emotionante anime-uri si are un plot excelent.
Se axează asupra povestii de dragoste dintre Kaori si Kousei.
Kousei e un băiat foarte bun la pian si cam tocilar.
Mama lui îl batea si se purta urat cu el ca sa devină unul dintre cei mai mari pianisti ai lumii, facandu-l sa cânte perfect prin aceste metode
Mama lui moare cand implineste 8 ani, iar de atunci Kousei nu mai poate auzi sunetul pianului, ca prin urmare nu mai poate cânta.
Consideră asta ca fiind un blestem al mamei lui inainte de moarte.
Cand face 14 ani întâlneste o fata frumoasa,foarte baietoasa si cu un suflet de aur.
Aceasta este violonista si e foarte talentată.O solista,ca el.
Canta numai ce doreste si improvizează pe parcurs, fara a tine cont de melodia originala sau de cel care o acompaniază.
Kaori il va obliga sa-i devină acompanianist deoarece nimeni nu poate tine pasul cu ea si cu schimbarile ei, motiv pentru care nu are pe nimeni care s-o acompaniaze inaintea unui mare concurs, deci el e singura ei salvare.
Ea il va ajuta sa poate auzi din nou sunetul pianului si sa-si urmeze visul.Acesta este unul dintre duetele lor:

https://m.youtube.com/watch? v=1QTUOaNY2_8

Acestea sunt doar cateva dintre anime-urile care mi-au placut.
Ti-am dat mai scurte, sub 70 de episoade (in afara de Hunter x Hunter care are 100+, dar e foarte bun).
Daca vrei o mica descriere a vreunuia care ti-a atras atentia zi-mi, o sa-ti scriu cu mare placere.
Si daca te intereseaza si vreun alt gen in afara de cel horror spune-mi.
Daca vrei sa vezi anime-uri cu subtitrare in romana uita-te pe AnimeKage si AnimeG.
Acolo gasesti tot ce vrei.
Câți ani ai?

| Costy_Regele_1991 explică (pentru BlackRose03):

Buna! Scuze ca raspund și eu așa greu doar ca nu primesc notificari de pe tpu.Pai am 16 ani și ți-am spus și la ce liceu sunt, tu ești tot din Brașov? Da luna trecuta am vazut Another nu mi s-a parut chiar cine știe ce capodopera cum îl lauda unii dar să știi ca m-a impresionat foarte mult originalitatea poveștii.Shiki l-am vazut luna aceasta ce pot spune bestial la început mi-a parut foarte rau ca a murit Chimizu Khirishiki(femeia aia blonda vampir) îmi placea mult de ea, mai ales ca m-a șocat puțin modul brutal in care a murit și a fost pacalita.La fel și Megumi chiar mi-a parut foarte rau de ea deși era puțin cam rea.Deci pe la ultimele episoade uram nespus oamenii de acolo imi doream sa moara toți dar degeaba ca toate persoanajele importante pe care le indragisem s-au transformat in vampiri și au ajuns sa fie omorâți de demenții ăia cryingUn anime foarte bun dar finalul a stricat absolut tot și macar de era mai nou dar este din 2010 și nu mai sunt șanse sa se faca alt sezon iar asta chiar ma intristeaza ca l-au lasat sa "moara" in halul asta.Nu știu daca ți-am spus dar am vazut și Blood C și chiar mi-a placut in primele episoade dar totuși prea mult sadism iar asta a transformat anime-ul într-o baie de sange fara rost, cred ca creatorii erau nebuni cand au facut parțile alea cu iepurii laughing)Dar mai trebuie sa vad și filmul ala care e o continuare dar m-a cam plictisit in prima jumatate de ora și am abandonat.Acum am început Tokyo Ghoul dar ma enervez groaznic ca nu pot sa l gasesc necenzurat.Imi place mult genul asta de anime-uri cu monștri și mult sange iar pana nu le termin pe toate nu aș vrea sa ma apuc de alte genuri(Mai am de vazut Parasyte, Hellsing, Kabaneri of the IronFortress, Amon:Apocalypse of devilman și ai mai spus tu cateva dar nu le-am reținut numele). Primul meu anime a fost Highschool of the Dead daca nu l-ai vazut ți-l recomand e foarte fain dar sfarșitul e puțin ciudat.Dar preferatul și obsesia mea este Attack on the Titans am vazut ambele sezoane și îl aștept cu nerabdare pe 3. Abia dupa ce le termin pe cele pe care mi le-am prospus o sa încep alte genuri de anime.Mersi ca ai mi-ai explicat cateva anime-uri o sa le incerc și eu și scuze inca o data ca am raspuns așa greu. ✋

11 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Vezi ca am băgat cateva spoilere si finalul detaliat.
Daca nu vrei sa stii finalul sari peste ultimele 19 rânduri.
Si eu puteam sa copy de pe myanimelist descrierea, dar am vrut sa scriu cu propriile cuvinte ca sa intelegi mai bine.
Sper ca spoilerele nu sunt o problema ca pe langa ce am zis vor fi multe alte intamplari.
Daca te-a ajutat cu ceva...

| iKurapika a răspuns:

Are 4 episoadelaughing poti sa-l vezi, desi nu-l prea recomand.

Nine students gather in their high school at night to bid farewell to a friend. As is customary among many high school students, they perform a sort of ritual for them to remain friends forever, using small paper charms shaped like dolls.

However, the students do not realize that these charms are connected to Heavenly Host Academy—an elementary school that was destroyed years ago after a series of gruesome murders took place, a school that rests under the foundation of their very own Kisaragi Academy. Now, trapped in an alternate dimension with vengeful ghosts of the past, the students must work together to escape—or join the spirits of the damned forever.

A feast for mystery fanatics, gore-hounds, and horror fans alike, Corpse Party: Tortured Souls - Bougyakusareta Tamashii no Jukyou shows a sobering look at redemption, sacrifice, and how the past is always right behind, sometimes a little too close for comfort.
~este de pe myanimelist~