| Aoxkajcjw a întrebat:

Cunoasteti filme asemănătoare cu "o minte sclipitoare"? De preferat sa nu fie horror...sa fie despre schizofrenie dar nu horror

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

A Dangerous Method - 2011

Shutter Island - 2010

Good Will Hunting - 1997

Still Alice - 2015

Donnie Darko - 2001

The Perks of Being a Wallflower - 2012

Silver Linings Playbook - 2012

Angel Baby - 1995

Black Swan - 2010

Joker-2019

Girl, Interrupted - 1999

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I Am Sam - Eu sunt Sam
( 2001 )

Miracle in Cell No. 7 - Miracol in Celula 7 ( 2019 )

Shutter Island - Insula Shutter
( 2010 )

Donnie Darko ( 2001 )

Cabin by the Lake - Cabana de pe malul lacului (2000)

The Silence of the Lambs - Tăcerea mieilor
( 1991 )

American Psycho ( 2000 )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asemenea, iti recomand filmul ( pe care personal, inca nu l-am vizionat laughing, dar urmeaza! ), numit " Powder - Copilul fulgerului (1995) "

Filmul, nu este despre boala numita scrizofrenie... dar cu siguranta este despre " o minte sclipitoare " ( film, pe care, iar nu l-am vizionat! )

Rezumatul filmului il gasesti aici!

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Copilul_fulgerului

( Movie - Recapp)

https://youtu.be/g_mWv1HJXqk?feature=shared

Intregul film, Aici ( de pe YouTube )
https://youtube.com/......?/playlist

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Boala " de care sufera protagonistul pare a fi " albinism " sau " displazie ectodermala anhidrotica ", iar filmul are la baza ideea de recompensatie...

Ca sa intelegi ( ideea, iti recomand sa vizionezi un caz real...

Un caz real ( prezentat intr-o emisiune Reality show / Talk show, Moldova -la fratii nostri de peste Prut )

https://youtu.be/msKmMDQ4F94?feature=shared

https://youtu.be/rPx7rCPGx4A?feature=shared

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Urmareste macar secventa din minutele 44:00 / 45:00 - 48:00 din PARTEA A 2 -a! ( ep 148 )

... Iti va rupe inima!❤️❤️

| Parakeets a răspuns:

Recomand filmul UITAT, THE IDENTITY, SPLIT. Și mai era unul, dar nu-mi mai aduc aminte cum se numea.

| Cherciumihai a răspuns:

Da, există câteva filme asemănătoare cu "O minte strălucitoare" care abordează tema schizofreniei, dar nu sunt de genul horror. Iată câteva recomandări: "A Beautiful Mind" (2001), "Silver Linings Playbook" (2012), "The Soloist" (2009) și "Clean, Shaven" (1993). Aceste filme explorează aspecte ale schizofreniei într-un mod sensibil și emoționant. Sper să găsești aceste recomandări interesante! peace sign

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Nu stiu alte filme ca O minte sclipitoare, dar daca vrei filme de genu asta cu twisturi nebune:

FIght Club
The sixth sense
split din 2016(e misto, e tot despre o boala mintala mult mai complicata decat schizofrenia)
Awake(e foarte trist)

| anonim_4396 a răspuns (pentru CelCareRamaneInUrma):

Te referi cumva la?

Awake - Sub anestezie (2007)?