| Lindoro a întrebat:

Cum se numesc cei care fac subtritrariile de la noi din tara si care din ei au cont de facebook?

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Subtitrarile se fac de persoane dedicate acestui hobby, unele lucrand in particular, altii lucrand in echipa. Unii sunt amatori, altii chiar foarte profesionisti. In televiziune se numesc "operatori subtitrare" care, impreuna cu redactorii, creeaza si sincronizeaza subtitrari pentru secvente video din anumite domenii (animatii, filme/seriale, documentare). Exista grupuri care recruteaza persoane in vederea traducerii si sincronizarii subtitrarilor. Daca esti pasionat/a de acest domeniu, ii poti cauta pe net si te poti alatura echipei lor. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca stiu o firma, care nu stiu decat ca e in Romania: Zone Studio

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zone Studio Oradea, SdiMediaGroup sunt printre marile companii care realizeaza dublaj si subtitrari pentru canalele tv transmise in Romania.

| Lindoro explică:

Nu ati inteles. Vroiam sa aflu conturile de fb ale celor ce fac subtritrari cum este veverita_bc. Daca stiti conturile lor de fb va rog sa le scrieti aici.

| dannyel86 a răspuns (pentru Lindoro):

Fiecare companie care se respecta are un site oficial pe care posteaza si contul de facebook (daca exista). Ar trebui sa-i gasesti pe internet, mai ales ca toti "cersesc" astazi un "mare like". Poti incepe cu firmele deja mentionate, dar gasesti si altele pe internet. Pentru persoane particulare n-as putea sa-ti dau un raspuns. Diclonius au site oficial si poate gasesti si adresa de FB. RegieLive la fel. Eu urmaream online Minti Criminale si e o tipa care a creat subtitrari pentru serial (isi spune Felixuca). Spor!

Întrebări recente