| TheLordOfTheRings a întrebat:

Cum se numeste ultime piesa cantata,la opera, in episodul 1 din Inima De Tigna?

Răspuns Câştigător
| supermarketuldefilme a răspuns:

Conform rezumatului gasit pe un site. Asta se intampla la minutul 8, iar la min. 10 se aude 'melodia' pe care sper ca am identificat-o corect.

Este vorba de cantata 'O Fortuna (Fortune, Empress of the world)', una din cele 24 care formeaza colectia 'Carmina Burana' compusa de germanul Carl Orff intre 1935 si 1936. Are versurile in lb. latina, dar asta nu ne impiedica pe noi, romanii, sa identificam cuvintele.

O Fortune, velut luna
statu variabilis, semper crescis
aut decrescis; vita detestabilis nunc obdurat
et tunc curat ludo mentis aciem,
egestatem, potestatem dissolvit ut glaciem.
Sors immanis et inanis,
rota tu volubilis, status malus, vana salus
semper dissolubilis, obumbrata
et velata michi quoque niteris; nunc per ludum
dorsum nudum fero tui sceleris.
Sors salutis et virtutis michi nunc contraria,
est affectus et defectus semper in angaria.
Hac in hora sine mora corde pulsum tangite;
quod per sortem sternit fortem, mecum omnes plangite!
O Fortuna, velut luna
http://www.classical.net/music/comp.lst/works/orff-cb/carmlyr.php

Se pare ca este foarte cautat raspunsul la aceasta intrebare, asadar daca eu l-am descoperit sper sa-mi fie apreciata munca. Va multumesc!